bannerOldB

OldBreakout – i wakacje.

MOK Kędzierzyn-Koźle zorganizował na kozielskim rynku imprezę dedykowaną młodzieży, która rozpoczęła w tym dniu swoje kolejne wakacje. Na deskach prowizorycznej sceny jako gwiazda koncertu, wystąpił zespół OldBreakout. Zespół stworzony z inicjatywy mieszkańca naszego miasta, wielkiego pasjonata twórczości Tadeusza Nalepy, Kazimierza Pabiasza.

Obok Kazika na scenie pojawili się dawni członkowie zespołu Breakout. Znakomici muzycy. Garstka publiczności, mająca czasy szkolne już dawno za sobą, zebrana na kozielskiej starówce mogła przenieść się po raz kolejny w czasy swej młodości.

 

Zbigniew Kowalski
Retromuzyka.pl


Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.

W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na I edycji festiwalu muzycznego Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. \”Gdybyś kochał, hej\”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 r ukazuje się płyta pt. \”Na drugim brzegi tęczy\” a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się \”Blues\”.

To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock&rollem lat sześćdziesiątych a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 r, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.logoBannerFotter_gr

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Co jest grane?, Publikacje

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij