Na progu jubileuszu.
Rozpoczynamy piąty, jubileuszowy rok naszej działalności podtrzymywania w pamięci wydarzeń sceny muzycznej naszego regionu. Jaki był ten mijający rok? Wydarzeń było wiele.
Tym razem zaczęliśmy propozycją wyróżnienia przez władze miejskie, lokalnych krzewicieli muzyki rozrywkowej. Dwaj panowie, Tadeusz Bratus oraz Zbigniew Staniś przeszli na zasłużoną emeryturę po pięćdziesięciu latach aktywnej działalności w krajowej i lokalnej kulturze. Przekonaliśmy Radę Miasta, że to najlepszy moment na podsumowanie działalności obu panów. Cieszymy się z faktu uhonorowania ich Tytułem Honorowym Zasłużony Dla Miasta.
To miłe że i na redakcję portalu retromuzyka, władze miasta spojrzały łaskawym wzrokiem. Naszą pracę doceniono nominacją do Nagrody Marszałka Województwa. Wprawdzie nie znaleźliśmy się w ścisłym gronie laureatów, jednak mieliśmy dużą przyjemność i satysfakcję być nominowanym do elity kulturalnej naszego województwa.
Od początku istnienia portalu toczyliśmy bój o przywrócenie dawnego blasku muszli koncertowej w kozielskim parku. Ziściły się nasze marzenia. Muszla została odrestaurowana. Odbyło się tam już kilka imprez o lokalnym zasięgu. Zaczęło się od plenerowej konferencji prasowej Prezydium Rady Miasta. Wkrótce odbył się pierwszy, inaugurujący koncert zespołu Trzy Korony, formacji, którą stworzył Krzysztof Klenczon. Szkoda troszkę, że nie dopuszczono nas do udziału w przygotowaniu tego wydarzenia.
Planowaliśmy zorganizowanie koncertu dziękczynnego wyróżnionym kolegom, twórcom legendarnego zespołu Taranty. Koncert miał odbyć się z udziałem ich estradowych przyjaciół. Zaproszenie przyjęła pani Krystyna Maciejewska – Gniatkowska. Byliśmy inicjatorami jej wspólnego okolicznościowego występu ze szwedzką grupą dixielandową z Goteborga. W składzie tejże grupy występuje kędzierzynianin Waldemar Ziemkowski. Wspólnie planowaliśmy, że projekt ze szwedzkimi muzykami będzie dotyczył dwóch koncertów: w Kędzierzynie-Koźlu oraz podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju. Z przyczyn od nas niezależnych, zrezygnowano z kędzierzyńskiej imprezy. Pozostał jedynie porajski koncert.
Koniec wakacji to czas cyklicznej imprezy zwanej Gitariadą 40. Zaproszenie organizatorów przyjęło wielu zagranicznych gości, niegdyś muzykujących w naszym mieście. Wśród nich interesujący pasjonat i wykonawca gitarowej muzyki flamenco – Ryszard Chajec. Z uwagi na ograniczone możliwości pełnego występu podczas Gitariady, wyszliśmy z inicjatywą i zorganizowaliśmy recital artysty w jednym z lokali kędzierzyńskiego Pogorzelca. Dzielnicy z której wywodzi się muzyk. Była to niezwykle udana impreza. Występ spontanicznie przerodził się w sympatyczne spotkanie artysty z przyjaciółmi, znajomymi i dawnymi sąsiadami.
Naszą pasję realizowaliśmy jak zwykle uczestnicząc we wszelkiego rodzaju imprezach lokalnych, prezentując na łamach naszej strony bogate artykuły i fotoreportaże.
Akademia Retromuzyczna im. Henryka Pelli to jeden z naszych najważniejszych projektów. Dział ten redaguje nasz łódzki przyjaciel, krajowy muzyk, partner estradowy wielu gwiazd polskiej sceny muzycznej, Janek Słotkowicz. Janaszek ciągle zaskakuje nas nowymi pomysłami. Będzie trochę niespodzianek w roku jubileuszu.
Mijający rok, to rok w którym doceniono naszą pracę. Dostąpiliśmy zaszczytu wyróżnienia przez Prezydenta Miasta za wkład w rozwój kultury w naszym mieście. Tym razem znaleźliśmy się w ścisłym gronie laureatów. Konsekwencją tej nagrody był udział redakcyjnego teamu w spektakularnym koncercie Gary Bruckera wraz ze światową legendą lat naszej młodości, zespołem Procol Harum.
Aby poprawić sprawność działania portalu, przenieśliśmy jego treść na nowy serwer hostingowego usługodawcy. Już teraz możemy stwierdzić, że na nowym miejscu nasz portal działa znacznie szybciej i sprawniej.
Nawiązaliśmy współpracę z pasjonatką starych nutek, włączając się w organizowane przez nią spotkania wspólnego śpiewu. Pasmanteria „W Starych Nutach Babuni”, to niezwykłe miejsce, któremu szefuje pani Gabriela Trybel. Tam także uczestniczyliśmy w patriotycznym śpiewaniu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Było to spontaniczne spotkanie w przyjaznej atmosferze.
Swój piąty, jubileuszowy rok istnienia portalu, zaczynamy z wysokiego „C”. 24 listopada 2017 roku nastąpi ostatni etap starań o zachowanie obiektu zwanego muszlą koncertową. Z naszej inicjatywy obiekt ten ma już swego patrona. Właśnie w tym dniu nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Teresie Haremzie. Wykonawczyni nurtu piosenki literackiej, dla której Koźle to miejsce urodzenia. Jesteśmy dumni, że jest naszym udziałem ten symboliczny powrót artystki do rodzinnych stron. Pragniemy aby to miejsce stało się symbolem upamiętniającym wszystkich aktorów powojennej historii muzycznej naszego regionu.
Drodzy retromuzykowicze.
Zapraszamy w dalszym ciągu do wizyt na naszym portalu. Tu zawsze coś się dzieje.
Zobacz także inne ciekawe strony.
Opublikowano dnia: 19.11.2017 | przez: procomgra | Kategoria: Historia, Publikacje
Bardzo ładnie podsumowane cztery lata istnienia Retromuzyki. Dobrze, że powstała ta strona i można powspominać stare, dobre czasy. Dalszych sukcesów życzę autorom.