Monodram Karin Stanek.
Reż. Alina Moś-Kerger
kier muz. Piotr Górka
wyk. Agnieszka Wajs
Piękna, wzruszająca opowieść o życiu i karierze legendy polskiego bigbeatu Karin Stanek.
W latach 60 tych Karin stała się objawieniem. Skromna niewielka śląska dziewczyna z gitarą była idolem ówczesnej młodzieży. Wskutek akcji Szukamy Młodych Talentów zainicjowanej przez pierwszy polski bigbeatowy zespół „Czerwono Czarni” została jedną z laureatek. Rozpoczęła współpracę z zespołem. Wylansowała wiele przebojów. O Jimmi Joe, Jedziemy autostopem, Chłopiec z Gitarą, Malowana lala czy Walentyna twist. Rozpoznawalna poprzez białą bluzkę, czarne spodnie, splecione warkocze oraz nieodłączną gitarę. Jej pojawienie się wzbudzało olbrzymi aplauz wśród młodej widowni.
Bytomianka z urodzenia. Wskutek sytuacji rodzinnej zmuszona była przerwać naukę w szkole podstawowej, by zająć się wychowaniem młodszego rodzeństwa. W chwilach wolnych dużo czytała i marzyła o wielkich podróżach. Przypadkowo za sprawą swego wuja zetknęła się z gitarą. Oszalała na punkcie tego instrumentu i od tej chwili jej życie nabrało rumieńców. Szybko Stała się gwiazdą lokalnych uroczystości. Przyjaciel przekonał ją do wzięcia udziału w I konkursie „Szukamy młodych talentów” zorganizowanym przez zespół „Czerwono-Czarni”. Pojawiła się na ostatnim terminie konkursu na Śląsku w marcu 1962 roku. Podczas jej występu publiczność wpadła w szał. Karin została zaangażowana do „Czerwono-Czarnych” jako solistka. Od tej pory Karin zaczęła nowe życie. Ta skromna, mała dziewczyna z warkoczami, w białej bluzce i czarnych spodniach, z ogromną gitarą, została nagle królową bigbeatu. Niestety, sytuacja rodzinna a także niesprzyjająca atmosfera w show biznesie doprowadziła do zmierzchu jej kariery. Karin bardzo tęskniła za Polską.
Znakomita kreacja Agnieszki Wajs spowodowała że wróciłem na kilka chwil do tego szaleńczego okresu. Agnieszka wspaniale oddała żywiołowy charakter Karin.
W spektaklu wzięli udział także członkowie zespołu Czerwono Czarni Jan Knap oraz Zbigniew Bizoń. Był obecny także najbardziej oddany fan i przyjaciel Karin Stanek, pan Stefan Papierowski. Pan Stefan przedstawił swoją kolekcję pamiątek. Wiele fotografii, gitarę otrzymaną od Karin oraz jeden ze strojów scenicznych.
Spektakl to I rocznica monodramu oraz III rocznica śmierci piosenkarki.
Karin Stanek zmarła 15 lutego 2011 w niemieckim szpitalu z powodu ciężkiego zapalenia płuc, z którym walczyła przez kilka tygodni. Pochowana została w Wolfenbuttel.
……………..
retromuzyka.pl
Opublikowano dnia: 02.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii