banner

Wspaniałą duchową ucztę zafundował nam Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Przez dwa kolejne dni października w D. K. Chemik mogliśmy spotkać się z Michałem Urbaniakiem i jego zespołem. Nasze miasto zostało wyróżnione miejscem na trasie tegorocznej edycji znakomitego projektu pod nazwą URBANATOR DAYS.
Z ogromną przyjemnością uczestniczyłem w tych spotkaniach.

W pierwszym dniu Michał Urbaniak zaprosił zainteresowanych na warsztaty muzyczne. Zaskoczeniem była dla mnie frekwencja. Na zajęcia zgłosiło się wielu zdolnych młodych muzyków. Dziewcząt i chłopców. W zależności od ich instrumentarium, zostali podzieleni na grupy Na głównej scenie domu kultury zajęcia prowadzili muzycy sekcji rytmicznej zespołu Michała. Perkusista Frank Parker oraz basista Al MacDowell.
Grupę instrumentów smyczkowych poprowadził sam mistrz Michał Urbaniak.
Największą rzeszę uczestników Warsztatów stanowili gitarzyści, którym rad udzielał Adam Szewczyk.
W zajęciach uczestniczył jeden saksofonista oraz dwóch przedstawicieli harmonijki ustnej. Tymi panami zajął się grający na trąbce Jerzy Małek.
Wokalistów i klawiszowców opieką objęli znakomici muzycy. Keybooardzista i wokalista Xantone Blacq oraz nie mniej znakomity raper Andy Ninvalle. Po kilku godzinach wspólnych zajęć wszyscy uczestnicy spotkali się by wykonać świetny numer „Mister magic” z repertuaru Grovera Washingtona Jr amerykańskiego jazz-funk / soul-jazz saksofonisty. Zabrzmiało światowo.

Natomiast drugi dzień to rewelacyjny występ zespołu Michała Urbaniaka. Muzyka z najwyższej światowej półki. Znakomici instrumentaliści oraz tworzący świetny klimat koncertu, raper Andy Ninwalle. Skreczowanie, niesamowite wyczucie rytmu, znakomity kontakt z publicznością. To walory tego faceta. Popisy wokalne Xantone Blacqa wywoływały aplauz, a czasem wprawiały w zadumę. Całość uzupełniali pozostali muzycy, Adam Szewczyk na gitarze, Jerzy Małek na trąbce, bębniarz Fran Parker oraz rewelacyjny Al. MacDowell, grający na basie.

Na zakończenie wystąpili uczestniczący w Warsztatach młodzi, ale wiele już potrafiący lokalni adepci jazzu. Brawurowo wykonali Mister magic, który był utworem finałowym.
To było naprawdę wielkie wydarzenie muzyczne w naszym mieście.

Chciałoby się jeszcze, jeszcze, jeszcze…

Galeria – Koncert

Galeria – Warsztaty muzyczne >>>


Michał Urbaniak

Michał Urbaniak (ur. 1946) – gra na saksofonie tenorowym i skrzypcach, jest kompozytorem; współpracował z Jazz Rockers (1961), The Wreckers (1961, tournee w USA i występ na Newport Jazz Festival), Kwintetem Krzysztofa Komedy (1962-1964). Od 1969 roku prowadzi własne zespoły: Grupa Michała Urbaniaka (1969-1972), Michał Urbaniak Constellation (1973), The Michał Urbaniak Fusion (1975-1980) i in. Jest bodaj najbardziej znanym w świecie polskim muzykiem jazzowym. Jego kariera w USA rozpoczęła się w 1973 roku od płyt wydanych przez Columbię i trwa ze zmiennym szczęściem do dziś, jej apogeum przypada na początek lat dziewięćdziesiątych, gdy nazwisko muzyka wymieniane było wielokrotnie w różnych kategoriach dorocznej ankiety krytyków prestiżowego miesięcznika “Down Beat”. Michał Urbaniak w swych kompozycjach próbuje łączyć najnowsze trendy światowego jazzu z elementami własnego stylu. Łączy oryginalne, łatwo rozpoznawalne brzmienie swojego instrumentu z aktualnie obowiązującymi konwencjami. Stąd w jego nagraniach “okresu amerykańskiego” z reguły biorą udział muzycy reprezentujący nurt fusion, soul-jazz, funk czy rap. Szukając młodych talentów w środowisku nowojorskim, Urbaniak wylansował wielu muzyków, m.in. Marcusa Millera, Kenny’ego Kirklanda i Johna Abercrombie. Niezależnie od własnej działalności Urbaniak współpracował z uznanymi sławami, takimi jak George Benson, Joe Zawinul, Stephanne Grappelly czy Miles Davis. Ważniejsze płyty: Paratyphus B (1970), Super Constellation (1973), Fusion (1974), Atma (1974), Future Talk (1979), Take Good Care of My Heart (1984), Songs for Poland (1989), Live in New York (1991), Manhattan Man (1992), Urbanator (1995), Urbanax (1998).

Michał Urbaniak jest “twarzą” projektu URBANATOR DAYS. W Kędzierzynie-Koźlu wystąpił w znakomitym towarzystwie amerykańskich i polskich osobowości jazzu. M.in. Franka Parkera, Jerzego Małka i Adama Szewczyka.

Frank Parker

Frank Parker (USA) urodził się w Harley (Illinois), swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1991 roku został wybrany najlepszym perkusistą jazzowym w ramach Programu Jazzowego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki Illinois. W tym samym roku otrzymał stypendium do Western Illinois University, które ukończył w 1995 roku uzyskując dyplom muzyka. Artysta uczestniczył w dwóch nagraniach z jazzowym zespołem uniwersyteckim, które zostały nominowane donagrody Grammy: Jazz At The Crossroads Jazz na rozdrożu) (1992) i The Third Degree (Trzeci stopień) (1994). W 1997 roku rozpoczął współpracę z Williamem Russo w ramach Chicago Jazz Ensemble, a także otrzymał zaproszenie do pracy z legendą muzyki R&B Jerry „Iceman” Butler’em. Następnie dołączył do Orbert Davis Quartet i Patricia Barber Group. W 1999 roku Frank dołączył do Kurt Elling Quartet, z którym występował na arenie międzynarodowej przez pięć lat, zyskując nominację do nagrody Grammy za płytę Man In the Air (Człowiek w chmurach). Frank Parker współpracował z takimi muzykami i zespołami jak: Peven Everett & Seance Divine, Jump Rhythm Jazz Project, Ross Bon & The Mighty Blue Kings, Zzaje, Dee Alexander, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Fałd is, Randy Brecker, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Andy Bey, Mark Murphy, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci, Marcus Belgrave, Kevin Mohogany, Jon Karl Denson Hendricks, Bob Sheppard, Martin Short, Arturo Sandoval, John Fedchock, Von Freeman, Chris Potter, John Murphy. Frank Parker koncertował w USA, Ameryce Południowej, Kanadzie, Europie, Australii i Azji.
Został wyróżniony na Chicago Jazz Festival, Sante Fe Jazz Festival, Montreal
Jazz Festival, JVC Jazz Festival, Made in Chicago Jazz Festival, na North Sea Jazz Festival, Monterey Jazz Festival i Pescara Jazz Festival. Muzyk pracuje także jako pedagog gry na perkusji na Uniwersytecie Columbia College. Mieszka w USA i Europie. Obecnie współpracuje z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Wojciechem Koniekiewiczem, Marcinem Lamchem, Maciejem Fortuną oraz Ryan’em Socash’em. Prowadzi również swój własny zespół The Frank Parker Quartet. W 2009 r. Frank i trębacz Maciej Fortuna utworzyli projekt muzyczny Frank Parker & Maciej Fortuna. Zespół podróżuje po Europie i wykonuje autorską muzykę z płyty Jazz Inside.
Frank jest także członkiem „The Maciej Fortuna Quartet”który został nominowany do nagrody Fryderyka 2011 Kat. Jazz / Debiut Fonograficzny Roku, Nagranie: Lost Keys). Oprócz koncertowania Frank spędza wiele czasu komponując, aranżując i produkując autorską muzykę. Jego kompozycje zawierają elementy różnych stylów muzycznych takich jak: jazz, funk, dance, pop, afro, latin, dance, i elektronicznych stylów muzycznych.

 

Jerzy Małek

Jerzy Małek. Trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, producent ,wykładowca akademicki. Urodził się w Elblągu w 1978 roku, gdzie ukończył Liceum Muzyczne. Edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Piotra Wojtasika, którą zakończył w 2002 roku z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki.

Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, miedzy innymi Grand Prix Jazz Juniors 99‘w Krakowie, indywidualnej na Jazz nad Odra 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice 1999, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, 99‘ tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. Najistotniejsza częścią działalności muzycznej trębacza jest aktywność koncertowa zarówno w charakterze sidemana jak i lidera. Jerzy Małek współpracował z najznamienitszymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Wegehauptem, z którym nagrał dwie płyty; „Wege“, „Tota“, Michałem Urbaniakiem (projekt Komeda, Urbanator), Zbigniewem Namysłowskim (big band, quintet, sekstet), Januszem Muniakiem, Januszem Skowronem, Tomaszem Szukalskim, Hanną Banaszak, Staszkiem Sojką, Erykiem Kulmem, Henrykiem Miśkiewiczem, Cezarym Konradem, Leszkiem Możdżerem, Marcinem Wasilewskim, Jarkiem Śmietaną, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kurkiewiczem, Adamem Pierończykiem, Michałem Tokajem, Miką Urbaniak, Adamem Kowalewskim, Marcinem Maseckim i wieloma innymi. W ostatnich latach na stałe gra z kwartetem Wojciecha Karolaka, jest także stałym współpracownikiem projektów orkiestrowo-bigbandowych Krzysztofa Herdzina. Jerzy Małek grał także z międzynarodowymi gwiazdami muzycznymi, takimi jak: Gary Bartz, Billy Harper, Maria Schneider, Steve Logan, Dan Tepfer, Troy Miller, Eric Allen, Lucas Pino, Otto Williams, Ray Blue, Arild Andersen, Nigel Kennedy, Hans van Oosterhout, Ziw Rawitz.

Adam Szewczyk

Adam Szewczyk – gitara. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie obecnie jest wykładowcą. Ceniony gitarzysta i autor piosenek współpracujący z wieloma artystami i teatrami muzycznymi. Obecnie kieruje zespołem Magdy Anioł, w którym spełnia się przede wszystkim jako kompozytor i lider.<img src=”https://retromuzyka.pl/wp-content/uploads/2014/11/logoBannerFotter_gr.png” alt=”logoBannerFotter_gr” width=”1940″ height=”600″ class=”aligncenter size-full wp-image-14587″ />

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij