JERZY KRZEMIŃSKI JAKO ORGANIZATOR I EDYTOR PŁYTOWY
Zmiany, jakie nastąpiły jeszcze w latach 80-tych sprawiły, że zespoły powstałe w latach 60-tych i 70-tych zniknęły całkowicie z polskiego rynku muzycznego. Dopiero w 1986 roku niezapomnianym wielkim koncertem „Dinozaurów” zorganizowanym w Sopocie Franciszek Walicki przypomniał owych artystów i ich znakomitą muzykę. Ta impreza rozbudziła swoistą „modę” na muzykę lat 60-tych i w rezultacie zachęciła wielkich artystów „tamtych lat” do powrotu na Estrady. Najpierw działalność wznowili Skaldowie, potem Trubadurzy i Czerwone Gitary. Wobec zupełnie odmiennej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej powroty te postawiły przed dawnymi idolami publiczności wiele nieznanych dotąd problemów. Dawni liderzy musieli teraz zamienić się na menagerów (zwłaszcza w rozumieniu finansowym tej roli).
Udany come-back wspomnianych zespołów skłonił Jerzego Krzemińskiego w roku 1993 do zaproszenia Piotra Janczerskiego i pozostałych muzyków tworzących niegdyś NO TO CO do reaktywowania działalności Grupy. Warto dodać, że muzyczny lider ansamblu włożył w to przedsięwzięcie nie tylko energię, czas i zdolności organizacyjne, ale też własne środki finansowe (na których zwrot nie mógł – jak się okazało – liczyć). Sfinansował też w całości wydanie trzech kolejnych płyt (Tour of Poland’93, Gdybym miał forsę i Kolędowe śpiewanki).
Pojawieniu się NO TO CO na estradach towarzyszyło ogromne zainteresowanie i swoista legenda znakomitego brzmienia znanego i łubianego repertuaru Zespołu. Raz jeszcze okazało się, że mimo upływu lat, zmieniających się czasów, mód i gustów, dobra piosenka (muzyka) w równie dobrym wykonaniu jest chętnie słuchana zarówno przez ludzi pamiętających lata 60-te, jak i przedstawicieli młodszych pokoleń.
Efektem ówczesnej ogromnej pracy organizacyjnej Jerzego Krzemińskiego była nie tylko seria niezwykle udanych koncertów, ale i recital Zespołu nakręcony przez TVP, uznany za najlepszy program muzyczny roku 1993 w telewizji publicznej, a także dwie płyty kompaktowe: „Tour of Poland’93” (fragmenty koncertów NO TO CO z trasy po Polsce w 1993 roku, wydane przez kanadyjską firmę J.Krzemińskiego „Polish Song Festival”), a także The Best of NO TO CO – CD wydany przez firmę Karolex. Warto dodać, że były to pierwsze krążki kompaktowe NO TO CO, które przywróciły słuchaczom dorobek Zespołu.
W następnych latach J. Krzemiński zrealizował kolejne wydawnictwa. Były to dwa premierowe albumy: „Gdybym miał forsę” i „Kolędowe śpiewanki”. Co prawda ta ostatnia płyta jest unowocześnioną i wzbogaconą brzmieniowo wersją analogowego longplaya Zespołu z 1975 roku, ale dzięki Krzemińskiemu kolejny ważny element artystycznego dorobku jego grupy nie ulegnie zapomnieniu. W powiązaniu z kompaktowymi wersjami pozostałych (przypomnianych po latach) albumów analogowych (Nikifor, W murowanej piwnicy, Cztery pory roku, Zielona łączka i So What) oraz wydaniem na CD zebranych nagrań z polskich „czwórek” i singli Zespołu w znaczącej mierze pozwoli zachować polski dorobek płytowy NO TO CO. Polski, bo w dorobku Jerzego Krzemińskiego i Jego zespołu znajdują się płyty analogowe nagrane i wydane w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Niemczech, Czechach i Rosji. Pojedyncze utwory zostały wydane na składankowych CD – miejmy nadzieję, że kiedyś zostaną zrealizowane w komplecie w wersji elektronicznej.Reasumując. Jerzy Krzemiński to wybitny, wszechstronnie uzdolniony artysta polskiej estrady, czołowa postać naszego rocka od lat 60-tych, kompozytor, aranżer, wokalista, wyjątkowy gitarzysta, a przy tym organizator, lider i producent nagrań. Jego twórczy dorobek i dokonania są niezwykle wartościową częścią swoistego fenomenu muzycznego i kulturowego, jaką była muzyka rockowa lat 60-tych i 70-tych. Dlatego też, ciągle będąc w pełni sił twórczych i wykonawczych nadal koncertuje, a ludzie będący w jego otoczeniu – winni w imię szacunku dla muzyki przez niego stworzonej, wspierać i umożliwiać kontynuowanie owej prawdziwej legendy polskiego folk-rocka. Łączenie z nazwiskiem Jerzego Krzemińskiego nazwy „NO TO CO” jest o tyle oczywiste i uprawnione, że jest on nie tylko twórcą niemal całego repertuaru ale i brzmienia zespołu, a zatem najważniejszych elementów składających się na zaistnienie w świecie muzycznym i sukces artystyczny, jak również – promocyjny. .
Jerzy Krzemiński |
Zdjęcia i materiały audio pochodzą z prywatnego archiwum Jerzego Krzemińskiego.
Opublikowano dnia: 28.01.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii