Zafascynowani gitarową, pełną buntu muzyką młodzieżową, nie zwracaliśmy uwagi na mijającą dekadę lat 50. Do lamusa odsyłaliśmy idoli naszych babć i mam. Mieliśmy swoje gwiazdy. Zdarzało się wprawdzie bywać na lokalnych koncertach, czy spotykać ich utwory w radiu. Trudno byłe jednak zestawić razem Czesława Niemena z Janem Dankiem czy Czerwone Gitary z chórem Czejanda. Minęło ponad pół wieku. Co sprawiło, że dzisiaj tak chętnie wracamy do tamtych czasów? Często szperamy dzisiaj w płytotekach naszych rodziców. Z ogromnym sentymentem wsłuchujemy się w przeboje wylansowane przez: Mieczysława Fogga, Marię Koterbską, Sławę Przybylską, Irenę Santor, Halinę Kunicką, Jerzego Połomskiego, Martę Mirską, Nataszę Zylską, Janusza Gniatkowskiego, Andrzeja Boguckiego, Jerzego Michotka, Reginę Bielską, Zbigniewa Kurtycza, Jana Danka, Olgierda Buczka, Renę Rolską, Hannę Rek, Ludmiłę Jakubczak, Fryderykę Elkanę. Dzięki ich piosenkom powracają obrazki naszego dzieciństwa. Lecz nie tylko. Zmęczeni hałasem rock’n’rolla szukamy nieco spokojniejszych rytmów. Złożona historia lokalnego big beatu sprawiła, iż nasze zainteresowania wykroczyły poza wytyczone ramy. Stało się to za sprawą muzyków z zespołu TARANTY. To na ich drodze do kariery los postawił znanego i lubianego artystę Janusza Gniatkowskiego. Dzisiaj starając się odtworzyć historię tego zespołu przyznać trzeba, że artysta ten odcisnął ogromne piętno na karierze członków zespołu. Najbardziej doświadczył tego Tadeusz Bratus, wieloletni partner estradowy Krystyny Maciejewskiej i p. Janusza. Historia tego muzyka jest jednym z ważniejszych elementów powstania naszego portalu. Nasze działania przywróciły utracone relacje dawnych estradowych przyjaciół. Jesteśmy z tego dumni.
Z satysfakcją uczestniczymy w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Ta cykliczna impreza cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. O tym, jak to było podczas ostatniego spotkania w pod częstochowskim Poraju pisze organizatorka i jednocześnie dyr. artystyczny Festiwalu p. Krystyna Maciejewska.
VII Ogólnopolski Festiwal Piosenek
Janusza Gniatkowskiego.
„Koncert Laureatów i Gwiazd” trwał od godziny szesnastej od dwudziestej drugiej. Publiczność wykazała się ogromnym hartem ducha, bowiem widzowie przyjechali nad Porajski Zalew w 35 stopniowym upale, a o godz. 22 było zaledwie 17 stopni…
Ale na koniec występowały takie gwiazdy jak: Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Lidia Stanisławska. Więc czekali. Udało nam się w tym roku zebrać świetny zespół gwiazd, z których wszystkie są członkami ZASP-u, a to od lat jest naszym priorytetem. Każda z nich, poza swoim wspaniałym repertuarem, wykonała jedną piosenkę Janusza Gniatkowskiego: Danuta Błażejczyk „Kapelusz staromodny”, Edward Hulewicz „Indonezję”, Lidia Stanisławska „Meksykanę” Krystyna Maciejewska-Gniatkowska i Krzysztof Cwynar zaśpiewali piosenki o Januszu Gniatkowskim, które także są dopuszczone do festiwalu.
ZASP od kilku lat przyznaje swoją nagrodę, w tym roku wręczał ją prowadzący koncert Ryszard Rembiszewski. Otrzymała ją Sylwia Majchrzak z Poraja. Otrzymała także dwie inne nagrody: I Nagrodę w swojej kategorii wiekowej oraz Grand Prix Festiwalu. Sylwia jest wręcz pokoleniowo związana z Festiwalem Gniatkowskiego, bowiem jej dziadek Józef Majchrzak grał na klarnecie w Kapeli Jurajskiej, z którą Gniatkowski uczył się śpiewać po swoim tragicznym wypadku.
Inną naszą wychowanką jest Magdalena Łągiewka, która po zdobyciu przez lata wszystkich możliwych nagród, w tym roku została wyróżniona recitalem, który był częścią pierwszego dnia festiwalu. Rozpoczął się on filmem o Januszu Gniatkowskim nakręconym rok wcześniej przez Annę Mączkę z TVP Kraków. W TVP Info ukazały się w tym roku dwa reportaże jej autorstwa o Januszu Gniatkowskim, jeden w przeddzień festiwalu, a wcześniejszy w 25 rocznicę wypadku, który na wiele lat przerwał karierę artysty. Trwa ona jednak w dalszym ciągu na Jego festiwalach, na wystawach plakatów, zdjęć, wycinków prasowych, trwa w powstających o nim piosenkach, czy wciąż wydawanych płytach. Najnowsza z nich „Smuga cienia” prezentuje piosenki Janusza Gniatkowskiego z drugiej połowy lat 60.
Trudno uwierzyć, że zmonopolizowane firmy fonograficzne w Polsce wydały od 1960 do 1990 r. jedynie jego piosenki z lat 50. tymczasem aktualne nagrania wydawane były w USA czy Australii. Nowa płyta częściowo uzupełnia tę lukę prezentując piosenki, które Janusz Gniatkowski nagrywał prywatnie z różnymi orkiestrami i zespołami muzycznymi, w drugiej połowie lat 60. Piosenki śpiewane przez Krystynę Maciejewską są nagrywane współcześnie i częściowo finansowane z funduszu UE „Rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2014”. Są to piosenki nad którymi pracował jeszcze Janusz Gniatkowski, lecz nie zdążył ich nagrać.
W roku 2016 mija już pięć lat od odejścia Janusza Gniatkowskiego. W tym czasie odbyło się pięć Jego festiwali, na których w konkursach śpiewane są wyłącznie Jego piosenki. Odbył się koncert plenerowy „Poraj i Artyści Januszowi Gniatkowskiemu” W Częstochowie zaś także plenerowy koncert „Apassionata”, w którym gwiazdy prezentowały Jego repertuar. W 2015 roku Gminny Ośrodek kultury w Poraju został nazwany imieniem Janusza Gniatkowskiego, a na jego ścianie została wmurowana tablica pamiątkowa. Rada Miasta Częstochowy uchwaliła decyzję o nazwaniu skweru imieniem Mistrza, skwer taki ma być także w Poraju.
Odbyło się też wiele mniejszych imprez: wystawa plakatów w Opolu czy promocja ksiązki o Januszu Gniatkowskim „Apassionata” Janusza Świdra w wielu miastach w Polsce. Krystyna Maciejewska stale udziela wywiadów o Mistrzu w wielu rozgłośniach radiowych i telewizyjnych Ukazują się płyty z prywatnej fonoteki pp. Gniatkowskich, między innymi w 2014 roku dwujęzyczna płyta „Słowianie” nagrana jeszcze przed wypadkiem.
W styczniu br. Jan Zagozda w swojej Kawiarence Radio Retro poświęcił Januszowi Gniatkowskiemu wspomnieniowy program. Krystyna Maciejewska zaprezentowała go także w innych miastach w Polsce. Podobny ma się odbyć w październiku w Częstochowie. Nie zapominajmy…
Krystyna Maciejewska-Gniatkowska
Dyr. artystyczny Ogólnopolskiego
Festiwalu Piosenek Janusza
Gniatkowskiego w Poraju.
Tekst opublikowany w Biuletynie Informacyjnym Zarządu Głównego ZASP. Nr 39 JESIEŃ/ZIMA 2016
https://www.youtube.com/watch?v=s1zxdt9jRPU&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=5yKymObDxFg&feature=youtu.be
Share this:
Opublikowano dnia: 04.02.2017 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii