Co nowego na muzycznej scenie Kędzierzyna Koźla?
Metalcore w kędzierzyńsko-kozielskim pubie „H2O”.
Zachęcony spotkaniem z młodymi muzykami grupy „Znikający Punkt”, postanowiłem wysłuchać „Nowej fali”. W kędzierzyńsko-kozielskim pubie „H2O” na os. Piastów wystąpiły dwa młode zespoły: „Znikający Punkt’ oraz jeszcze młodsza grupa „Mamba” jako support.
Przyznam, że uczestniczenie w tym występie to spora odwaga z mojej strony. Mam niestety już swoje lata i ugruntowane upodobania. Żeby jednak mieć jakąś wiedzę na ten temat, trzeba tam być.
Grupa „Mamba” zaczyna swój występ z niewielkim opóźnieniem. W pubie zebrała się spora grupa dziewcząt i chłopców, zapewne sympatyków i przyjaciół obu zespołów. Zaczęło się ostre granie. Pięciu młodych facetów wprowadziło słuchaczy w mroczne klimaty muzyki, której nie potrafię nazwać. Sami muzycy twierdzą, że ich muzyka to pogranicze tzw. Metalcore’u, to dynamiczny rytm perkusji, dźwięki przesterowanych gitar i co najważniejsze „scream” wokalisty. Sądząc po zachowaniu słuchającej ich młodzieży zespół „Mamba” mógł się podobać.
Kapela powstała pod koniec roku 2012. Działa po patronatem MOK w Kędzierzynie Koźlu. Ich wczorajszy występ był debiutem koncertowym.
Grupa Mamba to:
Andrzej Niedziałkowski – wokal
Dariusz Zarzycki – gitara
Adam Spadło – perkusja
Szymon Littman – gitara basowa
Łukasz Buze – gitara[separator]
tekst i foto: Zbigniew Kowalski
opracowanie graficzne: Zygmunt Pieluch
Metalcore – Gatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z metalu oraz hardcore’u. Jest to odpowiedź na brytyjski New Wave of British Heavy Metal, nazwany jako New Wave of American Heavy Metal. W metalcore’rze można często zauważyć brutalne, ciężkie i szybki riffy, które są inspirowane protoplastami metalcore’u – punk rocka i thrash metalu. Szybkość i agresja piosenek jest bardzo podobna do melodic death metalu, dlatego tak często metalcore jest mylony z melodic death metalem, jak i na odwrót. Za pierwszy zespół, który zaczął tworzyć metalcore uznaje się D.R.I. oraz Wehrmacht (który jednak jest bliższy metalowi). Zespoły te jednak były często określane jako crossover, czyli połączenie punka i thrashu (na tym też bazuje dzisiejszy metalcore). Metalcore należy do podgatunku muzyki hardcore’owej, w której słychać główny nacisk na specyficzny krzyk (zwany jako scream), który jest ekspresją i główną rozpoznawalną cechą takiego gatunku. Tematykami utworów często jest społeczeństwo, pokazanie tego jak świat upadł moralnie. Zespoły metalcore’owe są często mylone z melodic death metalowymi, jest tak z powodu podobieństw między riffami i stylami grania, jednak główną cechą jaka odróżnia te dwa gatunki jest forma śpiewu oraz gra na perkusji. Często także w melodic death metalu używa się o wiele bardziej rozbudowanej perkusji niż w przypadku metalcore’u. Wyodrębnienie się metalcore’u w świecie muzyki metalowej stało się głownie, dzięki tak zwanemu New Wave of American Heavy Metal, który sprawił, że zaczęto wracać do mainstream’ów, a potem ponownie muzyka metalowa zaczęła ewoluować.
(informacja ze strony: http://blaga.pl/Metalcore.html)
[separator]
Opublikowano dnia: 01.03.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii