RUDY KOT, klub muzyczno-rozrywkowy, funkcjonował w latach 1957–2007 w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20, powstałej w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof. Kamienica została odbudowana w roku 1947 przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 odebrana mu przez państwo. 5 XI 1950 otwarto w niej Klub Drukarza pod zarządem związku zawodowego tej branży. W 1957 roku mieszczącą się na parterze salę przekształcono w ogólnodostępną kawiarnię pod administracją Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej w Gdańsku, który utworzył w niej klub młodzieżowy o profilu muzycznym pod nazwą Rudy Kot. Przez wiele lat kierował nim znany działacz kultury Jan Gawlik (Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w roku 1975). Na piętrze otwarto popularne kameralne kino Rudy Kot (od 1958 Drukarz; kina). Klub cieszył się dużą popularnością. Występowały tu gdańskie i odwiedzające miasto zespoły muzyczne. Klub zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem 24 III 1959 zespołu ► Rhythm and Blues. W latach 60. XX wieku w klubie grywały najważniejsze formacje bigbitowe, m.in. ► Czerwone Gitary i Trzy Korony, tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, w 2. połowie lat 80. odbyło się kilka wystąpień formacji ► Totart. W latach 80. i następnych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia.(tyle na temat Gedanopedia )
Wszystko zaczęło się od II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1957 roku. Wówczas na scenie, sopockiego amfiteatru wystąpił Bill Ramsey. Przywiózł ze sobą odrobinę wolności i szaleństwa. Sopocka publiczność oszalała na punkcie rocka.
Za sprawą tego wydarzenia Franciszek Walicki założył w 1959 roku grupę ►Rythm and Blues, którą uznaje się za pierwszą grupę rockową w Polsce, a samego Franciszka Walickiego za ojca tego nurtu w Polsce. Pierwszy koncert grupy odbył się w Gdańsku, 24 marca 1959 roku w klubie Rudy Kot. Na budynku, w którym znajdował się klub została umieszczona marmurowa tablica w kształcie gitary.
Czy legenda Rudego Kota odżyje?
RUDY KOT dzisiaj.
Opublikowano dnia: 19.08.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii
W Rudym Kocie powinno powstac Muzeum Muzyki Niepowaznej. Super pomysł