banner

 

wrzosowiskoLora Szafran, Renata Przemyk i Magda Piskorczyk to gwiazdy tegorocznej edycji “Wrzosowiska”, które wystąpiły w Domu Kultury “Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu.
XXVIII Ogólnopolski Przegląd Poezji Śpiewanej Piosenki Turystycznej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko 2015” zakończony. Tym razem poezja śpiewana została eksperymentalnie poszerzona o mieszankę muzyki jazzowej i bluesa.
„Wrzosowisko” otworzył koncert „Sekrety życia według Leonarda Cohena” Lory Szafran, wokalistki jazzowej wykonującej utwory, kanadyjskiego poety i piosenkarza Leonarda Cohena.
W drugim dniu wydarzenia w Sali kinowej Domu Kultury „Chemik” odbył się konkurs piosenki turystycznej i artystycznej pt. ”Muzycznym Szlakiem”, na którym zaprezentowało się wielu utalentowanych wokalistów, oraz zespołów z całej Polski.
Gwiazdą wieczoru była Renaty Przemyk wraz z zespołem „Przemyk Akustik Trio”.
Ostatni dzień Wrzosowiska 2015 należał już tylko do Magdy Piskorczyk.
I właśnie na recitalu kolejnej polskiej damy bluesa, (obok Martyny Jakubowicz oraz Eli Mielczarek) zaznaczyliśmy swoją obecność. I nie zawiedliśmy się. Dwugodzinny koncert artystki to wspaniała uczta dla wielbicieli bluesa.
Magda wystąpiła w towarzystwie znakomitych muzyków. Gitarzystki Aleksandry Siemieniuk znanej z takich składów, jak Proud Mary (duet z Karoliną Koriat) oraz Blue Sounds. (Jej bardzo charakterystyczna gra na dobro mocno chwyta za ucho i serce) oraz perkusisty Bartosza Kazeka, który wcześniej nagrywał i koncertował z Limbo, obecnie jest także perkusistą Limboski Quartet.

Foto-z-dedykacja-Magda-Piskorczyk Foto-z-dedykacja-Magda-Piskorczyk1Poniżej foto relacja z koncertu.

foto Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne Zygmunt Pieluch


(informacja ze strony artystki www.magdapiskorczyk.com)

MAGDA PISKORCZYK

to wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem oraz multiinstrumentalistka grająca na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji i na Tajwanie.
Magda Piskorczyk jest dwukrotną półfinalistką międzynarodowego konkursu IBC w Memphis. Siedmiokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika „Twój Blues”. Nazwana we Francji „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).
Prowadzi warsztaty muzyczne Magda Piskorczyk Masterclass według własnego autorskiego programu, m.in. w ramach Bluesa nad Bobrem. Efektem warsztatów w warszawskim OKO jest wydana w 2012 roku płyta “Magda Piskorczyk Masterclass”.
Autorka płyty studyjnej „Blues Travelling” nagranej z udziałem Michała Urbaniaka; albumu „Magda Live”, zarejestrowanego na żywo w Radiu Gdańsk, nominowanego do nagrody Fryderyk 2009 oraz płyty prezentującej koncert ze szwedzkim gitarzystą i wokalistą Slidin’ Slimem: „Live at Satyrblues”.
W 2011 roku Magda wydała dwie nowe płyty: studyjny album „Mahalia” upamiętniający setną rocznicę urodzin królowej muzyki gospel Mahalii Jackson i podwójny album „Afro Groove” prezentujący zapis koncertu nagranego z Billy Gibsonem, wirtuozem harmonijki z Memphis. W wydawnictwie tym zaprasza do muzycznej podróży poprzez świat bliskich jej tradycji, kultur i dźwięków. „Afro Groove” to bardzo osobiste połączenie muzyki o korzeniach afro- amerykańskich (soul, blues, jazz, funk) z rytmami i melodiami etnicznymi, zwłaszcza zachodnio-afrykańskimi. Obie płyty otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk.
Magda występowała z wieloma uznanymi muzykami m.in. z Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Michałem Urbaniakiem, Adamem Wendtem, Gregiem Szłapczyńskim, Seckou Keitą, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Ritą Engedalen, czy grupą Engerling.[separator]

MUZYKA MAGDY PISKORCZYK

to przygotowywane przez nią wysmakowane aranżacje standardów lub mniej znanych utworów (soulowych, funkowych, jazzowych, bluesowych, rockowych i muzyki gospel) wplecione w walor własnych kompozycji. To muzyka z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej – bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu oraz gitar, perkusjonalii i innych instrumentów nadaje tej muzyce wyjątkowego kolorytu. Miłość do rytmu, emocje, żywiołowość, radość i ogromne poczucie humoru przeplatają się z powagą i głęboką refleksją. Wszystko to przenika i spaja muzyczna wrażliwość oraz osobowość artystki. Jan Chojnacki stwierdził, że „Magdy muzyka jest oryginalna, ale nie udziwniona, wierna korzeniom, a jednocześnie współczesna, bardzo oszczędna w formie i pełna emocji”. Wspólne śpiewanie, klaskanie czy pstrykanie to nieodłączne elementy występów Magdy.


Wielką miłością Magda darzy tradycyjne pieśni gospel. Śpiewała je już wielokrotnie w Polsce, we Francji, w Szwecji, w Niemczech i na Węgrzech. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz specjalnego koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC.
Z okazji 100-lecia urodzin Mahalii Jackson (26.10.2011) przygotowała specjalny program koncertowy, który zawiera interpretacje pieśni znanych z repertuaru Królowej Gospel: „W hołdzie Mahalii Jackson”.[separator]

MAGDA NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

w kraju:

Głogowskie Spotkania Jazzowe, Głogów (2013)
Złota Tarka, Festiwal Jazzu Tradycyjnego, Iława (2013)
Meskalina Blues Festival, Środa Wielkopolska (2013)
Biała Blues Festival, Biała Podlaska (2013)
Jesień z Bluesem, Białystok (2001, 2002, 2004, 2012)
Opole Gospel Festival, (2012)
Piknik Country, Dąbrowa Górnicza (2012)
Suwałki Blues Festival (2011)
Olsztyńskie Noce Bluesowe (2002, 2010)
Plus Tennis Music Festival, Szczecin (2010)
Harmonica Bridge, Toruń i Bydgoszcz (2010)
Satyrblues, Tarnobrzeg (2003, 2009, 2010)
Bydgoszcz Blues & Folk Festival (2008)
Bluesonalia, Konin (2008)
Las, Woda i Blues, Sława (2008)
Bluestracje Blues TOP, Chorzów i Zakopane (2007)
Jimiway Blues Festiwal (2002, 2006)
Zaczarowany Świat Harmonijki (2005)
Rawa Blues Festival (Duża Scena: 2003 i 2005)
Noc Bluesowa, Rawa Mazowiecka (2002)
Blues Brothers Day, Wrocław (2002)
Kraśnik Blues Meeting (2002)

za granicą:

Prerov Jazz Festival, Czechy (2009, 2013)
Southern Rock and Blues Festival, Kolin, Czechy (2013)
Chemnitzer Blues Festival, Niemcy (2013)
Blues Bash, Tajpej, Tajwan (2012)
Blues au chateau Festival, La Cheze, Francja (2012)
Resofest, Unna, Niemcy (2012)
Eutin Bluesfest/Bluesbaltica, Niemcy (2011)
Jazz Blues Jamboree, Nove Zamky, Słowacja (2010)
Dusty Road Blues Festival, Tidaholm, Szwecja (2010)
Fredrikstad Bluescamp, Fredrikstad, Norwegia (2010)
Trossinger Blues Fabrik, Niemcy (2009)
Prerov Jazz Festival, Czechy (2009)
Gastroblues Festival, Paks, Węgry (2009)
City Sings Gospel, Liverpool, UK (2008)
Blues Goes East, Karlsruhe, Niemcy (2007)
International Blues Challenge, Memphis, USA (2005, 2006)
Blues Sur Seine, Francja (2006)
Resonator Festival, Sulingen, Niemcy (2005, 2006)
Bluezzfest, Bułgaria (2006)
Dobrofest, Trnava, Słowacja (2005)
Berlin Bluesfestival, Niemcy (2004)
Blues Alive, Sumperk, Czechy (2002)


DYSKOGRAFIA

Magda Piskorczyk – „Mahalia”, Artgraff, 2011
Magda Piskorczyk – „Afro Groove”, Artgraff, 2011;BSMF Japonia 2011
Magda Piskorczyk & Slidin’ Slim – „Live at Satyrblues”, Artgraff, 2010
Magda Piskorczyk – „Magda Live”, Artgraff, 2008
Magda Piskorczyk – „Blues Travelling”, fest. Michał Urbaniak, MTJ, 2005
Magda Piskorczyk – „Make Your Spirit Fly”, demo, 2002
Gościnnie i projekty specjalne:
Magda Piskorczyk – „Master Class”, Ośrodek Kultury Ochoty 2012 Antoni Krupa – „Amela. blues o rozwianych włosach na wietrze”, Radio Kraków 2012 J.J.Band – „Blues. J.J.Band i przyjaciele grają utwory Tadeusza Nalepy”, 2010 Blues Flowers – „Bluesmenty” i „Smacznego!”, Flower Records, 2005 I 2008 „Chorzy na bluesa śpiewają utwory Sławka Wierzcholskiego”, Omerta Art, 2004 Blues Flowers – „Spoko Wodza”, Flower Records, 2003 Blues Flowers – „Cieszmy się jak dzieci” (singiel), Flower Records, 2003 Blues Flowers – „Nie będę grzeczną dziewczynką” (singiel), Flower Records, 2003 The Jam Session Band „One Night At Satyrblues Live”, OKO, 2003[separator]
Składanki:
„The Best Blues…Ever!”, 4CD box, EMI Music Polska 2012, utwór „Darkness On The Delta”
8 płyt CD wydanych w Singapurze w 2011 i 2012 r, m.in.:
“Great Songwriters’ Songbook”, „Jazz Bar”; „Acoustic Edition II” (audiofilska) i „Female Jazz I (The Greatest Vocal Collection)”, „Jazz Unlimited” (audiofilska) oraz „Jazz Addiction”;
„Smooth Jazz po polsku”, 3CD Box, 2010, „Nie będę grzeczną dziewczynką;
„17 International Gastroblues Festival”, DVD, Węgry 2009, 6 utworów
„Blues sur Seine celebrates its 10 years”, Francja 2008, utwór „Walking Blues”
„Antologia Polskiego Bluesa” (5-CD box), cz. I i II, 2008 i 2009, łącznie 4 utwory
„Blues sur Seine, 8eme edition”, wyd. Blues sur Seine, Francja 2006, utwór „Help Me”


Informacja o artystce zaczerpnięta ze strony www.magdapiskorczyk.com


logoBannerFotter_gr

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij