Portal retromuzyka.pl powstał z zamiarem krzewienia dokonań lokalnych twórców sceny muzycznej. Sensem naszej pasji (pracy, która pochłania wiele czasu) jest przypominanie o dokonaniach osób o których dzisiaj nikt nie pamięta. Lukę tę stara się wypełnić portal retromuzyka.pl
W swojej czteroletniej działalności dokonaliśmy wiele w tym zakresie. Jednym z pierwszych tematów na które staraliśmy się zwrócić uwagę, był opłakany stan muszli koncertowej znajdującej się w kozielskim Parku nad Odrą. Od dziesięcioleci straszył on swoim wyglądem. Podjęliśmy starania o przywrócenie tego obiektu do użytku. Rozgorzała dyskusja nad tym czy warto czy nie warto. Wybrano wersję „warto, ale nie do końca” Postanowiono odnowić na razie tylko samą konstrukcję sceny. Zawieszono decyzję o przywróceniu obiektowi statusu amfiteatru. Skoro nie może on wypełniać funkcji estradowej to może stanowić swego rodzaju pomnik. Zainspirowani tym faktem oraz pomysłem nadania imienia dla nowopowstałego ronda na kędzierzyńskim Pogorzelcu, zaproponowaliśmy aby wyremontowanej muszli także nadać imię. Niech to miejsce upamiętnia wydarzenia muzyczne lat powojennych w naszym mieście.
Kto miałby patronować temu miejscu? Nie zastanawialiśmy się długo. Zgadzamy się, że jest wiele osób z naszego miasta godnych takiego wyróżnienia. Wymieńmy tylko kilku: Jan Mazurkiewicz, Jan Jeński, Bronisław Pałys czy też Henryk Pella. Wszystkie te postacie wniosły ogromny wkład, tworząc dorobek kulturalny naszego miasta. Wszystkim im należy się ogromny szacunek. Zgodnie wybraliśmy jednak postać Teresy Iwaniszewskiej (po zmianie stanu cywilnego nosiła ona nazwisko Haremza), osoby, której niekwestionowany dorobek artystyczny jest szanowany w kraju i za granicą. Osobę pochodzącą z naszego miasta. Osobę, którą powinniśmy się chlubić. Chcieliśmy, aby tym sposobem, miasto mogło także oddać jej cześć w dwudziestą rocznicę śmierci. Dlatego, listem otwartym poprosiliśmy mieszkańców Kędzierzyna-Koźla o wsparcie.
Publikacja listu otwartego w lokalnej prasie oraz w innych wybranych miejscach, spotkała się z dużym odzewem. Oto kilka słów statystyki. W ciągu zaledwie jednego tygodnia, listę poparcia podpisało 126 mieszkańców miasta. 55 kobiet oraz 71 mężczyzn.
Po prawie trzech latach starań nasza propozycja doczekała się formalnej akceptacji przez Radę Miasta Kędzierzyna-Koźla. W dniu 27 kwietnia 2017 podczas Sesji RM przyjęto Uchwałę o nadaniu obiektowi muszli koncertowej imienia pani Teresy Haremzy. Mamy nadzieję, że plenerowa scena w kozielskim parku stanie się symbolicznym pomnikiem upamiętniającym wszystkich twórców kultury naszego miasta związanych z kolorową epoką lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Lat, które po dziś dzień wspominamy z dużym sentymentem.
Zespół redakcyjny www.retromuzyka.pl
Zdjęcia archiwalne.
Artykuły na temat
Share this:
Opublikowano dnia: 10.05.2017 | przez: procomgra | Kategoria: Artykuły, Historia, Publikacje