rudzKo

RUDY KOT, klub muzyczno-rozrywkowy, funkcjonował w latach 1957–2007 w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20, powstałej w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof. Kamienica została odbudowana w roku 1947 przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 odebrana mu przez państwo. 5 XI 1950 otwarto w niej Klub Drukarza pod zarządem związku zawodowego tej branży. W 1957 roku mieszczącą się na parterze salę przekształcono w ogólnodostępną kawiarnię pod administracją Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej w Gdańsku, który utworzył w niej klub młodzieżowy o profilu muzycznym pod nazwą Rudy Kot. Przez wiele lat kierował nim znany działacz kultury Jan Gawlik (Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w roku 1975). Na piętrze otwarto popularne kameralne kino Rudy Kot (od 1958 Drukarz;  kina). Klub cieszył się dużą popularnością. Występowały tu gdańskie i odwiedzające miasto zespoły muzyczne. Klub zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem 24 III 1959 zespołu Rhythm and Blues. W latach 60. XX wieku w klubie grywały najważniejsze formacje bigbitowe, m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony, tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, w 2. połowie lat 80. odbyło się kilka wystąpień formacji Totart. W latach 80. i następnych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia.(tyle na temat Gedanopedia )

Wszystko zaczęło się od II Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1957 roku. Wówczas na scenie, sopockiego amfiteatru wystąpił Bill Ramsey. Przywiózł ze sobą odrobinę wolności i szaleństwa. Sopocka publiczność oszalała na punkcie rocka.

Za sprawą tego wydarzenia Franciszek Walicki założył w 1959 roku grupę Rythm and Blues, którą uznaje się za pierwszą grupę rockową w Polsce, a samego Franciszka Walickiego za ojca tego nurtu w Polsce. Pierwszy koncert grupy odbył się w Gdańsku, 24 marca 1959 roku w klubie Rudy Kot.  Na budynku, w którym znajdował się klub została umieszczona marmurowa tablica w kształcie gitary.
Czy legenda Rudego Kota odżyje?


 

RUDY KOT dzisiaj.

Gdańsk Lipiec 2014 fot. Marek Cywka

Opublikowano dnia: 19.08.2014 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

1 Comment

  1. Maria Moder pisze:

    W Rudym Kocie powinno powstac Muzeum Muzyki Niepowaznej. Super pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij