retromuzyka.pl to portal, który którego celem jest krzewienie pamięci postaci szczególnie zasłużonych dla naszego miasta. W związku z obchodami czterdziestolecia istnienia połączenia dwóch bliskich sobie miast Koźla i Kędzierzyna wystąpiliśmy z inicjatywą przypomnienia jego mieszkańcom postaci Waldemara Ziemkowskiego. Waldemar jest obecnie mieszkańcem Göteborga w Szwecji i aktywnie uczestniczy w muzycznym, polonijnym środowisku tego miasta. Muzyk z kędzierzyńskim rodowodem, przedstawił nam dwie swoje najnowsze kompozycje. Dziwny taniec do słów Anny Jeżewskiej oraz Wampir II do słów Danuty Zasady. Team retromuzyka.pl zaproponował, aby te kompozycje miały swoją premierę podczas obchodów 40 lecia powstania Kędzierzyna-Koźla. Wspólnie z Waldemarem zaproponowaliśmy udział w tym przedsięwzięciu młodej wokalistce Agnieszce Więckiewicz. Dlaczego właśnie Agnieszce? Agnieszka jest córką naszego „dinozaura”, pasjonata historii miasta, autora wspaniałych sentymentalnych opowiadań o młodości spędzonej w Kędzierzynie – Waldemara Więckiewicza. Agnieszka jest laureatką VI Ogólnopolskiego Festiwal Piosenki Luboń 2014. Jest wykształconym muzykiem. Jej pasją jest także gra na saksofonie. Młoda wokalistka zyskała także uznanie autora tych kompozycji Waldemara Ziemkowskiego. Do swego repertuaru zamierzała także dołączyć współczesną wersję wielkiego przeboju zespołu Taranty pt. Pieśń o Wicie Stwoszu, do wiersza K. I. Gałczyńskiego. Otrzymała zgodę kompozytora Tadeusza Bratusa na realizację tego projektu. Swój udział w występie Agnieszki zapowiadał także Waldemar Ziemkowski. Ten okazjonalny duet miał wystąpić w dniu 4 września 2015 w koncertach plenerowych w Kędzierzynie-Koźlu. Najpierw w amfiteatrze na oś. Piastów w koncercie z okazji 40lecia powstania Osiedla oraz podczas Gitariady 40. Cała czwórka twórców tych piosenek traktowała je jako prezent dla mieszkańców świętujących urodziny swego miasta. Przykro o tym pisać. Wskutek podrażnienia osobistych ambicji niektórych animatorów lokalnej kultury, cały projekt legł w gruzach. Potwierdza się znane powiedzenie: Chciało się dobrze, a wychodzi jak zawsze. Krótkie „przepraszam” mogłoby nieco poprawić klimat, ale i to dla niektórych jest za trudne. Ot, taka kędzierzyńsko-kozielska „kulturystyka”.
Agnieszka Więckiewicz – dyrygentka, saksofonistka, pianistka, wokalistka.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. Brała udział m.in. w warsztatach wokalnych, chóralnych a także jazzowych. Prowadziła wiele zajęć umuzykalniających dla dzieci i młodzieży. Obecnie prowadzi zespół wokalny „Scherzo” działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy; gra na saksofonie i śpiewa w Zespole SpringBand.
Występ Agnieszki podczas VI Festiwalu Piosenki w Luboniu. https://youtu.be/lmblOS05GCw
Waldemar Ziemkowski
(ur. 6 czerwca 1937 w Legionowie)
Pianista, kompozytor, akompaniator i pedagog. W Kędzierzynie od roku 1945. Pierwszy powojenny kędzierzyński muzyk, który związał się z krajową zawodową estradą. Założyciel Wojskowego Zespołu Jazzowego działającego w Koźlu. Był członkiem zespołu występującego w legendarnym opolskim „Pajaku” od początku jego istnienia (1955). Wspólnie z Jadwigą Land oraz Jerzym Landsbergiem, współtworzył znany przed laty zespół „Heliosi”.
Współpracował z wieloma znanymi krajowymi artystami, m.in. z Kaliną Jędrusik, z Bogumiłem Kobielą. Grywał w kultowych, warszawskich lokalach „Nowy Świat’ i „Kaprys”. Z Wiesławem Kataną (Czerwono Czarni) zakłada Joker’s Quartet, przemianowany później na Falcon Quartet. Z Zespołem występuje na estradach krajów zachodnich. W roku 1969 wyemigrował do Szwecji. Do dnia dzisiejszego aktywnie działa w środowisku kulturalnym poloni szwedzkiej. Współpracuje z wieloma polskimi muzykami przebywającymi w tym kraju. M.in. z Andrzejem Nebeskim (Niebiesko Czarni, Polanie, ABC), z Wiesławem Bernolakiem (Czerwono Czarni i Polanie), z Ryszardem Podgórskim (Akwarele). Dzięki wytrwałej pracy zdobył wysokie kwalifikacje muzyczne. Waldemar to bardzo doświadczony i wysoce wykwalifikowany pianista, który znakomicie czuje muzykę wielu stylów. Występował na estradach niemal w całej Europie, ale przede wszystkim w Niemczech i Szwajcarii. Obecnie jest pianistą szwedzkiego Sôr Ossbonn’s. Zespół tworzą znakomici muzycy, mieszkańcy Göteborga. Grają wesoły i zwinny Dixieland jazz, zmieszamy z elementami innych stylów, mający swoje korzenie w latach 30 ubiegłego wieku. Zespół istnieje od 1991 roku. Zespół posiada własny styl, oparty na spontanicznej improwizacji. Ich repertuar to własne teksty i kompozycje we własnych aranżacjach. Grupa brała udział w wielu europejskich imprezach muzycznych dużego formatu jak: Bałtycki Festiwal w Karlshamn, Askersunds i Goteborgu, Jazz Torshavn i Blues Festival na Wyspach Owczych, Liseberg w Goteborgu, Jazz Festival w Trysil w Norwegii, Kungshamn-Smögen Jazz Festival, Logstor w Danii. Zespół kilkakrotnie wystąpił w szwedzkiej telewizji.