mj_FB

 

Muzyka Młodej Generacji

Już na początku naszej zabawy publicystycznej los zetknął mnie ze znanym dziennikarzem muzycznym, Marcinem Jacobsonem. Przeglądając archiwalne numery świetnego czasopisma jakim jest Jazz Forum, natrafiłem na bardzo interesujące teksty, których jest autorem. Poprosiłem o zgodę na ich publikację na naszej stronie, ponieważ zawierają one szereg informacji o polskim rock’n’rollu. Zgodę taką otrzymałem, Mało tego, Marcin Jacobson zaproponował udostępnienie innych materiałów z swojego archiwum.
W porozumieniu z Marcinem, otwieramy cykl artykułów poświęconych drugiej fazie rozwoju rock’n’rolla w Polsce. Tak jak ojcem „Big beatu” jest Franciszek Walicki, tak ojcem nurtu zwanego Muzyką Młodej Generacji uznano właśnie Marcina Jacobsona. Jest dla nas wielkim wyróżnieniem, że możemy publikować jego prace na naszym portalu i w imieniu naszych czytelników – Dziękujemy.

Zespół retromuzyka.pl

 

Unbenannt-3
Marcin Jacobson (ur. 8 stycznia 1950) roku w Gdyni.W 1970 roku debiutował jako didżej w pierwszej polskiej dyskotece Musicorama w Sopocie. Kierownik Akcji Lato (Gdańsk 1977), programu promującego młode polskie zespoły rockowe. Współtwórca ruchu Muzyka Młodej Generacji (1978).
Współorganizator festiwali Pomorska Jesień Jazzowa i Jazz Jantar, Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych Pop Session w Sopocie (1978-81) i Festiwalu w Jarocinie (1980). Dyrektor programowy festiwalu w Jarocinie (1987).
Dyrektor, a następnie redaktor naczelny Radia BIELSKO w Bielsku-Białej (1996-98). Prezes oraz A&R Sceny FM w Krakowie (1998-2001). Współorganizator koncertów m.in. Tiny Turner, Jana Garbarka, Joe Zawinula, Paco De Lucii, Davida Murraya, Tilla Broennera, Petera Beetsa i Candy Dulfer, a także Festiwali Piosenki w Sopocie (1989-91), Opolu (1988) oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej (2002-04).
Prowadził wiele koncertów jazzowych (Jazz nad Odrą, Jazz Jantar, Pomorska Jesień Jazzowa) i rockowych (Pop Session, John Mayall, Suzi Quatro) w charakterze konferansjera.
Publikował teksty o muzyce w periodykach: Jazz, Jazz Forum, Magazyn Muzyczny, Warsaw Voice, Tygodnik Kulturalny, Czas, Scena, Machina.
We współpracy z Metal Mind Productions, zapoczątkował serię wydawniczą wykonawców, którzy w latach 80. nie doczekali się wydania płyt – Cytrus, Ogród Wyobraźni, Art Rock, Mietek Blues Band, Immanuel. Doprowadził również do wydania reedycji wszystkich nagrań grup Krzak i TSA.
Współpracował m.in. z zespołami TSA, Krzak, SBB, Akurat, Psio Crew. Współtwórca sukcesu m.in. grupy Dżem i Martyny Jakubowicz. Obecnie prowadzi agencję koncertową, jest managerem m.in. pianisty jazzowego Sławka Jaskułke i legendarnej formacji String Connection.

 

Publikacje

logo

 

JEŹDŹCY MŁODEJ GENERACJI

Poniższa praca jest zbiorem nieco zmodyfikowanych tekstów, które w większości wypadków powstały z myślą o płytach, jakie jeszcze za czasów śp. Tomka Dziubińskiego (†16.12.2010) wydano z moim udziałem w Metal Mind Productions. …


logo

BYŁ ŻAK

Nasza polska tradycja nakazuje, by o dostojnych jubilatach mówić w samych superlatywach, w związku z czym we wspomnieniach „stary” Żak będzie niczym świątynia Ateny i Concordii. …


logo

 

Tadesz Nalepa

Pięćdziesiąte urodziny – to brzmi dos¬tojnie. Trzydzieści lat pracy zawodo¬wej – to brzmi imponująco. Takie zestawienie rocznic wywołać musi dziwacz¬ne,…


logo

 

C.D.N.


 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 06.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij