JERZY KRZEMIŃSKI JAKO ORGANIZATOR I EDYTOR PŁYTOWY

Zmiany, jakie nastąpiły jeszcze w latach 80-tych sprawiły, że zespoły powstałe w latach 60-tych i 70-tych zniknęły całkowicie z polskiego rynku muzycznego. Dopiero w 1986 roku niezapomnianym wielkim koncertem „Dinozaurów” zorganizowanym w Sopocie Franciszek Walicki przypomniał owych artystów i ich znakomitą muzykę. Ta impreza rozbudziła swoistą „modę” na muzykę lat 60-tych i w rezultacie zachęciła wielkich artystów „tamtych lat” do powrotu na Estrady. Najpierw działalność wznowili Skaldowie, potem Trubadurzy i Czerwone Gitary. Wobec zupełnie odmiennej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej powroty te postawiły przed dawnymi idolami publiczności wiele nieznanych dotąd problemów. Dawni liderzy musieli teraz zamienić się na menagerów (zwłaszcza w rozumieniu finansowym tej roli).

Udany come-back wspomnianych zespołów skłonił Jerzego Krzemińskiego w roku 1993 do zaproszenia Piotra Janczerskiego i pozostałych muzyków tworzących niegdyś NO TO CO do reaktywowania działalności Grupy. Warto dodać, że muzyczny lider ansamblu włożył w to przedsięwzięcie nie tylko energię, czas i zdolności organizacyjne, ale też własne środki finansowe (na których zwrot nie mógł – jak się okazało – liczyć). Sfinansował też w całości wydanie trzech kolejnych płyt (Tour of Poland’93, Gdybym miał forsę i Kolędowe śpiewanki).

Pojawieniu się NO TO CO na estradach towarzyszyło ogromne zainteresowanie i swoista legenda znakomitego brzmienia znanego i łubianego repertuaru Zespołu. Raz jeszcze okazało się, że mimo upływu lat, zmieniających się czasów, mód i gustów, dobra piosenka (muzyka) w równie dobrym wykonaniu jest chętnie słuchana zarówno przez ludzi pamiętających lata 60-te, jak i przedstawicieli młodszych pokoleń.

Efektem ówczesnej ogromnej pracy organizacyjnej Jerzego Krzemińskiego była nie tylko seria niezwykle udanych koncertów, ale i recital Zespołu nakręcony przez TVP, uznany za najlepszy program muzyczny roku 1993 w telewizji publicznej, a także dwie płyty kompaktowe: „Tour of Poland’93” (fragmenty koncertów NO TO CO z trasy po Polsce w 1993 roku, wydane przez kanadyjską firmę J.Krzemińskiego „Polish Song Festival”), a także The Best of NO TO CO – CD wydany przez firmę Karolex. Warto dodać, że były to pierwsze krążki kompaktowe NO TO CO, które przywróciły słuchaczom dorobek Zespołu.

W następnych latach J. Krzemiński zrealizował kolejne wydawnictwa. Były to dwa premierowe albumy: „Gdybym miał forsę” i „Kolędowe śpiewanki”. Co prawda ta ostatnia płyta jest unowocześnioną i wzbogaconą brzmieniowo wersją analogowego longplaya Zespołu z 1975 roku, ale dzięki Krzemińskiemu kolejny ważny element artystycznego dorobku jego grupy nie ulegnie zapomnieniu. W powiązaniu z kompaktowymi wersjami pozostałych (przypomnianych po latach) albumów analogowych (Nikifor, W murowanej piwnicy, Cztery pory roku, Zielona łączka i So What) oraz wydaniem na CD zebranych nagrań z polskich „czwórek” i singli Zespołu w znaczącej mierze pozwoli zachować polski dorobek płytowy NO TO CO. Polski, bo w dorobku Jerzego Krzemińskiego i Jego zespołu znajdują się płyty analogowe nagrane i wydane w Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Niemczech, Czechach i Rosji. Pojedyncze utwory zostały wydane na składankowych CD – miejmy nadzieję, że kiedyś zostaną zrealizowane w komplecie w wersji elektronicznej.

Reasumując. Jerzy Krzemiński to wybitny, wszechstronnie uzdolniony artysta polskiej estrady, czołowa postać naszego rocka od lat 60-tych, kompozytor, aranżer, wokalista, wyjątkowy gitarzysta, a przy tym organizator, lider i producent nagrań. Jego twórczy dorobek i dokonania są niezwykle wartościową częścią swoistego fenomenu muzycznego i kulturowego, jaką była muzyka rockowa lat 60-tych i 70-tych. Dlatego też, ciągle będąc w pełni sił twórczych i wykonawczych nadal koncertuje, a ludzie będący w jego otoczeniu – winni w imię szacunku dla muzyki przez niego stworzonej, wspierać i umożliwiać kontynuowanie owej prawdziwej legendy polskiego folk-rocka. Łączenie z nazwiskiem Jerzego Krzemińskiego nazwy „NO TO CO” jest o tyle oczywiste i uprawnione, że jest on nie tylko twórcą niemal całego repertuaru ale i brzmienia zespołu, a zatem najważniejszych elementów składających się na zaistnienie w świecie muzycznym i sukces artystyczny, jak również – promocyjny. .

Wikipedia-logo-v2-pl

Jerzy Krzemiński

Zdjęcia i materiały audio pochodzą z prywatnego archiwum Jerzego Krzemińskiego.

Opublikowano dnia: 28.01.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij