BANNER_01

Kilka słów o “Wieczorkach poetyckich”
Wieczorki poetyckie – cykliczne spotkania skupiające w sali koncertowej kozielskiego MOK-u miłośników muzyki akustycznej, poezji śpiewanej i tekstów literackich.
Ideą spotkań jest prezentacja dorobku artystycznego środowiska lokalnych twórców piosenek oraz autorów wierszy i tekstów.
Pomysłodawcą i organizatorem wieczorków jest Darek Czarny wspierany przez MOK K-Koźle oraz Agnieszkę Mecner studentkę animacji kultury, a także środowisko artystów K-Koźla.
Organizatorzy otwarci są na wszelkie sugestie i podpowiedzi płynące ze strony uczestników spotkań.
Na scenie mile widziani są artyści dla których ważne są treści zawarte w piosenkach czy wierszach.

Darek Czarny

Nie tylko rock’n’roll.

Wprawdzie cała moja młodość to big beat, to jednak nie stroniłem od innych gatunków muzycznych. Szperając w przecenionych płytach jednej z kędzierzyńskich księgarń dostrzegłem duży krążek “Kurylewicz, Warska, Niemen”. Uwielbiałem te utwory. Szczególnie podobała mi się „Pietrucha”. Innym razem nabyłem „Żółty Anioł” z przepięknymi romansami Ireneusza Iredyńskiego, które przepięknie wykonywał Mieczysław Święcicki. Koledzy zafascynowani muzyką Breackout czy Black Sabbath pukali się w czoło. Wpadając w melancholijny nastrój, słuchałem Wojtka Bellona i Wolnej Grupy Bukowina. O rzece, lub Majstrze biedzie i Cześku Piekarzu.
Mieliśmy w naszym „dwu-mieście” znakomitą artystkę tego gatunku. Teresę Iwaniszewską. Bardzo żałuję że nie poświęciłem więcej uwagi na jej twórczość. Chciałbym usłyszeć choć raz jej interpretację Modlitwy Bułata Okudżawy. Niestety. Rudowłosa dziewczyna z gitarą, taka kędzierzyńska Joan Baez, szybko opuściła nasze miasto, późnej nasz kraj by w dalekiej Australii opuścić ziemski padół. Zapomniana nieco w rodzinnym mieście, wciąż czeka na należne miejsce w pamięci kędzierzynian.
W Budynku, w którym Teresa zaczynała swoją przygodę z muzyką pojawił się równie znakomity artysta. Darek Czarny. Niegdyś muzyk countrowy, dzisiaj lider zespołu „U studni”. Poezja śpiewana to najwłaściwsze miejsce dla ludzi wrażliwych. Darek jest jednym z nich. Jest wielkim pasjonatem i krzewicielem pięknego słowa, oprawionego pięknem muzyki. Jest godnym kontynuatorem osiągnięć Teresy Iwaniszewskiej.
Darek Czarny jest organizatorem coraz bardziej popularnych w mieście, wieczorów poetyckich. Na spotkania z poezją zaprasza wszystkich, którzy czują piękno słowa. Byłem uczestnikiem jednego ze spotkań i jestem pod wrażeniem. Nie wiedziałem, że mamy w Kędzierzynie Koźlu tyle zdolnej i wrażliwej młodzieży. Największe wrażenie podczas tego spotkania zrobili na mnie młodzi rock’n’rollowcy z zespołu Inni. Nie sądziłem, że ci fascynaci głośnej i ostrej muzyki zauważają także piękno innych interpretacji i innego wyrazu artystycznego. Dawid Bielas, Krzysztof Groński i Gracjan Miernicki – ciekawa barwa głosu w połączeniu z pięknie brzmiącymi gitarami, akustyczną i elektryczną. Wykonali oni piosenkę z filmu – Prawo i pięść – „Nim wstanie dzień”, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka a muzyką opatrzył Krzysztof Komeda. W klimaty poezji wprowadzili nas także pozostali wykonawcy zaproszeni przez Darka. Wszyscy zasługują na wyróżnienie. Agnieszka Mecner, Szymon Siwak, Agata Niesobska, Paweł Iwaneczko, Zdzisław Gruca, Anna Jellinek, Hanna Białas, Dawid Bielas, Krzysztof Groński, Gracjan Miernicki, Marcel Wojtowicz i Eugeniusz Dbaj. Podobały mi się wiersze Zdzisława Grucy, które przedstawił sam autor. Zapamiętałem „Eksodus”.
Darku, dziękujemy za dużą dawkę poezji i akustycznego brzmienia Twojej gitary i gitar Twoich gości.

Tekst i zdjęcia Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne Zygmunt Pieluch


Unbenannt-1
logoBannerFotter_gr
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 08.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij