Podjęliśmy jeszcze próby zaprezentowania naszych dziewięcioletnich osiągnięć przyjmując zaproszenie do współorganizowania tegorocznej imprezy pt. „Pływadła 2022”. Podczas spotkań organizacyjnych zapoznaliśmy się z bogatym planem przyjętym do realizacji. Komitet organizacyjny zaproponował abyśmy zajęli się projektem oprawy muzycznej tej imprezy. Zapewniał o finansowym wsparciu. Zadanie jednak bardzo karkołomne. Przeraziło nas, ale mimo to podjęliśmy temat. Przygotowaliśmy scenariusz imprezy oparty na dziewięcioletnich osiągnięciach portalu. Zależało nam na przedstawieniu naszej działalności oraz na zaproszeniu do koncertu naszych retromuzycznych przyjaciół.
Przygotowaliśmy taki oto scenariusz:
Retromuzyka.pl – Dopóki sięgamy pamięcią.
Imprezę muzyczną pod takim tytułem rozpoczyna orkiestra ZA Kędzierzyn pod dyrekcją Erharda Sklebisa, przemarszem z kozielskiego rynku w stronę przystani „Szkwał” wykonując uzgodniony repertuar np. śląskie melodie ludowe. Po dotarciu w jej okolice, orkiestra zaczyna grać utwór „Bolero” Ravella. Charakterystyczny rytm werbli słychać coraz wyraźniej.
W tym czasie, na scenie, za wcześniej przygotowanym bogatym zestawem perkusyjnym, złotym Singerlandem (z dwoma bębnami basowymi) zasiada Jan Słotkowicz, retromuzyczny współredaktor, wieloletni partner muzycznych wojaży twórcy niezapomnianych kędzierzyńskich Wegatonów, Henryka Pelli. Jan Słotkowicz to członek wielu muzycznych formacji krajowych, współpracujący z wieloma artystami krajowej estrady m.in. Orkiestrą Jerzego Miliana, Mieczysławem Święcickim, Zbigniewem Wodeckim, Hanną Banaszak, Krzysztofem Krawczykiem. Podejmuje on wyraźnie słyszalny już temat „Bolera”. Orkiestra zajmuje miejsce na scenie aby dać krótki koncert z ludowymi melodiami, czeskimi i śląskimi.
Po ich występie miejsce na estradzie zajmuje młodzież ze Studia Piosenki prowadzonego przez Justynę Sikorę, wykonując swój niezwykle barwny program pt. „Do grającej szafy grosik wrzuć”. Jest to pięknie przygotowany, również choreograficznie, zestaw popularnych polskich przebojów z okresu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Następnym wykonawcą jest Krzysztof Rakowski z zespołem. Krzysztof zaprezentuje własne kompozycje z własnymi tekstami oraz Bronisława Piróga. Teksty wprowadzają widzów w klimaty dawnego Kędzierzyna. Spora dawka emocji związanych z młodością spędzoną na kędzierzyńskim Pogorzelcu.
Po tych nostalgicznych chwilach na scenie instaluje się zespół Czerwone i Czarne prowadzony przez Krzysztofa Bernarda, byłego członka pierwszego zespołu epoki Mocnego Uderzenia, stworzonego przez niezapomnianego Franciszka Walickiego, uznawanego za twórcę polskiego Big Beatu. Zespół zaprezentuje największe przeboje Karin Stanek, Katarzyny Sobczyk, Macieja Kossowskiego i Jacka Lecha.
Po sporej dawce gitarowego grania na scenę zapraszam Romana Kruka. Przedstawi on swoje, nieco łagodniejsze kompozycje napisane do tekstów własnych oraz tekstów zaprzyjaźnionej z nami, szwedzkiej poetki, Danuty Zasady. Roman, choć trudno w to uwierzyć jest obecny na lokalnej scenie od pół wieku. M.in. z Markiem Radulim Wiesławem Kwintą, Piotrem Skrzypcem oraz Przemysławem Niemcem tworzyli utytułowaną grupę muzyczną PEX75.
Po występie Romka Kruka na scenie pojawiają się organizatorzy tegorocznych „Pływadeł” z Bronisławem Pirógiem. Następuje tu oficjalne podsumowanie spływu. Ogłoszenie listy nagrodzonych itp.
Po krótkiej przerwie scenę przejmują zaproszeni goście, czyli zaczynamy blok gwiazd.
Krystyna Maciejewska Gniatkowska oraz Janusz Szrom.
Krystyna Maciejewska wraz z Januszem Gniatkowskim przez wiele lat występowali na estradach świata wspólnie z kędzierzyńskim muzykiem Tadeuszem Bratusem.
Janusz Szrom to znany w środowisku jazzowym pianista, kompozytor i wykonawca. Artysta wykona kilka znanych polskich przebojów w nowej autorskiej aranżacji. Usłyszymy „Bądź moim natchnieniem” z repertuaru Andrzej Zauchy, „Miłość złe humory ma” z repertuaru Bogdana Łazuki, „Wakacje z blondynką” przebój Macieja Kossowskiego oraz przebój Krzysztofa Krawczyka „Parostatek”.
Krystyna Maciejewska przedstawi cztery piosenki ze swego repertuaru, by następnie w duecie z Januszem Szromem przedstawić nowe wersje piosenek Janusza Gniatkowskiego. „Ten chleb jest twój i mój”, „Sam na sam”, „Vaya con dios” oraz „Kapelusz staromodny”.
Po tym występie zapraszamy na sporą dawka wspaniałej dixielandowej muzyki w wykonaniu fantastycznych muzyków z Goeteborga.
Zespól Dixieland Society przedstawi światowe standardy tego gatunku. Zespól istnieje od blisko trzydziestu lat a jego trzon stanowią muzycy polskiego pochodzenia z rodziną Malton na czele. Czegoś takiego w Kędzierzynie-Koźlu jeszcze nie było.
Przykre to. Nasz plan nie uzyskał jednak akceptacji. Nikt z organizatorów nawet nie próbował przedstawić argumentów, dlaczego nasza propozycja została odrzucona. Wobec zaistniałej sytuacji wycofaliśmy swój udział w mającej się odbyć imprezie.
Sposób w jaki nas potraktowano skłonił retromuzyczny zespól redakcyjny do poważnych rozważań nad przyszłością portalu. Chyba czas by już zejść ze sceny.
Opublikowano dnia: 18.11.2022 | przez: procomgra | Kategoria: Artykuły, Co jest grane?, Fotoreportaże, Publikacje, Reportaże, Wspomnienia, Zdjęcia
Dzięki! Oczywiście, pozdrawiam!!!
Przecież muzyka nie umiera! Dlaczego miałaby zniknąć RETROMUZYKA!Niech trwa i zbiera te perełki które ubarwiają nasze życie i chroni je od zapomnienia. Życzę powodzenia Autorom portalu! Pozdrawiam?
Twoje zeszyty były inspiracją. Dziękujemy Aniu.