banner1

 

Wojciech Korda

Niewinny złodziej

Zaczęło się u Kordy od chóru Stefana Stuligrosza, w którym śpiewał Bacha, Mozarta, Vivaldiego i innych wielkich klasyków. Był w nim do roku 1958 – odszedł z powodu mutacji. Po raz pierwszy jako piosenkarz rock and rolowy wystąpił w Domu Kultury Stomil w lokalnym wydaniu Zgaduj-Zgaduli. Śpiewał Jailhouse rock, Ready teddy, Blue seude shoes i I need your love tonight, czyli repertuar Presleya. Występował w poznańskim klubie Od Nowa, śpiewając jazzowe i dixielandowe standardy z bandem Andrzeja Froehlicha: Margie i All of me. Dwa lata później z poznańskim zespołem Rock Hall dał koncert w poznańskiej Izbie Rzemieślniczej, w regionalnym półfinale konkursu Szukamy Młodych Talentów zaśpiewał Whole lotta shakin’ goin’ on i zakwalifikował się do finału w Szczecinie, gdzie powtórzył Whole lotta…  dodał do tego A mess of blues. Po zakwalifikowaniu się do Złotej dziesiątki wrócił do Poznania studiować geodezję, grał też ze swym przyjacielem gitarzystą Tomkiem Dziubińskim w klubie Mozaika, Klubie Abstynentów i kawiarni W-Z. Po maturze porwał go do swej orkiestry Zygmunt Wichary, który bardzo chciał mieć młodego „przyszłościowego” solistę śpiewającego rock and rolle, bo już wtedy nie było w orkiestrze Wyrobka. Z Wicharym śpiewał kilka miesięcy, potem dla Polskiego Radia w styczniu 1964 roku dokonał swego pierwszego nagrania profesjonalnego – była to piosenka Niewinny Złodziej. A już w lutym śpiewał z Niebiesko-Czarnymi na trasie ze Zgaduj-Zgadulą.


Piotr Miks

Niewinny złodziej

Grał i śpiewał w wielu zespołach. Pesymiści, Chochoły, Tajfuny, Pięciu, Warszawskie Kuranty, Bardowie, Dylemat i Zielono-Czarni. Z rock and rollem zetknął się w roku 1950 podczas koncertu zespołu Rhythm and Blues a potem w 1969 na występach Czerwono-Czarnych w Pałacu Kultury w Warszawie. Swoją muzyczną karierę zaczynał w roku 1961 w młodzieżowym domu kultury na Kole, w zespole jazzowym Jurka Galińskiego, gdzie w przerwach między występami jazzowymi śpiewał przeboje Presleya Lawdy miss Clawdy i That’s all rught mama, także 24 tysiące pocałunków Adriano Celentano. Potem wystąpił na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w roku 1962, a pierwszym zespołem bigbeatowym, w którym występował w 1963 były Tajfuny grające wtedy w Stodole. Potem był członkiem Chochołów, wraz z którymi w roku 1964 na festiwalu w Opolu śpiewał dwie piosenki: Niewinny złodziej i Dlaczego Karolina. Po Chochołach współpracował w klubie Centon z grupą Pesymiści. Był członkiem Warszawskich Kurantów, gdzie współpracował z Januszem Krukiem, który niebawem założył 2 plus 1, potem śpiewał w Bardach i …
Rock and rolla gra i śpiewa do dziś.


Na podstawie książki M. Gaszyńskiego – Moja historia rock and rolla w Polsce.

logoBannerFotter_gr

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 24.10.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij