SZWAGRY

Zespół powstał w roku 1964. Szczyt popularności osiągnął rok później, po zajęciu pierwszego miejsca na I Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzyki Rozrywkowej w Gliwicach. Pierwszy skład tworzyli Marian Koster (śpiew), Marek Jamrozy (gitara), Zygmunt Zieliński (gitara), Tadeusz Gogosz (gitara basowa), Wiktor Perelmuter (perkusja). Skład grupy, jak wszystkich zespołów z tamtych lat, zmieniał się szybko; śpiewały z nią Elżbieta Bando i Irena Wiśniewska, potem przez pewien czas grali Jerzy Tarsiński, Jerzy Konieczny oraz Konrad Ratyński. Kierownikiem literackim, autorem tekstów i konferansjerem był Wiesław Dymny, krakowski pisarz, poeta, malarz i aktor.
SzwagrySzwagry grały prawie wyłącznie zagraniczne przeboje rock and rolla z lat 60. z polskimi, bardzo udanymi, tekstami Dymnego. Na koncertach sprawdzały się doskonale, seria koncertów w krakowskim Barbakanie i non stopy w Zakopanem w ich wykonaniu do dziś wspominane są entuzjastycznie. Efektem występów było zaproszenie formacji do zagrania w pierwszej części imprez Cliffa Richarda i The Shadows w Polsce, a potem do nagrania jedynej w ich dorobku płyty. Gorzej było z nagraniami, a ponadto zagranicznego repertuaru, nawet śpiewanego po polsku, nie chciano wówczas nagrywać ani w radiu, ani w Polskich Nagraniach, więc i na festiwal opolski droga była zamknięta. Szwagry, co prawda przeszły eliminacje do Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku w roku 1966, ale nie pojechały na półfinał do Wrocławia. Liczne zmiany personalne zdziesiątkowały zespół, a odejście Dymnego jeszcze bardziej osłabiło pozostały skład i grupa przestała istnieć w roku 1967. W sumie Szwagry nagrały kilkanaście utworów dla radia i zaledwie jedną czwórkę dla Muzy.

NAGRANIA PŁYTOWE:

EP N-0370 Muza (11.1965)
Hura huba [Twist And Shout] / Wesele [She’s A Woman] / Ulica sztuczna / Dobry rok [You’re No Good]
Skład: I. Wiśniewska – śpiew (1,3); M. Koster – śpiew (2,4); J. Tarsiński – gitara; Z. Zieliński – gitara; Z. Sztyc – saksofon tenorowy; T. Wójcik – gitara basowa; W. Perelmuter – perkusja

NAGRANIA RADIOWE:

09.1965:
Wesele [She’s A Woman] (voc. M. Koster); Leniwa głowa [Some Kinda Fun] (voc. I. Wiśniewska); Tak długo byłem zakochany [I Could Easily Fall In Love With You] (voc. W. Gurgul); Huk-puk [I’m Crying] (voc. W. Gurgul); Leń; Zrobimy huk [Off The Hook] (voc. W. Gurgul); Dla ciebie [Pretty Woman] (voc. M. Koster); Hura huba [Twist And Shout] (voc. I. Wiśniewska); Przytulić ciebie [You Can’t Sit Down] (voc. M. Koster); Dobry rok [You’re No Good] (voc. M. Koster)

1966:
Czemu nie wracasz (voc. I. Wiśniewska)

1969:
Cyt,cyt; Bandoska

Materiał opracowany na podstawie tekstu z książki Marka Gaszyńskiego pt. “Cudowne lata – Moja historia Rock’n’rolla”.


logoBannerFotter

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 01.08.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

2 Comments

 1. Tomasz napisał(a):

  To wspanialy zespol. Bylem modym chlopakiem chodzilem do szkoly sredniej nie mialem
  pieniedy na kupno biletu na wstep stalem z dziewczyna przed Barbakanem
  i sluchalismy tej muzyki.
  Wspaniale czasy.
  Od 43 lat zyje w USA ale ciagle wspominam te dni.
  Tomek.

 2. Jacek napisał(a):

  Wspaniałe lata – jako małolat słuchałem stojąc na alejce plant w tłumie tych którym nie udało się wejść do Barbakanu. Nagrania Szwagrów kupowało się na pocztówkach dźwiękowych kupowanych u p. Lankosza na Rynku Głównym 46 /linia A-B/ lub na ulicy Grodzkiej 28w podwórku. Zawsze wybierałem widokówki z rysunkami Jana Marcina Szancera z krakowskimi akcentami = niektóre przechowuje do dzisiejszego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij