Niebiesko-Czarni

Niebiesko Czarni (PRONIT XL0331)

Z. Podgajny (organy, fortepian, harm. Ust.)
J. Popławski (gitara solowa)
W. Korda (gitara rytmiczna)
K. Wiśniarowski (gitara basowa)
T. Głuchowski (perkusja)

Side A
1. HEJ DZIEWCZYNO HEJ (C, Niemen – J. Grań)
2. SMUTNY LIST (W. Korda – J. Grań)
3. ŻEGNAJ KARNAWALE (T. Springfield – J. Kleyny)
4. KOMANDOSI (J. Popławski – Z. Podgajny)
5. ZOSTAŁY MI TYLKO TWOJE LISTY (V. Young – M. Burano)
6. CZY BĘDZIESZ SAMA DZIŚ WIECZOREM (J. Popławski – J. Grań)
7. NIEDZIELA BĘDZIE DLA NAS (Z. Podgajny – J. Grań
Side B
8. IDZIE DYSC (muz i sł. ludowe)
9. ACH (Z. Podgajny – J. Grań)
10. NIE LUBIĘ KŁAMAĆ (Z. Podgajny – J. Grań)
11. MARIA ELENA (L. Barcelata)
12. O ILE NIE PAMIĘTACIE – POSŁUCHAJCIE (Z. Podgajny – P. Janczerski)
13. TAKA BYŁA MOJA DZIEWCZYNA (J. Popławski)
14. CHCIAŁEŚ WSZYSTKO ZMIENIĆ (H. Majdaniec – M. Gaszyński)
15. ZABAWA W CIUCIUBABKĘ (C. Niemen – J. Grań)

HELENA MAJDANIEC (3. 14)
ADA RUSOWICZ (1, 10)
MICHAJ BURANO (5)
CZESŁAW NIEMEN (15)
WOJCIECH KORDA (2.6.7.8.9)
PIOTR JANCZERSKI (12)

„Niebiesko-Czarni”, na krajowej liście zespołów big-beatowych, zajmują bezsprzecznie pozycję najwyższą o czym świadczyć może olbrzymie i niesłabnące zainteresowanie tym zespołem wśród naszej młodzieży jak również jego zagraniczne sukcesy.
Kiedy latem 1962 r. podczas I Festiwalu Młodych talentów w Szczecinie, na estradzie ukazało się kilku szczupłych chłopców w niebiesko-czarnych bluzach – nikt nie przypuszczał, że odegrają w tej imprezie tak dużą rolę i zdobędą największe trofeum festiwalu – puchar, przeznaczony dla najlepszego zespołu.
Od tego czasu „Niebiesko-Czarni kilkakrotnie uzupełniali swój skład, zmieniali styl, odnosili sukcesy i przeżywali porażki, ale nigdy nie stali w miejscu. Pierwsi w Polsce oparli swój skład instrumentalny na elektrycznych gitarach, rezygnując z tradycyjnego kontrabasu na rzecz gitary basowej, pierwsi wprowadzili elektronowe organy, rzucili hasło: „Polska młodzież śpiewa polskie piosenki” i sięgnęli do muzyki ludowej, jako wspaniałej inspiracji muzyki rozrywkowej w ogóle, a muzyki spod znaku „mocnego uderzenia” w szczególności.
„Niebiesko-Czarni” niejednokrotnie reprezentowali polską muzykę rozrywkową za granicą – m. in. we Francji (1963), w Szwecji (1964) i na Węgrzech (1965). Szczególny sukces odnieśli w Paryżu, gdzie występowali w światowej sławy music hallu „L’Olympia”.
…Brawo „Niebiesko_Czarni” – pisał w księdze pamiątkowej zespołu dyrektor paryskiej „Olimpii”, Bruno Coquatrix – byliście wspaniali! Odnieśliście pełny sukces wobec „całego Paryża’ – i to nie tylko dzięki temu, że jesteście zespołem naprawdę wysokiej klasy, ale także dzięki Waszemu fantastycznemu entuzjazmowi, który przenosi góry…”
W ciągu ostatnich lat „Niebiesko-Czarni nagrali szereg płyt, a jedną z piosenek zespołu „Czy mnie jeszcze pamiętasz” – zakupiła i nagrała na płytę (z własnym tekstem) znakomita piosenkarka i aktorka Marlena Dietrich.
Jak już wspomnieliśmy, sposób gry ulega ciągłej ewolucji, toteż obecny styl różni się bardzo od uprawianego przez „N-C” jeszcze przed rokiem. Styl ten charakteryzuje nie tylko burzliwa dynamika i ekspresja, ale także konsekwentne wprowadzenie dominujących dziś w zespołach standardu światowego, elementów nowoczesnej instrumentacji barwy i brzmienia. Zresztą aby się o tym przekonać wystarczy posłuchać płyty, gdzie obok dawniejszych piosenek znajdziemy szereg zupełnie nowych pozycji. Są to przede wszystkim utwory własne, dzięki czemu „Niebiesko-Czarnych” zaliczyć możemy do rzędu najbardziej ambitnych zespołów tego typu.

Tekst umieszczony na tylnej stronie okładki płyty.

Reżyser nagrania: W. Piętowski
Operator dźwięku: H. Jastrzębska
Foto: M. A. Karewicz 66Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 29.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij