skaldowie

SKALDOWIE (PRONIT XL 0393)

Side A
1. JUTRO ODNAJDĘ CIEBIE ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
2. WEŹ MNIE ZE SOBĄ ( A. Sławiński – A. Osiecka)
3. NOCNE TRAMWAJE ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
4. UCIEKAJ, UCIEKAJ ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
5. KOCHAJCIE BACHA DZIEWCZĘTA ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
6. WIECZORNA OPOWIEŚĆ (F. Naglicki – J. Fasiński)
7. JARMARK ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
Side B
8. PAMIĘTASZ NIEBO NAD HISZPANIĄ ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
9. ZABROŃCIE KWITNĄĆ KWIATOM ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
10. PAMIĘTASZ JAK MMI POWIEDZIAŁAŚ (muz. i słowa A. Zieliński)
11. MIĘDZY NAMI MORZE ( A. Zieliński – L. A. Moczulski)
12. BYLE NIE O MIŁOŚCI (A. Sławiński – A. Osiecka)
13. MOJA CZAROWNICA (A. Zieliński – W. Dymny)

SKALDOWIE – zespół bardzo jeszcze młody – zdobył już duży rozgłos i znakomitą renomę wśród miłośników muzyki młodzieżowej.
Członkowie tego zespołu, przeważnie studenci Konserwatorium Muzycznego w Krakowie – reprezentują styl wykraczający poza utarte kanony mocnego uderzenia. Zastosowali w swych utworach technikę polifoniczną tzn. że obok głównego tematu piosenki, istnieją jeszcze inne, niezależne linie melodyczne, co jest jak gdyby zwrotem do muzyki dawnej – renesansowej lub barokowej. Oczywiście nie tylko to jest najważniejsze w ich grze, która w gruncie rzeczy jest bardzo komunikatywna. Oto co mówią sami SKALDOWIE:
Główną cechą naszych piosenek i o tym pamiętamy już przy komponowaniu jest ekspresja, wyrażana w kontrastach barwy, rytmu i w tekście”.
Trudno mówić o jednolitym stylu SKALDÓW, ponieważ potrafią doskonale interpretować każdy utwór nadając mu zawsze wysoki poziom artystyczny, natomiast powiększony skład instrumentów (smyczki) wprowadza oryginalny nastrój i brzmienie. Do tego należy dodać niezwykle staranne opracowanie ich piosenek, które komponują niemal wszyscy członkowie zespołu, a teksty pisze kierownik literacki, krakowski poeta Leszek Aleksander Moczulski. Kierownikiem muzycznym, kompozytorem i aranżerem jest Andrzej Zieliński, któremu z dużej mierze zespół zawdzięcza swoje sukcesy.
Zespół powstał we wrześniu 1965 roku, a już w miesiąc później odniósł poważny sukces na Krakowskiej Giełdzie Piosenki utworami znajdującymi się m. in. na naszej płycie „Moja czarownica, „Wieczorna opowieść” i „Jarmark”. SKALDOWIE zwyciężyli również w 1966 roku na Festiwalu Opolskim w „Koncercie Młodości”, natomiast ukoronowaniem ich artystycznych osiągnięć stał się Wiosenny Festiwal Muzyki Nastolatków we Wrzeszczu gdzie uzyskali pierwsze miejsce.
Dalszym etapem do popularności był udział SKALDÓW w dwóch fabularnych filmach: „Cierpkie głogi” i „Mocne uderzenie”. Mogą się również poszczycić licznymi nagraniami radiowymi, a niniejszy longplay będzie z pewnością pożądanym uzupełnieniem dla wszystkich kolekcjonerów big beatu.

Tekst zamieszczony na odwrocie okładki płyty.

Foto. M. KarewiczJeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 29.03.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij