Zespół powstał w roku 1964. Szczyt popularności osiągnął rok później, po zajęciu pierwszego miejsca na I Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Pierwszy skład tworzyli Marian Koster (śpiew), Marek Jamrozy (gitara), Zygmunt Zieliński (gitara), Tadeusz Gogosz (gitara basowa), Wiktor Perelmuter (perkusja). Skład grupy, jak wszystkich zespołów z tamtych lat, zmieniał się szybko; śpiewały z nią Elżbieta Bando i Irena Wiśniewska, potem przez pewien czas grali Jerzy Tarsiński, Jerzy Konieczny oraz Konrad Ratyński. Kierownikiem literackim, autorem tekstów i konferansjerem był Wiesław Dymny, krakowski pisarz, poeta, malarz i aktor.
Szwagry grały prawie wyłącznie zagraniczne przeboje rock and rolla z lat 60. z polskimi, bardzo udanymi, tekstami Dymnego. Na koncertach sprawdzały się doskonale, seria koncertów w krakowskim Barbakanie i non stopy w Zakopanem w ich wykonaniu do dziś wspominane są entuzjastycznie. Efektem występów było zaproszenie formacji do zagrania w pierwszej części imprez Cliffa Richarda i The Shadows w Polsce, a potem do nagrania jedynej w ich dorobku płyty. Gorzej było z nagraniami, a ponadto zagranicznego repertuaru, nawet śpiewanego po polsku, nie chciano wówczas nagrywać ani w radiu, ani w Polskich Nagraniach, więc i na festiwal opolski droga była zamknięta. Szwagry, co prawda przeszły eliminacje do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku w roku 1966, ale nie pojechały na półfinał do Wrocławia. Liczne zmiany personalne zdziesiątkowały zespół, a odejście Dymnego jeszcze bardziej osłabiło pozostały skład i grupa przestała istnieć w roku 1967. W sumie Szwagry nagrały kilkanaście utworów dla radia i zaledwie jedną czwórkę dla Muzy.
NAGRANIA PŁYTOWE:
EP N-0370 Muza (11.1965)
Hura huba [Twist And Shout] / Wesele [She’s A Woman] / Ulica sztuczna / Dobry rok [You’re No Good]
Skład: I. Wiśniewska – śpiew (1,3); M. Koster – śpiew (2,4); J. Tarsiński – gitara; Z. Zieliński – gitara; Z. Sztyc – saksofon tenorowy; T. Wójcik – gitara basowa; W. Perelmuter – perkusja
NAGRANIA RADIOWE:
09.1965:
Wesele [She’s A Woman] (voc. M. Koster); Leniwa głowa [Some Kinda Fun] (voc. I. Wiśniewska); Tak długo byłem zakochany [I Could Easily Fall In Love With You] (voc. W. Gurgul); Huk-puk [I’m Crying] (voc. W. Gurgul); Leń; Zrobimy huk [Off The Hook] (voc. W. Gurgul); Dla ciebie [Pretty Woman] (voc. M. Koster); Hura huba [Twist And Shout] (voc. I. Wiśniewska); Przytulić ciebie [You Can’t Sit Down] (voc. M. Koster); Dobry rok [You’re No Good] (voc. M. Koster)
1966:
Czemu nie wracasz (voc. I. Wiśniewska)
1969:
Cyt,cyt; Bandoska
Materiał opracowany na podstawie tekstu z książki Marka Gaszyńskiego pt. “Cudowne lata – Moja historia Rock’n’rolla”.
Opublikowano dnia: 01.08.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii
To wspanialy zespol. Bylem modym chlopakiem chodzilem do szkoly sredniej nie mialem
pieniedy na kupno biletu na wstep stalem z dziewczyna przed Barbakanem
i sluchalismy tej muzyki.
Wspaniale czasy.
Od 43 lat zyje w USA ale ciagle wspominam te dni.
Tomek.
Wspaniałe lata – jako małolat słuchałem stojąc na alejce plant w tłumie tych którym nie udało się wejść do Barbakanu. Nagrania Szwagrów kupowało się na pocztówkach dźwiękowych kupowanych u p. Lankosza na Rynku Głównym 46 /linia A-B/ lub na ulicy Grodzkiej 28w podwórku. Zawsze wybierałem widokówki z rysunkami Jana Marcina Szancera z krakowskimi akcentami = niektóre przechowuje do dzisiejszego dnia.