TowarzystwoZiemiKozielskiej

Szukając materiałów na temat działalności kulturalnej naszego regionu trafiliśmy do archiwum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej.
Z pomocą miłych pań zajmujących się zbiorami, odnaleźliśmy kilka ciekawych fotografii i wycinków prasowych z ówczesnych gazet.
Fotograficzne kopie tych ciekawych materiałów z częściowo przepisanym tekstem prezentujemy w poniższym artykule.
Nasza prezentacja ma na celu przypomnienie ludzi i wydarzeń minionych lat.

 

 

 



Mazurkiewicz_Jan_001Przedstawiamy laureatów nagrody wojewódzkiej 1964

Jan
Mazurkiewicz

Z urodzenia jest Ślązakiem (urodził się w Sosnowcu), z zawodu jest nauczycielem, z powołania działaczem kulturalnym. Ze szkolnictwem opolskim rozstał się w 1957 r., by zorganizować i poprowadzić działalność Powiatowego Domu Kultury w Koźlu.

Jest rzeczą dowiedzioną, że o pracy placówki kulturalnej decyduje inwencja, energia i zaangażowanie jej kierownika. On bowiem dobiera sobie zespół instruktorski, gospodarzy finansami i – co bardzo ważne – troszczy się o wygląd i atmosferę placówki. Dlatego, mówiąc o zasługach Jana Mazurkiewicza w upowszechnianiu kultury, trzeba zacząć od rejestracji osiągnięć kozielskiego PDK.

W opinii władz kulturalnych jest to najlepszy Powiatowy Dom Kultury na Opolszczyźnie. Stanowi on prawdziwy ośrodek życia kulturalnego miasta i powiatu. Prowadząc bogate i różnorodne formy działalności, szczególnie wyróżnia się pracą artystyczną. Jego zespól teatralny „Nawojka” za ambitny repertuar i dobre wykonanie zdobywa nagrody i wyróżnienia na wojewódzkich przeglądach teatrów amatorskich, a Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kozielskiej znany jest szeroko poza granicami naszego województwa. To samo można powiedzieć o zespołach estradowym i jazzowym. Ten ostatni zdobył II miejsce w eliminacjach centralnych w roku 1963 a kilka miesięcy temu wystąpił w programie telewizyjnego klubu młodzieżowego „Proton”.

Kozielski PDK ma już sporo zasług w upowszechnianiu plastyki. Działa tam liczny i aktywny zespół plastyczny, uprawiający rzeźbę, malarstwo i grafikę, prezentowaną na regularnie organizowanych wystawach.

Mazurkiewicz_Jan_002

Dobrze pracują także zespoły techniczne: fotograficzny, elektrotechniczny, modelarski i szkutniczy. PDK dba również o rozrywki dla mieszkańców miasta, organizując imprezy artystyczne, wieczorki taneczne i naukę tańca towarzyskiego.

Jan Mazurkiewicz dużą wagę przywiązuje do pracy oświatowej, którą prowadzi w ścisłym współdziałaniu z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej. Liczne odczyty w środowisku Koźla i podopiecznych świetlicach wiejskich cieszą się dużą popularnością.

Pierwszy z Koźla laureat nagrody wojewódzkiej ma piękną przeszłość. Za udział w ruchu oporu w czasie okupacji odznaczony został Krzyżem Partyzanckim i Medalem Zwycięstwa. Za wkład pracy w organizowaniu wielkiego jubileuszu Koźla otrzymał on Złoty Medal 800-lecia tego starego piastowskiego grodu, ostatnio zaś odznaczony został Medalem 1000-lecia Państwa Polskiego.

(rok)

Artykuł zamieszczony na łamach Trybuny Opolskiej z listopada 1965 r. (Z arch. Towarzystwa Ziemi Kozielskiej).


 

WycinkiPrasowe_005

Marianna da się lubić…

Jubileuszowy recital
piosenkarki
z „Azotów”

Nie mnożna powiedzieć że jest rodem z kędzierzyńskich „Azotów”, ale i w takim „przypisaniu” nie byłoby większego błędu. Sama się właściwie przypisała, a za dziesięć lat zdobyła dla kombinatu chemicznego sporo splendoru.

Zacznijmy od początku. Marianna Stachowicz – Kondur jako młodziutka pracownica PZGS w Żurominie (w województwie warszawskim) ładnie zaśpiewała kilka piosenek przebywającej w tym mieście delegacji z „Azotów”. Ówczesnemu zastępcy dyrektora ZA Władysławowi Dobryniowi piosenki przypadły do serca i zaproponował dziewczynie pracę w „Azotach” z … możliwościami kształcenia talentu piosenkarskiego w ZDK. Marianna na propozycję przystała pod warunkiem, że jej się Kędzierzyn spodoba. Przyjechała 3 stycznia 1961 roku i na zawsze pozostała. Pracę otrzymała w księgowości i zaraz zaczęła ćwiczyć w zespole estradowym.

Wkrótce miała pierwszy występ na zakładowej akademii w dniu Święta Kobiet, później jeszcze wyjechała na dwutygodniowe tournee po rodzinnym Marianna_Stachowicz-_-Kondur_001województwie warszawskim. W lipcu 1961 r. śpiewała już na galowym koncercie z okazji otwarcia nowego Zakładowego Domu Kultury w Kędzierzynie. Zbierała sukcesy. Z tych najważniejszych należy wymienić III lokatę na ogólnopolskim festiwalu piosenki ZZ Chemików, godność laureatki festiwalu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze, wyróżnienie na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu, dwutygodniowe tournée po Związku Radzieckim – występy w Moskwie i Leningradzie wspólnie z orkiestrą Stefana Rachonia. Ma w swoim dorobku dwa nagrania płytowe, trzykrotne występy przed kamerami telewizji. Za udział w rozwoju i upowszechnianiu kultury otrzymała złotą odznakę Związku Zawodowego Chemików.

Kilkakrotnie proponowano Mariannie przejście na profesjonalne uprawianie piosenki w ”Estradzie” ale pozostała wierna kędzierzyńskim słuchaczom dla których śpiewa dostarczając im miłych przeżyć estetycznych.

Ostatnio Marianna Stachowicz Kondur uczciła swój dziesięcioletni jubileusz recitalem piosenki na scenie ZDK „Chemik”. Z bogatego repertuaru zaprezentowała 13 piosenek. Publiczność nagrodziła ją serdecznymi brawami i wiązankami kwiatów.

Kub.

Artykuł zamieszczony w Trybunie Opolskiej w dniu 30 marca 1971 r.


Marianna_Stachowicz-_-Kondur_003

Podbiła Kędzierzynian
piosenką

Kiedy po raz pierwszy tu przyjechała, nie wiedziała jeszcze, że polubi to miasto i porzuci dlań rodzinne strony w Warszawskiem. Kędzierzyn spodobał się jednak młodziutkiej dziewczynie. Polubiła więc miasto od pierwszego wejrzenia, została tu i od dziesięciu już lat śpiewa nam ładnie nie tylko ze sceny ZDK „Chemik”. Występowała także przed kamerami telewizji i na antenie Polskiego radia.

Marianna STACHOWICZ-KONDUR przyjechała do Kędzierzyna w styczniu 1961 r. Pracę otrzymała w „Azotach”, w dziale księgowości. Tam zresztą pracuje do dzisiaj. Od samego początku Marianna zaczęła wytrwale ćwiczyć w zespole estradowym. W dwa miesiące po przyjeździe wzięła jako solistka, w pierwszym występie. Było to na akademii w „Chemiku”, przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Śpiewała wówczas nastrojową piosenkę „Nie oczekuję dziś nikogo”, której sposób interpretacji bardzo spodobał się licznej publiczności.

Od tego występu Marianna coraz aktywniej uczestniczy w pracach i projektach zespołu. Wyjeżdża na występy i tournee piosenkarskie. Bierze udział w festiwalach Związków Zawodowych ogólnopolskich imprezach piosenkarskich. Odnosi duże sukcesy. Z tych najważniejszych trzeba wymienić III miejsce na ogólnopolskim festiwalu piosenki ZZ Chemików, wyróżnienie na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu i największy sukces – miejsce w czołówce laureatów piosenki radzieckiej w Zielonej Górze. Marianna zaśpiewała tam piosenkę kompozycji Arno Babadżaniana „Najpiękniejsze miasto”. W nagrodę za zajęcie miejsca w festiwalowej czołówce wyjechała na dwutygodniowe tournee po Związku Radzieckim. Śpiewała w Moskwie i Leningradzie w towarzystwie orkiestry Stefana Rachonia i była gorąco oklaskiwana przez radziecką publiczność.

Ostatnio biorąc udział w Festiwalu Kulturalnym Związków Zawodowych, zakwalifikowała się do przeglądów w ramach eliminacji ogólnopolskich. Finału tej imprezy należy spodziewać się na jesieni, prawdopodobnie w Tarnowie. Marianna ma ponadto w swoim dorobku dwa nagrania płytowe, trzykrotne występy przed kamerami telewizji i mikrofonami Polskiego Radia. Za duży wkład pracy w rozwoju i upowszechnianiu kultury otrzymała złotą odznakę Związków Zawodowych Chemików. Nie przyjęła ofert „Estrady” na profesjonalne uprawianie piosenki. Pozostała wierna kędzierzyńskiej publiczności, która – zdaniem Marianny – nie ma sobie równej i milszej w całym kraju.

(JASZ)

Artykuł ukazał się w: Jednodniówka społecznego komitetu obchodów 20 lecia miasta Kędzierzyna
6 czerwca 1971


Wycinki prasowe z achiwum Towarzystwa Ziemi Kozielskiej

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 18.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Historia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij