ROCK JAMBOREE (Rockin’ Jamboree)
To organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe cykl imprez, które wprowadziły polski rock na salony. Koncerty odbywały się w najbardziej reprezentacyjnym miejscu PRL-u (Polskiej Rzeczpospolita Ludowa) – Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki (wcześniej noszącego jeszcze imię Józefa Stalina) w Warszawie. Cykl był wstępem do legendarnego festiwalu Jazz Jamboree i szybko zyskał status imprezy nie tyle prestiżowej (koncerty nagrywało Polskie Radio), ile snobistycznej.
Festiwal doczekał się dwóch edycji. W pierwszej (27–28 października 1980) udział wzięli: Exodus, Kasa Chorych, Krzak i Porter Band. W drugiej (26–28 października 1981): Karton, Maanam, Ogród Wyobraźni, TSA, Krzak z Józefem Skrzekiem i Tomaszem Szukalskim oraz anonsowane jako supertrio: Dariusz Kozakiewicz (gitara), Wojciech „Jajco” Bruślik (bas), Wojciech Morawski (perkusja) i niemiecko-amerykańska formacja Joy Rider Project.
Dwa spośród wszystkich koncertów ukazały się na płytach kompaktowych.
- 2004 – 1981 – TSA (MMP CD 0286)
- 2008 – Live At Kongresowa – Ogród Wyobraźni (MMP CD0639)
TSA /*
To bez wątpienia jedna z ważniejszych formacji polskiego rocka, uważana za prekursora muzyki heavy metalowej w Polsce.
Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka. Dwa lata później – jeszcze jako instrumentalny kwartet: Andrzej Nowak, Stefan Machel (gitary), Janusz Niekrasz (bas), Marek Kapłon (perkusja) – TSA z miażdżącą przewagą wygrało w plebiscycie publiczności w Jarocinie 12 lipca 1981 roku. Podczas festiwalu Pop Session w Sopocie zespół zadebiutował z wokalistą Markiem Piekarczykiem w składzie. Wówczas rozpoczęła się jego oszałamiająca kariera. Lata 1981–83 to okres ich niezaprzeczalnego prymatu na polskim rynku. Grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując wręcz histeryczny zachwyt. W okresie tym sprzedano setki tysięcy egzemplarzy ich singli i płyt długogrających: Live, TSA i Heavy Metal World, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. W grudniu 1983 roku, po festiwalu Rockowisko ’83 w Łodzi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, grupę opuścili: Andrzej Nowak i Marek Kapłon.
TSA w nowym składzie: Piekarczyk, Machel, Niekrasz oraz gitarzysta Antoni Degutis i perkusista Zbigniew Kraszewski (obaj grali wcześniej w Mietek Blues Band) powróciło na scenę wiosną 1984 roku, uczestnicząc w polskiej trasie zespołu Nazareth. W tym samym czasie, w Anglii, ukazał się ich anglojęzyczny album Spunk! Płyta otrzymała świetne recenzje, co zaowocowało jej reedycją w USA i Kanadzie (Heavy, Heavy Metal). W następnym roku na Zachodzie wydano kolejny krążek Heavy Metal World, promowany koncertami w krajach Beneluxu. Podbój tamtejszego rynku zniweczyło długo skrywane bankructwo wydawcy oraz kłopoty paszportowe niektórych muzyków.
W roku 1986 nagrali płytę Rock’n’Roll, którą wydano dwa lata później. Wiosną 1987 roku do TSA powrócił, w międzyczasie współpracujący z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą, Andrzej Nowak. Poza licznymi koncertami w kraju (m.in. Metalmania), TSA występowało we Francji, Czechosłowacji, Niemczech (NRD, Berlin Zachodni) i Związku Radzieckim. W tym okresie zespół wziął udział w przygotowaniu muzyki do rock opery Jesus Christ Superstar, w którym główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni). Intensywne trasy koncertowe i wyczerpująca praca przy spektaklu spowodowały konflikty w szeregach TSA, co w konsekwencji przyczyniło się do zawieszenia działalności zespołu. Po roku pojawiły się dwie nowe, konkurujące ze sobą formacje: TSA i TSA Evolution, wkrótce jednak przestały istnieć. Zaraz potem Andrzej Nowak i Marek Piekarczyk wyemigrowali na kilka lat do Stanów Zjednoczonych.
W kolejnych latach muzycy kilkakrotnie powracali na scenę w rozmaitych składach, lecz żadna z formacji, przypisujących sobie schedę po TSA, nie przetrwała próby czasu. Wielomiesięczna mediacja Fan Clubu Alien doprowadziła do ugody sądowej i TSA, 5 maja 2001 roku, zagrało ponownie w swoim oryginalnym, pierwotnym składzie. W kilka tygodni później kwintet oficjalnie wznowił działalność i zaczął stopniowo odzyskiwać pozycję sprzed lat. W niespełna trzy lata później, 5 kwietnia 2004 roku, na rynku pojawił się album Proceder, który otworzył nowy, trwający do dzisiaj rozdział w historii zespołu.
/*tekst napisany wespół z Piotrem Makowcem
- 2004 – Proceder (MMP CD 0239)
- 2004 – 1981 (MMP CD 0286)
Teksty opublikowane na płytach Metal Mind Productions
oraz w książce „Wspomnienia Miłośników Rock & Roll” (2012).
Opublikowano dnia: 06.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii
Dokładnie to zdjęcie bodaj z roku 1987 z okresu płyty drugiej voo voo Sno-powiązałka.
Zdjęcie MWNH nie przedstawia tego zespołu. To voo voo już w drugim składzie