Mamy już osiem lat. Stajemy się już prawie dorośli. Wiele przeszliśmy przez ten okres. Zdarzały się nam chwile dobre i te nieco gorsze. Jak to w życiu, które nie szczędzi nam niespodzianek. Wprawdzie koronawirus spowolnił nieco naszą aktywność, ale szczepienia dały nadzieję. Zachowując daleko idącą ostrożność, działamy nadal kierując się dewizą Teresy Haremzy – „Abyśmy o sobie pamiętali”.

Miniony rok znowu uszczuplił grono idoli naszej młodości. Wydawało się, że The Rolling Stones są wieczni. Niestety, odszedł Charlie Watts. Z krajowej sceny Dyrygent „Niebiańskiej Orkiestry” powołał do siebie takie znakomitości jak: Krzysztof Krawczyk, Krystyna Konarska, Włodzimierz Wander a ostatnio Zbigniew Bernolak. Z lokalnej sceny pożegnaliśmy Jurka Kaczanowskiego.

Smutek i żal.

Jaki jeszcze był ten miniony rok? Duże wrażenie wywarła emisja serialu TV o Agnieszce Osieckiej. Wspomniano w nim działalność teatrów satyrycznych. Takich jak gdański Bim Bom czy stołeczny STS. Te epizody zainspirowały do przyjrzenia się podobnym historiom jakie miały miejsce w naszej lokalnej społeczności. Kabaret Wiertło to temat naszej pierwszej tegorocznej publikacji. Z uwagi na sporą ilość tekstu podzieliliśmy go na dwie części. Wspomniany serial to opowieść o Studenckim Teatrze Satyrycznym. Wiele znakomitych postaci polskiej sceny kabaretowej przewinęło się w tle opowieści o Agnieszce. Wiele nazwisk nie pojawiło się w filmie. Portal nasz postanowił wypełnić tę lukę, wspominając zaprzyjaźnioną z nami Krystynę Maciejewską Gniatkowską, artystkę, która przez pewien z sukcesami występowała na deskach STSu.

Druga połowa roku to czas poświęcony Gitariadzie 40. To już dziesiąte spotkanie. Trzeba przygotować coś specjalnego. Retrospekcyjna prezentacja to nasz pomysł na prezent dla organizatorów i aktorów tego święta muzycznej społeczności Kędzierzyna-Koźla. Specjalny występ poświęcony zmarłemu Krzysztofowi Krawczykowi zapowiedział Janusz Markiewicz. Janusz to jego lokalna kopia. Poświęciliśmy mu kilka zdań na łamach portalu.

Ósmy rok kończymy publikacją na temat lokalnego patriotyzmu. Mowa w niej o Bronisławie Pirógu oraz Krzysztofie Rakowskim. Obydwaj panowie w sposób niezwykle osobisty, opowiadają historię lat spędzonych w Kędzierzynie, kładąc nacisk na swą ukochaną dzielnicę Pogorzelec.

Poniżej przedstawiamy galerię fotograficzną ilustrującą wydarzenia, w których braliśmy udział.

Zapraszamy do wizyt na naszym portalu.

Czekamy na Wasze komentarze.

Zbigniew Kowalski, Zygmunt Pieluch oraz Jan Słotkowicz.

Zdjęcia: Zbigniew Kowalski

Opracowanie graficzne: Zygmunt Pieluch

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 09.11.2021 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij