Co-nam-zostalo-z-tych-lat_banner

 

Rozpoczynając moją przygodę z polską piosenką, zakładałem, że jej droga wieść będzie jedynie przez szalone lata sześćdziesiąte. Im bardziej zagłębiałem się w biografie znanych wykonawców epoki big beatu, tym większy czułem niedosyt. Zastanawiałem się zawsze, gdzie to wszystko się zaczęło? Rozwój muzyki rozrywkowej to przecież nieprzerwany tok zdarzeń. Muzyka rozrywkowa stała się powszechnie znana wskutek wynalezienia sposobu na zapis dźwięku. Począwszy od fonografu, gramofonu, magnetofonu oraz już współczesnych odtwarzaczy audio. Wielką rolę odegrało radio oraz kinematografia.
Wszelkie nowinki techniczne docierały również nad Wisłę. Wiek XX to rozkwit polskiej piosenki. Powstawała ogromna ilość kabaretów. Te najbardziej znane działały w największych miastach. W Warszawie, Krakowie, Lwowie i Wilnie. To tam najczęściej skupiało się środowisko artystyczne. Kto nie słyszał o Zuli Pogorzelskiej, Nataszy Zylskiej, Hance Ordonównie? Kto nie słyszał o Eugeniuszu Bodo, Ludwiku Sempolińskim czy Adolfie Dymszy? Chętnie nucimy stare polskie piosenki. Niewiele osób wie, że „Tango Milonga” znane na świecie pod nazwą „O, donna Clara” wykonywane przez najpopularniejsze światowe orkiestry, wyszło z pod pióra polskiego kompozytora Jerzego Petersburskiego?
Nazwa „retromuzyka” zobowiązuje. Zaczynamy właśnie nowy cykl artykułów pt. „Co nam zostało z tych lat?” Zawierać on będzie krótkie biografie popularnych polskich kompozytorów, autorów tekstów oraz wykonawców z okresy międzywojennego. Autorem tychże biografii jest wielki pasjonat polskiej muzyki rozrywkowej tamtego okresu, pan Wojciech Dąbrowski. Jest ogromnym zaszczytem dla nas, że pan Wojciech wyraził zgodę na publikację jego tekstów na stronie www.retromuzyka.pl

Zbigniew Kowalski


Wojciech-Dąbrowski_01Wojciech Dąbrowski to nauczyciel, dziennikarz, piosenkarz i satyryk oraz autor wierszy i piosenek. Prowadzi działalność publicystyczną i estradową, występuje z recitalami piosenek i na własnych spotkaniach autorskich. Jest laureatem telewizyjnej “Szansy Na Sukces” (1996 rok), organizatorem cyklicznych “Spotkań Z Piosenką” w Warszawie i w Krakowie. To także pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. Prowadzi własny Muzyczny Kabaret Wojtka Dąbrowskiego (od 2004) i występował lub piastował stanowisko organizacyjne na setkach imprez i festiwali na terenie całego kraju.


JERZY-PETERSBURSKI_banner

Nowy cykl artykułów autorstwa Wojciecha Dąbrowskiego

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 26.04.2016 | przez: procomgra | Kategoria: Co nam zostało z tych lat

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij