Marta-Krol_banner

 

Troszkę jazzu w Kędzierzynie-Koźlu.

25 października 2015r, kędzierzyńsko-kozielskich muzykomaniaków czekała spora dawka dobrego jazzu. W DK Chemik wystąpiła Marta Król, młoda, ale już bardzo utytułowana wokalistka jazzowa.


Marta Król

Muzyczną drogę rozpoczyna w klasie skrzypiec, następnie altówki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Przez długi okres edukacji to jednak głos staje się jej najbliższym instrumentem. Równocześnie rozwija swój warsztat w Prywatnej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach, w klasie wokalu.
W 2011 roku jej spotkanie z czołowymi muzykami sceny jazzowej młodego pokolenia w kraju owocuje wydaniem debiutanckiego krążka The First Look.. Album, dostrzeżony przez dziennikarzy i krytyków muzycznych, zbiera wspaniałe recenzje oraz otrzymuje nominacje do najważniejszych nagród muzycznych w kraju:

  • Mateusz 2011 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut
  • Fryderyk 2012 nominacja w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

Wokalistka promowana jest przez Program Trzeci Polskiego Radia, wybrana także przez radiową Trójkę do koncertu Debiuty podczas 49 Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2012).

Jestem pod ogromnym wrażeniem. I już się cieszę na następne długie lata Jej kariery.
Płyta The First Look…prawie niewiarygodne jak dobra!

Marek Niedźwiecki

To niezwykłe śpiewanie (…). Nagrania Marty Król przypominają skrzyżowanie gwiazdorsko – musicalowej Barbry Streisand z jazzowo – słodką Jane Monheit. To porównanie do najlepszych wokalistek jest zarazem rodzajem recenzji.

Ryszard Borowski
Jazz Forum

Występowała i współpracowała między innymi z: Michałem Urbaniakiem, Bogdanem Hołownią, Kubą Badachem, Januszem Szromem, Andrzejem Lampertem.
Wyróżniona zostaje Medalem Honorowym Bytomianki Jesieni 2012 przyznawanym przez Ligę Kobiet Nieobojętnych.
W latach 2005 – 2009 odbiera główne nagrody na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach wokalnych, m.in:

  • I nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty, Lublin 2005
  • Nagrodę Specjalną dyrektora TVP S.A. w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty Lublin 2007
  • Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej, Brzeg 2007
  • Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Nowa Nadzieja Jazzu, Łomża 2009

W kwietniu 2014 ukazuje się jej drugi album o tytule Thank God I`m a Woman, będący kontynuacją i efektem wspólnej pracy z najwybitniejszymi instrumentalistami i zaproszonymi do projektu gośćmi.
Płyta, stylistycznie bardziej różnorodna choć jednocześnie niezwykle spójna, ukazuje przede wszystkim kompozycje autorskie, w których obok muzyki równie ważnym elementem staje się przekaz tekstowy.

Tekst zaczerpnięty ze strony wokalistki: http://martakrol.pl

https://youtu.be/elm3q1-MxhY – Marta Król – Song of Longing (Official Music Video)


Muzycy

Paweł Tomaszewski (aranżacje / fortepian / rhodes piano)

Paweł-TomaszewskiPianista, keyboardzista, hammondzista, kompozytor, aranżer, producent. Wykładowca w Instytucie Jazzu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Absolwent tej samej uczelni z wykształceniem w dwóch fakultetach: fortepian oraz kompozycja i aranżacja. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej gra na fortepianie.

Zdobywca Grand Prix najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce (m.in. Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Standardów Jazzowych, Krokus Jazz Festival). Odznaczony Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w 2014 roku.

Koncertował na scenach całego świata z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej. W swojej karierze pracował z najwybitniejszymi artystami, reprezentującymi różnorodne gatunki w muzyce, gwiazdami takimi jak: Maria Schneider, Rick Margitza, Eric Marienthal, Dean Brown, Xantone Blacq, Nigel Kennedy, Larry Coryell, Otto Williams, Troy Miller, Steve McCraven, Karen Edwards, Judy Bady, Troy Anderson, Steve Logan, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak, Anna Serafińska, Mika Urbaniak, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Sławomir Jaskółke, Adam Bałdych, Mieczysław Szcześniak, Marta Król.

Na swoim koncie posiada autorską płytę Tomaszewski Trio Actual Proof oraz Confluence Of The Minds. Producent muzyczny płyty Kaczmarski & Jazz. Ma w swoim dorobku ponad 20 nagrań płytowych w charakterze muzyka sesyjnego. Nagrywał muzykę do filmów Closer To The Moon, reż. Nea Caranfil oraz Układ Zamknięty, reż. Ryszard Bugajski.

Płyty z jego udziałem wielokrotnie nominowane były do prestiżowej nagrody Fryderyk, a w roku 2009 płyta Dedication Kwartetu Grzegorza Nagórskiego zdobyła Fryderyka w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”.

Wykładał na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, w Puławach oraz na Warsztatach Muzyki Rozrywkowej w Szczecinie.


Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne)

Pawel-DobrowolskiUr. 25.10.1977 Tarnów. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Od 2006 roku członek zespołu Anny Marii Jopek. Miał okazję występować i współpracować z takimi artystami jak:

Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry, SBB, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt, Janusz Skowron, Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Herdzin, Robert i Wojciech Majewscy, Jacek i Wojciech Niedzielowie, Mieczysław Szcześniak, Włodek Pawlik, Krzesimir Dębski, Marek Bałata, Anna Serafińska, Carmen Moreno, Dorota Miśkiewicz, Monika Kuszyńska, Adam Bałdych, Marek Dyjak, Paweł Kaczmarczyk, Rafał Sarnecki, Ola Tomaszewska, Michał Wróblewski i wielu innych.

Laureat nagrody Akademii Fonograficznej – Fryderyk 2006 w kategorii najlepszy album-muzyka jazzowa za udział w płycie „Assymetry“ Zbigniewa Namysłowskiego.

W dotychczasowym dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt jak również muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

Laureat m.in:

  • I nagrody i statuetki ‚Aniołka Jazzowego’ na festiwalu ‚Bielska Zadymka Jazzowa’ 2004 i 2005.
  • I miejsca GRAND PRIX w kategorii zespołowej 40 Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego ‘Jazz Nad Odrą 2004′
  • I nagrody na na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych ‚Jazz Juniors’ 2002 i 2005,
  • Wyróżnienia dla instrumentalisty na ‚Jazz Juniors 2004’,
  • ‚Swingujący Kruk’ – wyróżnienie dla instrumentalisty na II-nd Hot Jazz Spring – Częstochowa 2003,
  • I nagrody na ‚Konkursie Zespołów Jazzowych’ w Radomiu 2004,
  • I nagrody zespołowej na ‚Kultursalon Horbiger 2004’ w Wiedniu,
  • I nagrody zespołowej ‘Klucz do Kariery‘ na ‚Pomorskiej Jesieni Jazzowej’ 2004.

Występował na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych m.in: w Australii, Japonii, Korei, Chinach, Indonezji, Singapurze, Libanie, Izraelu, Palestynie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburgu, Szwajcarji, Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Rosji, Rumunii, Serbii, Ukrainie, Estonii, Białorusi, Szwecji, Norwegii, USA, Meksyku.

Miał okazję koncertować na wielu prestiżowych scenach np: Royal Albert Hall w Londynie, Olympia w Paryżu, filharmoniach w Europie i na świecie, scenach klubowych min: Ronnie Scott’s w Londynie, Blue Note w Tokio i w Mediolanie, New Morning w Paryżu, oraz wielu innych.


Andrzej Święs (kontrabas / gitara basowa)

Andrzej-SwiesUrodzony 1979, kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008). Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Frank Parker, Harald Tanschek, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Joachim Mencel, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Jason Palmer, Pete McCann, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Dębski i inni.

Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Danii, Austrii, we Włoszech, Rosji, Czechach, Chorwacji, Słowacji, Czarnogórze, na Ukrainie iw Białorusi.

Na stałe współpracuje z kwartetem Soundcheck, Grzegorzem Nagórskim, Maritą Alban Juárez, Kocin Kociński Trio oraz Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio.

Album Pathfinder Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio w 2013 roku nominowany był do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii „Album roku – muzyka jazzowa”.


Tomasz Kałwak (produkcja / aranżacje/ instrumenty klawiszowe)

Tomasz-KalwakUrodzony w 1977 roku w Chorzowie.
Kompozytor, aranżer, instrumentalista, producent muzyczny, pedagog.
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca tejże uczelni, w Instytucie Jazzu. Wieloletni stypendysta Prezydenta Miasta Chorzowa a w latach 1999-2000 Ministra Kultury i Sztuki.

Obecny na estradzie, scenie, w studiach muzycznych i filmowych. Aktualnie muzyk w zespołach: Doroty Miśkiewicz, Natalii Niemen, Beaty Bednarz i Katarzyny Cerekwickiej.
Współpracuje m.in. z:Martą Król, Beatą Przybytek, Ewą Bem, Grażyną Auguścik, Jorgosem
Skoliasem, Moniką Brodką, Ewą Urygą, Natalią Kukulską, Mietkiem Szcześniakiem i zespołami „Bracia”, „Big Stars”, orkiestrami Adama Sztaby i Tomka Szymusia.

Komponuje muzykę teatralną i filmową w kraju i zagranicą. Ma w swoim dorobku dziesięć premier teatralnych. W roku 2003 otrzymał nagrodę „Złota Maska” za muzykę do spektaklu „Aztec Hotel” teatru „Cogitatur”.
Skomponował hejnał Chorzowa, który jest rozpoznawalną wizytówką miasta, graną codziennie z wieży Ratusza.
Pracował przy telewizyjnych programach muzycznych Droga do gwiazd, Idol, Taniec z gwiazdami.
Utwór Invitation, który skomponował, na potrzeby Światowej Wystawy EXPO w Hanowerze,
był grany codziennie, przez grupę pięćdziesięciu wykonawców, w pawilonie polskim, jako zaproszenie do zwiedzenia ekspozycji.
Wydał całkowicie autorską płytę: W hołdzie ekspresjonistom, a ponadto brał udział w nagraniu blisko 80 płyt fonograficznych, wielokrotnie jako producent. Płyty te niejednokrotnie zyskiwały uznanie krytyki i publiczności, w postaci: statusu “Złotej płyty” (Caminho Doroty Miśkiewicz), nagrody “Mateusz Trójki” (I’m Gonna Rock You Beaty Przybytek), II miejsca w plebiscycie Polskiego Radia na “Folkowy Fonogram Roku” (hurdu_hurdu Adama Olesia) i wielu nominacji do “Fryderyka” (m.in. The First Look Marty Król).


Andrzej Gondek (gitary)

Andrzej-GondekStudent piątego roku Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie gitary jazzowej prowadzonej przez prof. Karola Ferfeckiego. Gitarzysta poruszający się w klimatach jazz, blues, rock, współpracujący z wieloma czołowymi polskimi muzykami – Adam Bałdych (zesół Damage Control, płyta Magical Theatre) Piotr Żaczek, Paweł Tomaszewski, Cezary Konrad, Anna Serafińska (płyta Gadu Gadu, Groove Mahine), Krystyna Prońko, Michał Barański, Josh Lawrence, Jacques Seguin, Paweł Dobrowolski; lider własnego kwartetu *G point* , członek Black Szabas Trio (Adam Kowalewski, Damian Niewiński), Olga Boczar Music Essence, Iwona Kmiecik (IVO) Band, Gondek Tomaszewski Dobrowolski Trio. Ma na koncie występy na licznych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą.


Dawid Główczewski saksofony

Dawid-GlowczewskiAbsolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W ramach programu Erasmus studiował na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu w 2004 roku. Laureat licznych konkursów klasycznych, m.in: Szczecinek (1996), Olsztyn (1998), oraz jazzowychGdynia (2002), w Radom (2004). Laureat nagród indywidualnych na festiwalach: Jazz Nad Odrą, Nadzieje Warszawy, Europejskie Integracje Muzyczne, Festiwal Big Bandów w Nowym Tomyślu. Z zespołem Kattorna zdobył Grand Prix festiwalu Berlin Jazz & Blues Award (2006).

Jako sideman uczestniczył w nagraniu wielu płyt, audycji radiowych oraz programów telewizyjnych. Współpracował z artystami takimi jak m.in: Włodek Pawlik, Leszek Możdżer, Paweł Pańta, Zbigniew Namysłowski, Janusz Skowron, Maria Schneider, Krzysztof Herdzin, Adam Sztaba, Aleksander Maliszewski, Zbigniew Lewandowski, Luten Petrowsky, Steve Logan, Stanisław Fiałkowski, Cezary Konrad.

Występował na wielu europejskich festiwalach festiwalach m.in: Ancona Summer Jazz Festiwal (IT) , Marigliano In Jazz (IT),, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami, Baltic Song Festival in Karlshamn (SWE), Sounds No Walls (DE), Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa, Berlin Jazz & Blues Award (DE), Nadzieje Warszawy, Nowy Tomyśl – Festiwal Big Bandów.


Tekst zaczerpnięty ze strony wokalistki: http://martakrol.pl


logoBannerFotter_gr

Opublikowano dnia: 08.11.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij