Nasza najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach.
Tak o artystce powiedział współtwórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami, legendarny Piotr Skrzynecki. Dorota Ślęzak, bo to o niej się wypowiadał, dała znakomity recital w kędzierzyńsko-kozielskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej. Recital ten był uświetnieniem XXIII finału konkursu Krajobrazy Słowa. Duża frekwencja dowiodła, że to artystka dużego formatu. Wspaniałe teksty oprawione w delikatne ramy akompaniamentu robiły wrażenie. Recital Doroty Ślęzak wprowadził w refleksyjny nastrój wielbicieli „Krainy łagodności”. Dumni jesteśmy z tego, że ktoś z Kędzierzyna-Koźla zostawił taki skarb w pudełku na krakowskich Plantach. Piotrze! Gdziekolwiek jesteś – mamy jeszcze kilka takich pudełek w mieście.
Dorota Ślęzak
Kędzierzyńsko-kozielski akcent Piwnicy pod Baranami
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia (klasa skrzypiec i fortepianu) i Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu, magister Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pieśniarka i kompozytorka, laureatka wielu konkursów piosenki, otrzymała m.in. prestiżową I nagrodę Studenckiego Festiwalu Piosenki Kraków ’96, I nagrodę w plebiscycie publiczności Reminiscencji Poetyckich Opole ’97, II nagrodę Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” Olsztyn ’96, oraz Grand Prix i nagrodę publiczności Ogólnopolskiego Przeglądu „Recital” Siedlce ’98. W 1996 r. została również zaproszona do udziału w koncercie „Kraina Łagodności” Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2003 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa przyznawane młodym artystom w dowód uznania za ich osiągnięcia. W 2008 roku przyznano jej I nagrodę Europejskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej TransVOCALE Frankfurt nad Odrą/Słubice.
Od 1996 roku, jako najmłodsza piwniczna pieśniarka przyjęta przez Piotra Skrzyneckiego występuje w kraju i za granicą z zespołem krakowskiej Piwnicy Pod Baranami (koncerty zagraniczne: Nowy Jork, Chicago, Filadelfia, Lody, New Britain: 1997, Wiedeń: 1998, Sofia: 1999, Sztokholm, Malmo: 1999, Oslo: 2005, Nowy Jork, Filadelfia, Chicago, Toronto: 2007).
Piotr Skrzynecki zwykł nazywać ją: „Nasza najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach”; tak przedstawił ją publiczności podczas jubileuszu 40-lecia Piwnicy Pod Baranami w Teatrze Słowackiego (22 czerwca 1996).
Dorota współpracowała ze Zbigniewem Preisnerem. W 1998 roku zaśpiewała w brytyjskim filmie pt. Dreaming of Joseph Lees z muzyką Preisnera (reżyseria: Eric Styles), a w 2001 roku w najnowszym filmie Wojciecha Marczewskiego pt. Weiser. Jako solistka bierze również udział w koncertach Requiem dla mojego przyjaciela (CD: New Music B.V., Erato Disques S.A., Warner Music, premiera koncertowa: Teatr Wielki, Warszawa, 1 X 1998), które z towarzyszeniem orkiestry koncertowej BBC zostało w marcu 1999 roku wykonane w Royal Festival Hall w Londynie. Dorota posiada złotą płytę za sprzedaż ponad 10 000 egzemplarzy tego albumu w Polsce (a kompozytor otrzymał później potrójną platynowa płytę).
W swoim repertuarze Dorota Ślęzak ma piosenki z muzyką własną, a także Grzegorza Turnaua, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana i Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Michała Zabłockiego, Leszka Wójtowicza, Wiesława Dymnego i Roberta Kasprzyckiego. Piosenki te składają się na jej recital Przed brzegiem, na program Widziałam jak anioł z nieba spadł (z udziałem Jana Nowickiego i Grzegorza Turnaua) oraz najnowszy recital …przyszłam po kolor dla mojego anioła…
W maju 2010 ukazała się na rynku jej solowa, debiutancka płyta pt. „Nie wiedziałam”, a w listopadzie 2014 kolejna pt. „Tańczę”.
Tekst ten pochodzi z notatki biograficznej zamieszczonej na stronie artystki: www.dorotaslezak.pl
Zdjęcia z recitalu w kędzierzyńsko-kozielskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej
Dorota Ślęzak
„Tancerka Nadziei”
Koncert w rocznicę urodzin Piotra Skrzyneckiego
Share this:
Opublikowano dnia: 16.04.2016 | przez: procomgra | Kategoria: Co jest grane?, Reportaże