Zbyszek-i-Janusz

 

Historii o Januszu wysłuchałem podczas towarzyskiego spotkania. Gospodarzem był Zbyszek Staniś.

Pochodzi z Koźla, z domu państwa Mazurkiewiczów, gdzie sprawy życia kulturalnego Koźla były obecne na co dzień. Ojciec Janusza, Jan Mazurkiewicz to człowiek, którego osiągnięcia przeszły już do historii miasta. Pan Jan piastował funkcję dyrektora Powiatowego Domu Kultury w Koźlu. Dom rodzinny Mazurkiewiczów zawsze był otwarty dla ludzi twórczych i aktywnych. Janusz wychowywał się w klimacie muzyki lat 60 tych.
Gdy po raz pierwszy usłyszał muzykę The Beatles, chciał być podobny do któregoś z tej wspaniałej czwórki. Chciał grać. Jeszcze w szkole podstawowej, w klasie szóstej lub siódmej, założył swój pierwszy zespół. Zespół wykonywał znane polskie przeboje Czerwonych Gitar i Skaldów. Słuchał głównie Krzysztofa Krawczyka, Toma Jonesa, Paula Anki i oczywiście The Beatles.

Rozmowa toczyła się jakby dwutorowo. Zbyszek także często sięgał pamięcią w przeszłość. Opowiadał o swoich doświadczeniach. Szperał w domowym archiwum. Wyszukiwał pamiątki o których sam dawno już zapomniał. Janusz pokazał kartę kwalifikacyjną. Urzędowy dokument potwierdzający uprawnienia do pracy w charakterze muzyka imprez estradowych. Taki sam dokument wyszperał również Zbyszek. Natychmiast zrobiłem fotokopię tych legitymacji. Być może ktoś z kędzierzyńskich muzyków posiada podobny dokument. Chętnie go pokażemy na portalu.

W szkole średniej wraz z kolegami założył zespół „Budowlanka Blues”. Zespół działał pod patronatem technikum Budowlanego, dlatego przyjęto właśnie taką nazwę.
Zarażony miłością do rock’n’rolla dołączył do grupy „A co”, założonej przez Waldemara Łukasika gitarzystę i czasami perkusistę. W skład zespołu wchodził Wiesław Chęć – basista oraz Zbyszek Piłka – klawiszowiec. Janusz został śpiewającym gitarzystą i perkusistą. Radził sobie nieźle z jednym jak i drugim instrumentem. W trakcie występów, Janusz i Waldek często zamieniali się rolami. Repertuar grupy opierał się głównie na znanych utworach polskich i zagranicznych, ale muzycy prezentowali także swoje własne kompozycje. W trakcie swojego istnienia zespół kilkakrotnie zmieniał swój skład. Członkami „A co” byli Janusz Lazik, Piotrek Ziemkowski, Rysiek Hajec, Zbyszek Stopyra, Maciek Cytarzyński czy Heniek Pella. Zespół wielokrotnie był wyróżniany na wszelkiego rodzaju przeglądach muzycznych w kraju. Janusz do dziś wspomina wspólny występ z zespołami Perfect i Dżem. Grupa „A co” działała w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
W roku 2002 w studio nagraniowym Krzysztofa Gabłońskiego, Janusz dokonał rejestracji kilku ulubionych utworów. W nagraniu wzięli udział także inni kędzierzyńscy muzycy. M.in. Krzysztof Gabłoński oraz Tadeusz Bratus.
Janusz zapowiada, że to jeszcze nie koniec jego kariery muzycznej.

Zbigniew Kowalski

Janusz Mazurkiewicz – Ballady

Zbyszek-i-Janusz_017 Zbyszek-i-Janusz_018


W nagraniu wzięli udział także inni kędzierzyńscy muzycy. M.in. Krzysztof Gabłoński oraz Tadeusz Bratus.

 

 logoBannerFotter_gr


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 21.11.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij