CZERWONE GITARY (PRONIT XL 0350)
J. Kosela
K. Klenczon S. Krajewski
B. Dornowski J. Skrzypczyk
Strona A
1. To właśnie my (K. Klenczon, S. Krajewski – S. Krajewski)
2. Nie mów nic (M. Marini – W. Sieradzka)
3. Nie zadzieraj nosa (S. Krajewski – M. Gaszyński)
4. Pechowy chłopiec (B. Dornowski – T. Krystyn)
5. Kto winien jest ( S. Krajewski – M. Bellan)
6. Randka z deszczem (K. Klenczon – T. Krystyn)
Strona B
7. Czy słyszysz co mówię (S. Krajewski – M. Gaszyński)
8. Pięciu nas jest (S. Krajewski, K. Klenczon – S. Krajewski)
9. Matura (K. Klenczon – J. Kosela)
10. Śledztwo zakochanego (S. Krajewski – M. Gaszyński)
11. Mówisz że kochasz mnie jak nikt (K. Klenczon – J. Kosela)
12. Dlaczego pada deszcz (S. Krajewski – Cz. Niemczuk, S. Krajewski)
13. Bo ty się boisz myszy (muzyka i słowa J. Kosela)
Reżyser nagrania: W. Piętowski
Malownicza grupa pięciu chłopców z Wybrzeża widniejąca na kopercie tej płyty, jest obecnie niemal synonimem naszego rodzimego big beatu.
Niesłychany dynamizm gry i śpiewu, wielka brawura, swoboda i humor – to wielkie walory tego zespołu, lecz nie jedyne, CZERWONE GITARY zdobyły sobie wysoką pozycję dzięki oryginalności i melodyjności wykonywanych utworów, których w większości są autorami i kompozytorami.
Założycielem i kierownikiem zespołu jest Jerzy Kosela – 23 letni muzyk i wokalista, aranżer, kompozytor i autor w jednej osobie. Skupił on wokół siebie członków znanych zespołów big beatowych, którzy podobnie jak i on nie zniechęceni trudnościami dążyli do zrealizowania swych ambitnych planów. I tak powstał zespól o różnorodnych zainteresowaniach muzycznych i stylowych, co w tym przypadku jest czynnikiem bardzo oryginalnym. Stworzyli poza tym coś, czego trudno byłoby doszukiwać się w innych zespołach tego typu: popularną piosenkę łatwo wpadającą w ucho o pomysłowej i zabawnej treści – wystarczający to chyba dowód, że podstawą sukcesów big beatu nie zawsze musi być samo „mocne uderzenie”. CZERWONE GITARY są tego najlepszym przykładem.
Niektóre z tych piosenek stały się prawdziwymi młodzieżowymi przebojami jak np. „Bo ty się boisz myszy” czy „Historia jednej znajomości” obydwie Krzysztofa Klenczona i Jerzego Koseli, których liczne utwory są podstawą każdego ich programu.
Od momentu powstania zespołu tj. od stycznia 1965 r. CZEWONE GITARY mają na swym koncie cały szereg nagrań radiowych i płytowych, liczne występy telewizyjne i radiowe. Wszystkim przejawom ich działalności towarzyszy olbrzymi aplauz publiczności o czym świadczyć mogą ostatnie występy zespołu w Warszawie na jesieni 1966 r, kiedy to musiano zorganizować dodatkowe występy.
Na zakończenie wystarczy chyba życzyć słuchaczom dobrego odbioru płyty, a zespołowi dalszych sukcesów.
E. B
Notatka zamieszczona na odwrocie okładki płyty.
Opublikowano dnia: 27.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii