Niebiesko Czarni (PRONIT XL0331)
Z. Podgajny (organy, fortepian, harm. Ust.)
J. Popławski (gitara solowa)
W. Korda (gitara rytmiczna)
K. Wiśniarowski (gitara basowa)
T. Głuchowski (perkusja)
Side A
1. HEJ DZIEWCZYNO HEJ (C, Niemen – J. Grań)
2. SMUTNY LIST (W. Korda – J. Grań)
3. ŻEGNAJ KARNAWALE (T. Springfield – J. Kleyny)
4. KOMANDOSI (J. Popławski – Z. Podgajny)
5. ZOSTAŁY MI TYLKO TWOJE LISTY (V. Young – M. Burano)
6. CZY BĘDZIESZ SAMA DZIŚ WIECZOREM (J. Popławski – J. Grań)
7. NIEDZIELA BĘDZIE DLA NAS (Z. Podgajny – J. Grań
Side B
8. IDZIE DYSC (muz i sł. ludowe)
9. ACH (Z. Podgajny – J. Grań)
10. NIE LUBIĘ KŁAMAĆ (Z. Podgajny – J. Grań)
11. MARIA ELENA (L. Barcelata)
12. O ILE NIE PAMIĘTACIE – POSŁUCHAJCIE (Z. Podgajny – P. Janczerski)
13. TAKA BYŁA MOJA DZIEWCZYNA (J. Popławski)
14. CHCIAŁEŚ WSZYSTKO ZMIENIĆ (H. Majdaniec – M. Gaszyński)
15. ZABAWA W CIUCIUBABKĘ (C. Niemen – J. Grań)
☼ HELENA MAJDANIEC (3. 14)
☼ ADA RUSOWICZ (1, 10)
☼ MICHAJ BURANO (5)
☼ CZESŁAW NIEMEN (15)
☼ WOJCIECH KORDA (2.6.7.8.9)
☼ PIOTR JANCZERSKI (12)
„Niebiesko-Czarni”, na krajowej liście zespołów big-beatowych, zajmują bezsprzecznie pozycję najwyższą o czym świadczyć może olbrzymie i niesłabnące zainteresowanie tym zespołem wśród naszej młodzieży jak również jego zagraniczne sukcesy.
Kiedy latem 1962 r. podczas I Festiwalu Młodych talentów w Szczecinie, na estradzie ukazało się kilku szczupłych chłopców w niebiesko-czarnych bluzach – nikt nie przypuszczał, że odegrają w tej imprezie tak dużą rolę i zdobędą największe trofeum festiwalu – puchar, przeznaczony dla najlepszego zespołu.
Od tego czasu „Niebiesko-Czarni kilkakrotnie uzupełniali swój skład, zmieniali styl, odnosili sukcesy i przeżywali porażki, ale nigdy nie stali w miejscu. Pierwsi w Polsce oparli swój skład instrumentalny na elektrycznych gitarach, rezygnując z tradycyjnego kontrabasu na rzecz gitary basowej, pierwsi wprowadzili elektronowe organy, rzucili hasło: „Polska młodzież śpiewa polskie piosenki” i sięgnęli do muzyki ludowej, jako wspaniałej inspiracji muzyki rozrywkowej w ogóle, a muzyki spod znaku „mocnego uderzenia” w szczególności.
„Niebiesko-Czarni” niejednokrotnie reprezentowali polską muzykę rozrywkową za granicą – m. in. we Francji (1963), w Szwecji (1964) i na Węgrzech (1965). Szczególny sukces odnieśli w Paryżu, gdzie występowali w światowej sławy music hallu „L’Olympia”.
…Brawo „Niebiesko_Czarni” – pisał w księdze pamiątkowej zespołu dyrektor paryskiej „Olimpii”, Bruno Coquatrix – byliście wspaniali! Odnieśliście pełny sukces wobec „całego Paryża’ – i to nie tylko dzięki temu, że jesteście zespołem naprawdę wysokiej klasy, ale także dzięki Waszemu fantastycznemu entuzjazmowi, który przenosi góry…”
W ciągu ostatnich lat „Niebiesko-Czarni nagrali szereg płyt, a jedną z piosenek zespołu „Czy mnie jeszcze pamiętasz” – zakupiła i nagrała na płytę (z własnym tekstem) znakomita piosenkarka i aktorka Marlena Dietrich.
Jak już wspomnieliśmy, sposób gry ulega ciągłej ewolucji, toteż obecny styl różni się bardzo od uprawianego przez „N-C” jeszcze przed rokiem. Styl ten charakteryzuje nie tylko burzliwa dynamika i ekspresja, ale także konsekwentne wprowadzenie dominujących dziś w zespołach standardu światowego, elementów nowoczesnej instrumentacji barwy i brzmienia. Zresztą aby się o tym przekonać wystarczy posłuchać płyty, gdzie obok dawniejszych piosenek znajdziemy szereg zupełnie nowych pozycji. Są to przede wszystkim utwory własne, dzięki czemu „Niebiesko-Czarnych” zaliczyć możemy do rzędu najbardziej ambitnych zespołów tego typu.
Tekst umieszczony na tylnej stronie okładki płyty.
Reżyser nagrania: W. Piętowski
Operator dźwięku: H. Jastrzębska
Foto: M. A. Karewicz 66
Opublikowano dnia: 29.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii