banner

Różne bywają spotkania po latach. Wspomnień nieraz za dużo, słów za mało.
Ale bywa i tak, że słowa, których aż nadto, trzeba jeszcze ubrać w muzykę. Tamtą sprzed lat czy tę zupełnie nową.
I to właśnie przydarzyło sie grupie starych muzycznych przyjaciół.

28 września 2013 r. W Józefowie pod Warszawą W ramach festiwalu ,,Lep na bluesa”, z inicjatywy śpiewającego gitarzysty Kazimierza Pabiasza (Blues jak Cobra), odbył się koncert z udziałem pięciu dawnych członków grupy Breakout, legendarnej rockowej formacji założonej pół wieku temu (na bazie zespołu Blackout) przez Tadeusza Nalepę. Pierwszy skład tworzyli: Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska (aż łza się w oku kręci) oraz Janusz Zieliński, Krzysztof Dłutowski i Iózef Hajdasz. W Józefowie zagrali Dłutowski i Hajdasz, a Festiwalowy koncert uświetnili też trzej inni byli Breakouci: Winicjusz Chróst, Tadeusz Trzciński i Zbigniew Wypych. To przyjacielsko-muzyczne spotkanie po latach okazało się na tyle udane i inspirujące, ze musiał nastąpić jakiś ciąg dalszy. Nie chcieli stworzyć kolejnej grupy cover-owej. Powstały nowe kompozycje w breako- utowych klimatach, do których teksty znów napisał znakomity poeta, pisarz (Złota trąbka), autor słuchowisk, reportaży i artykułów – Bogdan Loebl (,,Za głosem bluesa idź, blues powie ci jak żyć / co robić masz w ten trudny czas, żeby człowiekiem być”), ale muzycy wyraźnie stwierdzają, ze nie jest to nowa płyta grupy Breakout. Znaleźli elegancki złoty Oldbreakout Za głosem bluesa idź M-D-M cena: 36,6 zł środek, przyjmując nazwę Oldbreakout. Minął równo rok i 26 września w Józefowie miał miejsce prawdziwie Wielki Bis: koncert grupy Oldbreakout, okraszony wydaniem płyty POLECA GRZEGORZ BENDA ,,Za głosem bluesa idź”. Poszli. Publiczność też. Zagrali nowe utwory, ale oczywiście także i kilka tych sprzed lat. Gościnnie wystąpiła Natalia Sikora, przypominając utwory śpiewane przez Mirę. Na płycie znalazło się 10 utworów: osiem premierowych oraz „Oni zaraz przyjdą tu” i ,,Modlitwa”. W nagraniach (zrealizowanych w Studio Chróst) wzięli udział: Winicjusz Chróst (gitara), Krzysztof Dłutowski (instrumenty klawiszowe), Józef Hajdasz (perkusja), Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna), Zbigniew Wypych (gitara basowa), Kazimierz Pabiasz (wokal) oraz Jacek Krzaklewski (gitara) i Włodzimierz Tafel (perkusja). Wydawca (M-D-M) solidnie zadbał o najdrobniejsze szczegóły. Bluesowa okładka autorstwa Aleksandry Dłutowskiej (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) przyciąga uwagę, jest książeczka z tekstami, a i cena tez zabawna, bo to… temperatura ludzkiego ciała, czyli 36,6. Przy okazji warto dodać, że w Rzeszowie, kolebce zespołu, powstaje książka ,,Blackout, Breakout, Nalepa”, nad którą pracuje Tomasz Paulukiewicz. Jeżeli bluesa w sobie masz, nie zmylisz drogi swej, blues na rozstajach stanie dróg, dobrze się wsłuchaj weń”. I W tę płytę. Warto.

Grzegorz Benda w “Uważam Rze”


We wrześniu 2014 odbyły się koncerty promocyjne nowego albumu ZA GŁOSEM BLUESA IDŹ, m.in. w Warszawie i Józefowie na festiwalu „Lep na bluesa”.

Za pośrednictwem Kazimierza Pabiasza otrzymalismy w prezencie najnowszy album grupy OLDBREAKOUT z dedykacją członków zespołu.


ulotka01

ulotka02


Dla przyjaciół przedstawiamy jeden z utworów z najnowszego albumu grupy OLDBREAKOUT pt. “Rób co CI każę“.

 

 

      1. / Rob co ci kaze


ZA GŁOSEM BLUESA IDŹ
tekst: Bogdan Loebl muzyka: zespół OLDBREAKOUT

ZA GŁOSEM BLUESA ZAWSZE IDŹ, BLUES POWIE Cl JAK ŻYĆ CO
ROBIĆ MASZ W TEN TRUDNY CZAS, ŻEBY CZŁOWIEKIEM BYĆ
GDY SIĘ NA DRODZE POTKNIE KTOŚ, KTOŚ CAŁKIEM OBCY BLUES
POWIE Cl, CZY MU POMÓC WSTAĆ, CZY DALEJ DROGĄ IŚĆ
JEŻELI BLUESA W SOBIE MASZ, NIE ZMYLISZ DROGI SWEJ
BLUES NA ROZSTAJACH STANIE DRÓG, DOBRZE SIĘ WSŁUCHAJ WEŃ
BLUES POWIE Cl, CO ROBIĆ MASZ, GDY PIES POKAŻE KŁY PRZED
TOBĄ STOI GŁODNY PIES A W DRODZE KAMIEŃ TKWI
NA TWOJEJ LEŻY KTOŚ I KILKU KOPIE GO
BLUES POWIE Cl, CZY MASZ BRONIĆ.GO, CZY TEŻ OMINĄĆ ZŁO
ZA GŁOSEM BLUESA ZAWSZE IDŹ, BLUES POWIE Cl JAK ŻYĆ CO


zdjeciaZdjęcia z festiwalu udostepnił nam nasz sympatyk Jan Goethel.[separator]

Oldbreakout dla retromuzyki.pl

Zdjęcia z dedykacją dla retromuzyki.pl przekazane przez członków zespołu.


logoBannerFotter_gr

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 02.10.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij