banner-sbb

Dwa ważne wydarzenia roku 1975.

IMG_0498

– Dzięki Wujkowi Google i Wikipedii przypomnieć sobie możemy kilka interesujących, losowo wybranych faktów z 1975 roku. 1 kwietnia w japońskiej telewizji wyemitowano pierwszy odcinek serialu animowanego „Pszczółka Maja”. 6 maja Biuro Polityczne PZPR rozpatrzyło „Perspektywiczny program rozwoju kultury”, a 16 maja odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego „Czterdziestolatek” w reżyserii Jerzego Gruzy. 15 września Pink Floyd wydali album „Wish You Were Here”. 25 października odbyła się emisja tysięcznego odcinka popularnej powieści radiowej „Matysiakowie”. W 75 roku wydarzyły się jeszcze dwie interesujące sprawy: 13 maja nasi goście pojechali do Szwecji. Dali fantastyczne koncerty w Karlstad, dwa dni później w Kolbe, te nagrania zostały zarchiwizowane jako jeden z najpiękniejszych fragmentów w historii polskiego rock’n’rolla. Świetne koncerty, do dziś zresztą panowie wspominają z łezką w oku. Polecam serdecznie Figo Fago z koncertu w Kolbe (znajdziecie w internecie) i uroczą komunikację Józefa Skrzeka z dźwiękowcem. Naprawdę perełka, nie tylko muzyczna. I drugie wydarzenie: 15 października decyzją Ministra Administracji i Gospodarki i Ochrony Środowiska Kędzierzyn Koźle stał się jednym miastem. Połączono Kędzierzyn, Koźle, Sławięcice, Kłodnicę i okoliczne wioski….

Zastanawiałem się w jaki sposób można połączyć te dwa fakty. Koncert SBB w Karlstad i połączenie miast. I wyszło mi, że po prostu należy zaprosić zespół do Kędzierzyna Koźla. Z okazji połączenia naszych miast i z okazji 40 rocznicy jednego z najlepszych koncertów jaki słyszałem w swoim życiu. Jednego z najlepszych, bo najlepszy odbędzie się tutaj. Szanowni Państwo przed Wami Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski i Anthimos Apostolis. SBB!

Powiedział Piotr Gabrysz witając gości.


W klimat następującego wydarzenia muzycznego wprowadza nas już pierwszy numer. To ODLOT z pierwszego LP zespołu. Cudowny bas Józefa Skrzeka, niespotykany dotąd rytm Jerzego Piotrowskiego i łagodna gitara „Lakisa”. Zbiorowa kompozycja zespołu. Z tekstem wielkiego człowieka, Franciszka Walickiego, ukrywającego swą twórczość poetycką pod pseudonimem Jacek Grań.

Franciszek Walicki zafascynowany śląskim trio, tak nakazał wtedy – Szukaj, Burz, Buduj. Po epizodzie współpracy z Czesławem Niemenem grupa wreszcie zaczęła realizować własną wizję muzyki, szukając, burząc i ponownie budując.

Dzisiaj? Koniec poszukiwań. SBB znalazło swoją koncepcję muzyki, Niczego już burzyć nie chce. Budować także nie zamierza. Chociaż minęło 45 lat, kondycja wspaniałych muzyków jest niezmienna. Podczas nagrywania pierwszej płyty Józef Skrzek podkreślił że grupa chce przedstawić nam słuchaczom, „Muzykę”. W kędzierzyńsko kozielskim koncercie nic nie mówił o utworach. Muzyka sama mówiła, talentem muzyków. A mówiła pięknie. Świadczy o tym reakcja publiczności. SBB to znakomici multiinstrumentaliści. Józef Skrzek – wirtuoz wszystkiego czego się dotknie. Gitara basowa, instrumenty klawiszowe, a także harmonijka ustna (w Figo Fago). Jerzy Piotrowski – znakomite poczucie rytmu, Anthimos Apostolis – gitarzysta, a czasami perkusista. Świetnie radził sobie z tymi instrumentami. Wrażenie zrobił fantastyczny dialog perkusyjny z Jerzym Piotrowskim. Uważam, że nie było żadnej przesady. Koncert SBB był wielkim wydarzeniem. Dziękujemy.

W artykule wykorzystano tekst, którym muzyków przywitał Dyrektor kędzierzyńsko kozielskiego MOK pan Piotr Gabrysz.

 

 

Zdjęcia Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne Zygmunt Pieluch.


Unbenannt-1

Opublikowano dnia: 27.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij