polanie001

POLANIE (Muza Polskie Nagrania XL 0438)

Wiesław Bernolak – organy, kierownik muzyczny zespołu
Włodzimierz Wander – saksofon tenorowy
Piotr Puławski – śpiew, gitara
Zbigniew Bernolak – gitara basowa
Andrzej Nebeski – perkusja

Side A
1. A ty pocałujesz mnie (Z. Namysłowski – M. Zembaty)
2. Nie wiem sam (P. Puławski – J. Słowikowski)
3. Długo się znamy (A. Mułkowski – M. Gaszyński)
4. Nieprawda, nie wierzę (W. Wander – J. Słowikowski)
5. Nie zawrócę (P. Puławski – J. Kondratowicz)
6. Ciebie wybrałem (W. Wander – J. Słowikowski)
7. Dlaczego tak mnie traktujesz (Z. Bernolak – S. Rajchert)
Side B
8. A’m crying (E. Burdon – A. Price)
9. Black Jack (Ray Charles)
10. Sunny afternoon ( Ray Dovlas)
11. Cool jerk (Storball)
12. Sumer in the city (John Sebastian)

Zespół rhytm and bluesowy „POLANIE” powstał w sierpniu 1965 r w Łodzi. Matką chrzestną zespołu jest szwedzka aktorka filmowa Bibi Anderson. W zespole grają najstarsi stażem artystycznym muzycy „mocnego uderzenia” w Polsce (m. in. byli kierownicy muzyczni popularnych zespołów „Niebiesko-Czarni i „Czerwono-Czarni”). Współtwórcą zespołu i jego kierownikiem organizacyjnym jest Ryszard Kozicz. W listopadzie 1965 r „Polanie’ odbywają dwutygodniowe turnee po Polsce ze słynnym angielskim zespołem „The Animals”. Jako pierwszy rhytm-and-bluesowy w Polsce „Polanie” występują w styczniu 1966 r. z połączonymi orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W następnych miesiącach odbywają turnee koncertowe po kraju. W maju 1966 r „Polanie” wyjeżdżają na pierwsze dwumiesięczne turnee do Danii. Otrzymują również zaproszenie na „International Folk + Best Festiwal 66” do Hamburga. W hamburskim festiwalu wzięły udział zespoły reprezentujące 18 krajów, w tym Wielką Brytanie, Francję i USA. „Polanie” w silnej konkurencji międzynarodowej zajmują I miejsce. Zostają zaproszeni do udziału w audycjach telewizyjnych w Hamburgu i dokonują nagrań dla radia w Berlinie. Otrzymują dalsze kontrakty. Występują m. in. w klubie o nazwie „Star Club”, który jest najsłynniejszym młodzieżowym ośrodkiem muzycznym w RFN. „Polanie” przebywają w 1966 r. nieprzerwanie za granicą siedem miesięcy występując w tym czasie 178 razy. Po powrocie do kraju odbywają turnee artystyczne po Polsce a następnie odnoszą duże sukcesy w ZSRR.
„Polanie” należą do grupy tych nielicznych zespołów w Polsce, które są wysoko cenione przez publiczność, krytyków i środowisko w którym pracują. Warto tu przytoczyć opinię o zespole wybitnego znawcy muzyki młodzieżowej red. Romana Waschko (m. in. korespondenta pism „Down Beat”, „Jazz Podium: i „Bilboard”). Pisze on: „Polanie” to zespół złożony niewątpliwie z najwybitniejszych polskich instrumentalistów. Grupy typu All Stars nie zawsze zdają egzamin, bo zbytnia indywidualność muzyków nie daje się pogodzić z koniecznością gry zespołowej. „Polanie” stanowią w tym względzie chwalebny wyjątek i udowadniają, że w zespołach tego typu najważniejsze jest wyczucie stylu, które każę wszystkim podporządkować się jednej zasadniczej koncepcji. W tym wypadku chodzi o rhytm and blues. „Polanie” wykonują tę muzykę tak, jakby od dziecka wyrastali w kręgu muzyki murzyńskiej, toteż jest to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych zespołów kontynentu europejskiego.

Stanisław Cejrowski.

Reżyser nagrania: J. Urbański
Operator dźwięku: K. Urbańska

Nagrania dokonano w dniach 16 – 21 października 1967
(Notatka zamieszczona na okładce płyty.)



Opublikowano dnia: 25.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

2 Comments

  1. Andrzej Icha pisze:

    Błąd w dacie. Polanie powstali w sierpniu 1965 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij