Pierwszy weekend po zakończeniu wakacji obfitował w szereg imprez kulturalnych. Oczywiście najgłośniej było o kolejnej edycji Gitariady40. Tak się złożyło, iż w tym samym czasie największe kędzierzyńsko-kozielskie os. Piastów obchodziło swój jubileusz 40-lecia istnienia. Osiedlowy Dom Kultury „Komes” działający przy RSM Chemik w Kędzierzynie-Koźlu, przygotował imprezę urodzinową z tej okazji. Obie imprezy czynnie wsparła ekipa portalu retromuzyka.pl. Postanowiliśmy jednak swój czas poświęcić osiedlowej uroczystości. Nie bez znaczenia była sympatia dla mecenasa kultury, którym jest Zarząd RSM Chemik. Spółdzielnia Mieszkaniowa od początku bardzo mocno wspiera działalność kulturalną mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

Dlatego z przyjemnością uczestniczyliśmy, pomagając w organizacji urodzin osiedla.

Główny organizator, Zbigniew Staniś przygotował misterny scenariusz imprezy. Mając na uwadze mieszkańców, przygotował dla nich program z cyklu – dla każdego coś miłego.

Dziecięcy plac zabaw pękał w szwach. Były dmuchane zamki, karuzela oraz inne atrakcje. Na estradzie w osiedlowym amfiteatrze pojawiła się grupa Manson Band, którą inspiruje muzyka amerykańskiego południa … ściślej mówiąc southern-rock, blues-rock, blues i country. Zespół wystąpił w składzie: Jan Manson… lead, voc. gitara, autor tekstów i muzyki… Grzegorz Gil… gitara… Krzysztof Ceglarek… bas… Krzysztof Kocot… perkusja…

Po występie Mansona scenę zawładnęli znakomici muzycy legendarnych warszawskich grup big beatowych, obecnie występujących pod nazwą OldBreakout. OldBreakout jest spadkobiercą twórczości muzycznej Tadeusza Nalepy. Każdy z tych muzyków miał szczęście i wielką satysfakcję współpracować z grupą Breakout w różnych okresach jej funkcjonowania. Tadeusz Trzciński – znakomity muzyk, wokalista, mistrzowsko posługujący się harmonijką ustną. Znany z uczestnictwa w nagraniu jednego z najważniejszych albumów w historii polskiej muzyki rockowej. Mowa oczywiście o krążku „Blues”. Występował w pierwszych grupach beatowych w naszym kraju. Takich jak: Leniuchy, Pięciu oraz grupa X. Tadeusz Trzciński to uznany reżyser dźwięku. Charyzmatyczny Zbyszek Wypych. Świetny gitarzysta basowy. To na bazie założonego przez niego i Zbyszka Hołdysa zespołu „Dzikie dziecko” powstała uwielbiana do dzisiaj grupa Perfect. Grupę OldBrerakout uzupełniają Włodzimierz „Vlodi” Tafel – niezwykle utalentowany perkusista oraz bardzo sprawny gitarzysta Darek Samoraj. Grał z wieloma zespołami (Apteka, Róże Europy, Patrycja Markowska). Kazimierz Pabiasz to kędzierzyńsko-kozielski akcent w grupie OldBreakout. To właśnie on namówił kolegów do przypomnienia twórczości Tadeusza Nalepy i Bogdana Loebla.

W ostatniej części koncertu licznie zgromadzoną publiczność zabawiała folkowa grupa muzyczna Kwaśnica Bavarian Show. Swój program przeplatali dowcipami, zachęcali z powodzeniem do wspólnego śpiewania. Trąbka, klarnet, saksofon, puzon, akordeon tworzą specyficzny klimat bawarsko-tyrolskiej “żywej muzyki” co z pewnością zadowoliło najbardziej wymagających słuchaczy zmęczonych już nadmiarem elektroniki w muzyce.

Z wielkim żalem przejęliśmy rezygnację z udziału w koncercie Agnieszki Więckiewicz, której występ mógł być dużym wydarzeniem. Ale to już jest temat na inną rozmowę.

 

Tekst i zdjęcia Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne Zygmunt Pieluch.


logoBannerFotter_gr

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij