Rozpoczynając moją przygodę z polską piosenką, zakładałem, że jej droga wieść będzie jedynie przez szalone lata sześćdziesiąte. Im bardziej zagłębiałem się w biografie znanych wykonawców epoki big beatu, tym większy czułem niedosyt. Zastanawiałem się zawsze, gdzie to wszystko się zaczęło? Rozwój muzyki rozrywkowej to przecież nieprzerwany tok zdarzeń. Muzyka rozrywkowa stała się powszechnie znana wskutek wynalezienia sposobu na zapis dźwięku. Począwszy od fonografu, gramofonu, magnetofonu oraz już współczesnych odtwarzaczy audio. Wielką rolę odegrało radio oraz kinematografia.
Wszelkie nowinki techniczne docierały również nad Wisłę. Wiek XX to rozkwit polskiej piosenki. Powstawała ogromna ilość kabaretów. Te najbardziej znane działały w największych miastach. W Warszawie, Krakowie, Lwowie i Wilnie. To tam najczęściej skupiało się środowisko artystyczne. Kto nie słyszał o Zuli Pogorzelskiej, Nataszy Zylskiej, Hance Ordonównie? Kto nie słyszał o Eugeniuszu Bodo, Ludwiku Sempolińskim czy Adolfie Dymszy? Chętnie nucimy stare polskie piosenki. Niewiele osób wie, że „Tango Milonga” znane na świecie pod nazwą „O, donna Clara” wykonywane przez najpopularniejsze światowe orkiestry, wyszło z pod pióra polskiego kompozytora Jerzego Petersburskiego?
Nazwa „retromuzyka” zobowiązuje. Zaczynamy właśnie nowy cykl artykułów pt. „Co nam zostało z tych lat?” Zawierać on będzie krótkie biografie popularnych polskich kompozytorów, autorów tekstów oraz wykonawców z okresy międzywojennego. Autorem tychże biografii jest wielki pasjonat polskiej muzyki rozrywkowej tamtego okresu, pan Wojciech Dąbrowski. Jest ogromnym zaszczytem dla nas, że pan Wojciech wyraził zgodę na publikację jego tekstów na stronie www.retromuzyka.pl
Zbigniew Kowalski
Wojciech Dąbrowski to nauczyciel, dziennikarz, piosenkarz i satyryk oraz autor wierszy i piosenek. Prowadzi działalność publicystyczną i estradową, występuje z recitalami piosenek i na własnych spotkaniach autorskich. Jest laureatem telewizyjnej „Szansy Na Sukces” (1996 rok), organizatorem cyklicznych „Spotkań Z Piosenką” w Warszawie i w Krakowie. To także pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Prowadzi własny Muzyczny Kabaret Wojtka Dąbrowskiego (od 2004) i występował lub piastował stanowisko organizacyjne na setkach imprez i festiwali na terenie całego kraju.
Nowy cykl artykułów autorstwa Wojciecha Dąbrowskiego
Opublikowano dnia: 26.04.2016 | przez: procomgra | Kategoria: Co nam zostało z tych lat