My!, nie przejdziemy do historii?
„Nie przejdziemy do historii” – śpiewał niegdyś Krzysztof Klenczon. Jakże się pomylił. Przeszliśmy i co ciekawe, nadal idziemy.
Już ponad pół wieku minęło jak Franciszek Walicki otworzył okno w swoim mieszkaniu w Gdyni, aby wpuścić do kraju świeży powiew rock’n’rolla. Nie spodziewał się nawet jaką tym wichurę spowodował. Ówczesna młodzież dość już miała piosenek typu „Budujemy nowy dom” czy „Na lewo most, na prawo most”. Chcieli czegoś nowego, własnego. Fala nowej muzyki zalała całą Polskę. Istny potop – Rock’n’roll. Nie ominął i nas w Kędzierzynie i Koźlu. Powstawały zespoły jak grzyby po deszczu. Wegatony, Harnasie, Kontury, Taranty i wiele innych. Objawiły się nowe bożyszcza. Heniek Pella, Edek Kubiński, bracia Olejnikowie, bracia Kaliccy i ich siostra Ela, bracia Tadek i Wiesiek Bratusowie. Przez wiele lat sprawiali nam wiele przyjemności koncertując w kultowych miejscach Koźla i Kędzierzyna jak np. Muszla koncertowa w parku nad Odrą, górka koło PDK czy poniemiecki bunkier na Pogorzelcu w Kędzierzynie. Jednak wszystko co dobre i miłe tak samo szybko się kończy. Czas płynie nie ubłagalnie. Gdzie są chłopcy z tamtych lat? – pytają dzisiaj ich dziewczyny. Część muzyków zasiliła już „niebiańską orkiestrę”. Pozostali ułożyli sobie życie w różnych stronach świata, czasami wspominając jak to pięknie kiedyś było.
To właśnie wspomnienia, nas świadków tych szalonych lat spowodowały chęć doprowadzenia do spotkania naszych kolegów w jednym czasie i w jednym miejscu. Odnajdujemy coraz więcej tych postaci. Więc spotykamy się już po raz trzeci. Zaplanowano wspólny występ w dniu 29 sierpnia. Zaczęli się pojawiać, ze srebrnymi czuprynami, czasem bez czupryn, często w okularach ale dziarscy i nadal młodzi. Z wielką ochotą i zapałem, także z wielką obawą chwycili za instrumenty, których nie mieli w rękach przez kilkadziesiąt lat. Zwyciężyła jednak miłość do rock’n’rolla. Organizatorzy spotkania udostępnili miejsce i sprzęt do przygotowania niewielkiego repertuaru, z którym będą mogli pokazać się na scenie mieszkańcom naszego miasta. W Sali dawnego PDK Koźle swoją pracę zaczęła grupa która przyjęła nazwę OLD KASKADA. To z racji że część muzyków przygrywała do tańca podczas bardzo popularnych w latach 70 tzw. Dancingów. Modnym był wtedy lokal KASKADA na Pogorzelcu.
W Koźlu pojawił się Edek Kubiński i Gienek Latusek. Szybko dołączył Piotr Ziemkowski. Skład zespołu uzupełnił kędzierzynianin Romek Budny. I zaczęły się „schody”. Co mamy zagrać? Długo nie mogli dojść do porozumienia. Utworów, które kiedyś wykonywali było mnóstwo. Przebojów tamtych lat jeszcze więcej. Długo to trwało. Gienek Latusek bardzo napierał na: „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina” bo niby bardzo patriotyczne, bo niby łączące rodaków w kraju i za granicą. Szybko jednak pozostali koledzy stwierdzili że to nie nasze klimaty. Chcemy zagrać nasze big beatowe kawałki. W końcu zdecydowano. Gramy „Cygańską wróżbę” z repertuaru Jacka Lecha i zespołu Czerwono Czarni potem damy bardzo popularną piosenkę tyskiej grupy „PASSATY” pt. „Góralka” a na koniec damy nieco czadu numerem „To był stary rock’n’roll”. A co? Niech dziadkowie poszaleją!
Na drugi dzień dołączyli pozostali koledzy. Jakie było zaskoczenie kiedy pojawił się w PDK Karol Kulosa i Janek Olejnik. Dotarł również Grzesiek Fuławka. To tak jak śpiewała Karin Stanek „z początku było nas bardzo mało…” A teraz jest ekipa na wielką orkiestrę. Na trzeci dzień podczas próby w gościnnym DK LECH w Blachowni pojawił się Gustek Dobner. Tam również zebrali się nieco młodsi koledzy. Krzysio Bernard, Marek Morawiec, Darek Czarny, Przemek Niemiec, Artur Konczala, Piotr Gabrysz, Michał Kacperczyk i jeszcze wielu innych. Oprócz mozolnej pracy było to także miłe spotkanie pokoleń. Praca trwała do późnych godzin wieczornych.
Spotkaniu cały czas przyglądał się Zbyszek Kowalski ze swoim nieodłącznym aparatem. Zatrzymywał czas w obiektywie. Ożywi go na stworzonej wspólnie z przyjacielem z czasów szkoły podstawowej Zygmuntem Pieluchem, stronie internetowej pt. ”www.retromuzyka.pl – Czy nas jeszcze pamiętasz?” by raz jeszcze przypomnieć aktorów tych szalonych lat sześćdziesiątych.
Panowie! Głowy do góry.
Spotykamy się jutro na scenie w Parku Pojednania w Kędzierzynie.
Niech żyje rock’n’roll!!!
Zdjęcia: ©Zbigniew Kowalski – retromuzyka.pl
Humorystyczne podpisy pod zdjęciami sa zmyślone i dodane dla urozmaicenia prezentacji.
Teksty, zdjęcia, dźwięki, elementy graficzne, znajdujące się na stronach portalu internetowego www.retromuzyka.pl są własnością administratorów strony. Publikacja, dystrybucja, framing w internecie itp, są zabronione bez uprzedniej zgody autorów zamieszczonych opracowań.
Opublikowano dnia: 03.09.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii