22/09/2014>
Od dłuższego czasu Zbigniew Staniś nosił się z zamiarem przybliżenia mieszkańcom miasta osiągnięcia czołowego, kędzierzyńskiego zespołu TARANTY. Cały czas uważa iż zbyt mała jest wiedza dotycząca historii muzyki rozrywkowej lat sześćdziesiątych. Do realizacji swojego planu zaprosił nas, nieco młodszych kolegów. Mnie oraz Zygmunta Pielucha, redagujących stronę internetową www.retromuzyka.pl.
Z wielką przyjemnością przyjęliśmy ofertę wspólnego przedsięwzięcia. Zbigniew Staniś niegdyś wokalista zespołu TARANTY dla urozmaicenia koncertu, któremu nadał nazwę „Popołudnie z muzyką” zaprosił do naszego miasta muzyków prezentujących różnorodny i niebanalny repertuar. Udział w koncercie zapowiedziały również dwie dużego formatu osobowości, obie związane silnie z muzykami zespołu TARANTY – Krystyna Maciejewska – Gniatkowska oraz Irena Gałązka.
Irena Gałązka karierą wokalną rozpoczynała w tym samym czasie co TARANTY zostając laureatką VI Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. Z początkiem roku 1970 Irena Gałązka jako Rena Gray została wraz z zespołem Taranty zaangażowana do programu artystycznego, którego gwiazdą był Janusz Gniatkowski. Z tym programem Taranty zwiedzili niemal wszystkie kraje ówczesnego bloku wschodniego. Obok Janusza Gniatkowskiego występowała także Krystyna Maciejewska, prywatnie jego żona.
Poza gośćmi specjalnymi Zbigniew Staniś zaprosił znakomity opolski zespół Take Style Project oraz młodą kędzierzyńską, blues-rockową grupę KALICKI BAND – objawienie tegorocznej Gitariady 40. Znany ze swej sympatii do muzyki folk zaprosił także znakomitą, barwną kapelę GORALSKA HORA z Ustronia.
W trakcie koncertu Zbigniew Staniś oficjalnie, w imieniu wszystkich członków zespołu Taranty podziękował Tadeuszowi Bratusowi za ogrom pracy włożony w działalność zespołu, podkreślając także jego obecne zaangażowanie w pracę kulturalną na rzecz naszego miasta. Sympatycznym akcentem tej chwili było pojawienie się grupy młodzieży ze Studia Piosenki. Pięknym bukietem kwiatów podziękowali oni Tadeuszowi za opiekę artystyczną jaką nad nimi roztacza.
Zbigniew Staniś przekazał również podziękowanie za wieloletnią przyjaźń i opiekę nad zespołem Panu Bronisławowi Pałysowi. TARANTY to grupa przyjaciół, dlatego wśród dziękujących nie zabrakło kolegów, którzy już zasilili „Niebiańską orkiestrę”, czyli Janka Marondla i Wiesia Bratusa. Bronisław Pałys to ikona kędzierzyńskiej sceny muzycznej lat 60 tych. On sam z powodów osobistych, nie mógł być obecny na koncercie. Podziękowania odebrał jego brat Jerzy Pałys.
A oto kilka informacji zaczerpniętych ze stron internetowych zaproszonych gości.
TAKE STYLE PROJECT
czyli Żaneta Plotnik & Take Style
Projekt muzyczny, który powstał z inicjatywy wokalistki Żanety Plotnik i zespołu Take Style w 2010 roku. Koncerty TAKE STYLE PROJECT są muzyczną ucztą i prawdziwą rozkoszą dla ucha. Nie brakuje tu wyśmienitych aranżacji, ekspresyjnych dźwięków i profesjonalnych wykonań. Bogaty repertuar sprawia, że muzyką grupy z Opola nasycić się może zarówno prawdziwy meloman jak i wrażliwy na muzykę laik. O profesjonalizmie zespołu najlepiej świadczy wykształcenie i bogate doświadczenie muzyczne członków grupy.
Formacja została założona w 2003 r przez opolskich muzyków przez Arkadiusza Tomasza Czyżewskiego (skrzypce), Jacka Hornika (saksofon) i Piotra Skrzypca (instr. klawiszowe). Muzycy gościnni: Jan Cichy – bas/Tomasz Kiepura – bas, Henryk Stankiewicz – perkusja/Michał Piotrowski – perkusja. Zespół często również zaprasza do współpracy młodych wokalistów i wokalistki wspierając w ten sposób rozwój utalentowanych muzyków.
Zespół tworzą profesjonalni muzycy wywodzący się z kręgów muzyki klasycznej. Leader zespołu A. Czyżewski, pracował min.12 lat w orkiestrze symfonicznej w Bilbao w Hiszpanii. Absolwenci Akademii muzycznych w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. Uprawiają z powodzeniem różne gatunki muzyki zwanej jazzową, taneczną i rozrywkową. Skład ten znany jest z wielkiej spontaniczności podczas wykonywania swoich koncertów, niejednokrotnie zaskakuje umiejętnością połączenia różnego rodzaju gatunków i stylów muzycznych. Charakterystyczne brzmienie elektrycznych skrzypiec, saksofonu i instrumentów klawiszowych, oraz tradycyjnego kontrabasu i bębnów powoduje ciekawe zderzenie barw i niezapomniane wrażenia dźwięków.
Zespół koncertuje w wielu miastach Polski i za granicą. Formacja ma za sobą koncerty min. na Węgrzech, w Niemczech i we Włoszech. Zespół jest wielokrotnie zapraszany na koncerty i festiwale jazzowe, oraz typowany jako zespół reprezentacyjny miasta Opola. (koncert „Dniach Opola w Krakowie”) .Równocześnie muzycy Ci pracują jako tzw. muzycy sesyjni biorąc udział w wielu nagraniach płytowych. Współpracują również z Teatrem Kochanowskiego i prowadzą też działalność pedagogiczną.
Arkadiusz Tomasz Czyżewski – skrzypce elektryczne
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale instrumentalnym (klasa skrzypiec prof. M. Rezler – Niesiołowskiej). Grę skrzypcową doskonalił min. na kursach mistrzowskich Yehudi Menuchina, Tadeusza Wrońskiego i innych. Współpracował w Polsce z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą PR i TV, Orkiestrą Teatru Wielkiego oraz był koncertmistrzem Wielkiej Orkiestry Symf. Akademii Muzycznej w Warszawie. Na początku lat 90-tych wyjechał do Hiszpanii, gdzie był koncertmistrzem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Kameralnej Arriaga, solistą Orkiestry Symfonicznej w Bilbao. Występował na koncertach min. w Madrycie, Barcelonie, San Sebastian i Bilbao. Prowadził wykłady w szkole jazzu w San Sebastian i w Konserwatorium w Bilbao w klasie skrzypiec i kameralistyki.
Jacek Hornik – saksofony
Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Był członkiem Kukla Bandu. Pracował jako muzyk na pokładzie międzynarodowych statków pasażerskich w towarzystwie min. takich muzyków jak : Mara Getz, Mark Preston, Kenny James, Brad Lake i wielu innych. W Polsce grał z takimi artystami jak: Renata Przemyk, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki. Obecnie jest muzykiem kwartetu saksofonowego „Saxesfull” i prowadzi Big-band przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Opolu
Piotr Skrzypiec – instrumenty klawiszowe
Brał udział w licznych projektach i konkursach. Wspomnieć można m.in. festiwal „Jazz nad Odrą” w 1980 roku; Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki koncert „Debiuty” z zespołem „Bez Dam”. Pracował jako akompaniator – korepetytor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W 1988 roku zdał egzamin przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki upoważniający do wykonywania zawodu muzyka estradowego. Współpracował z Teatrem J. Kochanowskiego i Teatrem Lalki i Aktora jako muzyk, korepetytor, kierownik zespołu czy jako aranżer muzyki do spektaklu w reżyserii Marka Sikory „Happy End”. Instruktor Wokalnego Studia Kształcenia Jazzowego w Opolu.
Kalicki (Blues) Band
o sobie.
Podobno nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko, co się nam codziennie przytrafia ma swój określony cel, który z czasem prędzej czy później się zrealizuje. Podobnie jest z naszym zespołem – ludźmi, którzy się spotkali i połączyli niby przypadkiem w grupę zapaleńców oddającą się z rozkoszą muzyce.
Gdyby Aureliusz i Kasia nie spotkali się wcześniej i nie przyrzekli sobie, że przy najbliższej możliwej okazji zagrają we wspólnym projekcie, to kto wie jak potoczyłyby się losy członków zespołu.
Gdyby nasz perkusista Tomasz i gitarzysta Michał nie przejeżdżali by akurat pewnej sobotniej nocy i nie zajrzeli do pewnego lokalu w którym odbywało się właśnie jam session, to pewnie ludzie dziś zgromadzeni w celu zagrania przed Państwem zajmowali by się swoimi własnymi sprawami. Bo właśnie podczas tej jednej nocy zawiązała się silna więź między osobami tworzącymi dziś Kalicki (Blues) Band.
To silne oddanie muzyce, które nieustannie nam towarzyszy, jest nam bardzo drogie. Wysiłek jaki wkładamy podczas prób, wspólnego muzykowania podczas jamów czy też siedząc i ćwicząc w zaciszu własnych domów, jest trudem który podejmujemy z uśmiechem. Bo wiemy, że gdy tylko się spotkamy, to każdy z nas będzie przygotowany na tyle, by przekazywać własne uwagi i sugestie odnośnie określonych sposobów grania reszcie zespołu i po to, by móc dalej rozwijać się. Bo muzyka nie jest tworem który powstał i jest. Ona stale ewoluuje, rozwija się. Podobnie jest z osobami które poświęcają jej swój czas.
Biorąc udział w GITARIADZIE 40, mieliśmy możliwość uczcić pamięć naszego taty, Henryka Kalickiego, człowieka który wiele zdziałał dla nie tylko miejskiej sceny muzycznej, a który jest bliski sercu wielu ludziom pracującym między innymi w Miejskim Ośrodku Kultury jako instruktorzy muzyczni.
Ulubiony zagraniczny gitarzysta naszego taty, Mark Knopfler, powiedział kiedyś, że muzyka to przyjaciel który zawsze będzie towarzyszył muzykowi i nigdy go nie opuści. My chcemy jeszcze dodać, że muzyka to uzależnienie. Bardzo piękne uzależnienie.
Zespół został stworzony w celu wystąpienia na „Gitariadzie 40”, jednak pozytywne opinie które pojawiły się po tym występie, na tyle nas zaskoczyły i zmotywowały, że postanowiliśmy grać dalej. Dlatego wciąż pracujemy poszerzając nasz repertuar o nasze własne wersje znanych utworów – zarówno naszych rodzimych artystów jak i zagranicznych, gdyż naszym zdaniem, to w różnorodności tkwi klucz do rozwoju. Oczywiście mamy w dalszych planach tworzenie swojego własnego repertuaru, jednak to na znanych wszystkim utworach najłatwiej zbudować wewnętrzną komunikację, która jest niezbędna dla poprawnej współpracy ludzi, którzy tworzą nasz zespół.
KALICKI (BLUES) BAND ! to obecnie:
Szymon China, Artur Rutyna, Katarzyna Garbaciok, Krzysztof Groński, Aureliusz Kalicki, Sylweriusz Kalicki, Michał Kołodziej, Gracjan Miernicki, Tomasz Ocipiński, Piotr Plachetka, Łukasz Ciupka oraz Adam Szewerda
Irena Gałązka
Znakomita wokalistka, która niemal całe swoje życie artystyczne spędziła poza granicami kraju, śpiewając w prawie całej Europie, USA i Kanadzie. Od niedawna na stałe występuje w kraju. Jest gwiazdą pierwszej wielkości, tak o niej mówi środowisko muzyczne. Jej doskonała technika, niepowtarzalna, wyjątkowa barwa głosu, ekspresja wokalna z jaką śpiewa, eksploduje natychmiast w reakcji publiczności.
Krystyna Maciejewska Gniatkowska
Wywodzi się z legendarnego teatru STS. Uczestniczka Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu gdzie została wyróżniona czterema nagrodami. Wielokrotnie z różnymi zespołami objechała z koncertami całą Polskę. Kilkakrotnie występowała w Kędzierzynie. Koncertowała od Ałma Aty po Chicago. Śpiewała w Moskwie, Petersburgu, Taszkiencie, Kijowie, Kopenhadze i w Wiedniu. W USA została nagrodzona medalem 200-lecia Rewolucji Stanów Zjednoczonych. Po wypadku męża, Janusza Gniatkowskiego, wycofała się z życia artystycznego aby zająć się organizacją Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Janusza Gniatkowskiego. Jest autorką 140 tekstów piosenek i kompozytorką. Na You Tube znajduje się 40 jej piosenek. Ostatnia to „Cicha woda”, którą wylansował Janusz Gniatkowski. W ostatnim czasie wydała dwie płyty ze swoimi piosenkami.
Zespół GÓRALSKA HORA
Zespół jest kapelą folkowo-muzyczną z polskich gór oraz ze Słowacji.
Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach.
Folk Kapelę Góralska Hora tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji.
Instrumentarium zespołu to:
– skrzypce I,- skrzypce II,- cymbały węgierskie,- altówka,- kontrabas.
Zespół Góralska Hora sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak:
trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki.
Muzyka
Folk Kapela Góralska Hora hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu.
Zespół góralski – Góralska Hora z przyjemnością prezentuje skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami :
– słowackimi,- węgierskimi,- rumuńskimi,- bałkańskimi,- cygańskimi,- żydowskimi.
Każdy koncert grupy Góralska Hora jest dużą dawką pozytywnej i skocznej muzyki, wykorzystując zarazem żywiołowe i porywcze bałkańskie rytmy, budzące zaciekawienie Publiczności.
Folk
Nie obce dla folk kapeli Góralska Hora jest kunsztowne wykonanie w własnych aranżacjach muzycznych, standardów muzyki rozrywkowej takich jak: Love me tender, Skrzypek na dachu, Yesterday, Besame mucho, a także melodii biesiadnych, tak bardzo popularnych i chętnie przez wszystkich śpiewanych.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku Folk Kapela Góralska Hora koncertuje z koncertem pięknych polskich kolęd i pastorałek góralskich w własnych nastrojowych oraz żywiołowych aranżacjach muzycznych.
Zespół Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami.
Projekt Zbigniewa Stanisia obok retromuzyka.pl wsparli:
Matuszewski – Nadruki Reklama,
Sigma KM Przedsiębiorstwo
eksploatacji i remontów
obiektów budowlanych
Zakład Budowlano Remontowy”AS”
Opublikowano dnia: 24.09.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii
Wielka szkoda, że Pani Maciejewskiej nie udało się wystąpić – wyczekuję z niecierpliwością na jej kolejne występy. Poza tym – świetny koncert z rozmaitym repertuarem, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Czekam na kolejne!