Mambo02

Co nowego na muzycznej scenie Kędzierzyna Koźla?
Metalcore w kędzierzyńsko-kozielskim pubie „H2O”.

Zachęcony spotkaniem z młodymi muzykami grupy „Znikający Punkt”, postanowiłem wysłuchać „Nowej fali”. W kędzierzyńsko-kozielskim pubie „H2O” na os. Piastów wystąpiły dwa młode zespoły: „Znikający Punkt’ oraz jeszcze młodsza grupa „Mamba” jako support.

Przyznam, że uczestniczenie w tym występie to spora odwaga z mojej strony. Mam niestety już swoje lata i ugruntowane upodobania. Żeby jednak mieć jakąś wiedzę na ten temat, trzeba tam być.
Grupa „Mamba” zaczyna swój występ z niewielkim opóźnieniem. W pubie zebrała się spora grupa dziewcząt i chłopców, zapewne sympatyków i przyjaciół obu zespołów. Zaczęło się ostre granie. Pięciu młodych facetów wprowadziło słuchaczy w mroczne klimaty muzyki, której nie potrafię nazwać. Sami muzycy twierdzą, że ich muzyka to pogranicze tzw. Metalcore’u, to dynamiczny rytm perkusji, dźwięki przesterowanych gitar i co najważniejsze „scream” wokalisty. Sądząc po zachowaniu słuchającej ich młodzieży zespół „Mamba” mógł się podobać.
Kapela powstała pod koniec roku 2012. Działa po patronatem MOK w Kędzierzynie Koźlu. Ich wczorajszy występ był debiutem koncertowym.
Grupa Mamba to:
Andrzej Niedziałkowski – wokal
Dariusz Zarzycki – gitara
Adam Spadło – perkusja
Szymon Littman – gitara basowa
Łukasz Buze – gitara[separator]

tekst i foto: Zbigniew Kowalski
opracowanie graficzne: Zygmunt Pieluch

Metalcore – Gatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z metalu oraz hardcore’u. Jest to odpowiedź na brytyjski New Wave of British Heavy Metal, nazwany jako New Wave of American Heavy Metal. W metalcore’rze można często zauważyć brutalne, ciężkie i szybki riffy, które są inspirowane protoplastami metalcore’u – punk rocka i thrash metalu. Szybkość i agresja piosenek jest bardzo podobna do melodic death metalu, dlatego tak często metalcore jest mylony z melodic death metalem, jak i na odwrót. Za pierwszy zespół, który zaczął tworzyć metalcore uznaje się D.R.I. oraz Wehrmacht (który jednak jest bliższy metalowi). Zespoły te jednak były często określane jako crossover, czyli połączenie punka i thrashu (na tym też bazuje dzisiejszy metalcore). Metalcore należy do podgatunku muzyki hardcore’owej, w której słychać główny nacisk na specyficzny krzyk (zwany jako scream), który jest ekspresją i główną rozpoznawalną cechą takiego gatunku. Tematykami utworów często jest społeczeństwo, pokazanie tego jak świat upadł moralnie. Zespoły metalcore’owe są często mylone z melodic death metalowymi, jest tak z powodu podobieństw między riffami i stylami grania, jednak główną cechą jaka odróżnia te dwa gatunki jest forma śpiewu oraz gra na perkusji. Często także w melodic death metalu używa się o wiele bardziej rozbudowanej perkusji niż w przypadku metalcore’u. Wyodrębnienie się metalcore’u w świecie muzyki metalowej stało się głownie, dzięki tak zwanemu New Wave of American Heavy Metal, który sprawił, że zaczęto wracać do mainstream’ów, a potem ponownie muzyka metalowa zaczęła ewoluować.
(informacja ze strony: http://blaga.pl/Metalcore.html)

[separator]retromuzyka.pl

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 01.03.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij