Slawek-Wierzcholski

Epidemia bluesa

…Czternasty października, siedemdziesiąty rok,
A w radiu ta muzyka, to był prawdziwy szok!
Jestem chory na bluesa, jestem chory na bluesa!
Jestem chory na bluesa i wyzdrowieć wcale nie chcę już!…

 

W Zasadzie niewiele się nie zmieniło od tego czasu. Już 45 lat zmaga się z nieuleczalną chorobą jaką jest blues. Sławek nie skarży się. Wręcz przeciwnie. Trwanie w tej chorobie sprawia mu niewątpliwie wielką masochistyczną przyjemność. Jest szczęśliwy gdy wirus choroby dotyka innych. Nie inaczej stało 5 listopada 2015 roku podczas występu Nocnej Zmiany Bluesa w Kędzierzynie-Koźlu. Wirus choroby roznosił się przez dwie godziny, sprawiając radość obcowania z bluesem. Sławek Wierzcholski to świetny wokalista. To również wirtuoz bluesowego brzmienia harmonijki ustnej. Zespół wykonywał swe utwory w języku polskim. W dobie wszechobecnie panującej angielszczyzny jest to naprawdę warte podkreślenia. A muzyka? Trzeba było tam być. Blues to korzenie, reszta to tylko owoce. Amen.

Sławek Wierzcholski

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 33 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów.

Dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP, 4 DVD i 21 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B. B. Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nagrania z czołówka polskich muzyków jazzowych i rockowych.

Tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe!

Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 33 lat działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjackie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” . Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego.

Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Programu Drugiego Polskiego Radia i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

Przez dwie kadencje był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Obecnie jest wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno Muzycznych SAWP.

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. Sekcję rytmiczną tworzą Grzegorz Minicz – bębny, Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa i Marek Dąbrowski – gitara akustyczna. Obok Sławka drugim solista jest wirtuoz slide guitar – Witek Jąkalski.

W roku 2014 ukazała się książka autorstwa socjologa, dr hab Mirosława Pęczaka, zatutułowana „Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego” będąca analizą swoistego fenomenu Nocnej Zmiany Bluesa.

Grają już od 33 lat… ale według bluesowych kanonów to dopiero… początek środka muzycznej drogi. Nocna Zmiana Bluesa dopiero rozwija skrzydła! Promieniując energią i radością grania, z łatwością nawiązują kontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera ich koncertów!

Informacja zaczerpnięta ze strony grupy.

http://www.blues.ofek.pl/

https://youtu.be/pYYPXfajxpE


logoBannerFotter_gr

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij