ROCK JAMBOREE (Rockin’ Jamboree)

To organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe cykl imprez, które wprowadziły polski rock na salony. Koncerty odbywały się w najbardziej reprezentacyjnym miejscu PRL-u (Polskiej Rzeczpospolita Ludowa) – Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki (wcześniej noszącego jeszcze imię Józefa Stalina) w Warszawie. Cykl był wstępem do legendarnego festiwalu Jazz Jamboree i szybko zyskał status imprezy nie tyle prestiżowej (koncerty nagrywało Polskie Radio), ile snobistycznej.

Festiwal doczekał się dwóch edycji. W pierwszej (27–28 października 1980) udział wzięli: Exodus, Kasa Chorych, Krzak i Porter Band. W drugiej (26–28 października 1981): Karton, Maanam, Ogród Wyobraźni, TSA, Krzak z Józefem Skrzekiem i Tomaszem Szukalskim oraz anonsowane jako supertrio: Dariusz Kozakiewicz (gitara), Wojciech „Jajco” Bruślik (bas), Wojciech Morawski (perkusja) i niemiecko-amerykańska formacja Joy Rider Project.

Dwa spośród wszystkich koncertów ukazały się na płytach kompaktowych.

  • 2004 – 1981 – TSA (MMP CD 0286)
  • 2008 – Live At Kongresowa – Ogród Wyobraźni (MMP CD0639)

TSA /*

TSA-ROCK-JAMBOREETo bez wątpienia jedna z ważniejszych formacji polskiego rocka, uważana za prekursora muzyki heavy metalowej w Polsce.

Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka. Dwa lata później – jeszcze jako instrumentalny kwartet: Andrzej Nowak, Stefan Machel (gitary), Janusz Niekrasz (bas), Marek Kapłon (perkusja) – TSA z miażdżącą przewagą wygrało w plebiscycie publiczności w Jarocinie 12 lipca 1981 roku. Podczas festiwalu Pop Session w Sopocie zespół zadebiutował z wokalistą Markiem Piekarczykiem w składzie. Wówczas rozpoczęła się jego oszałamiająca kariera. Lata 1981–83 to okres ich niezaprzeczalnego prymatu na polskim rynku. Grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując wręcz histeryczny zachwyt. W okresie tym sprzedano setki tysięcy egzemplarzy ich singli i płyt długogrających: Live, TSA i Heavy Metal World, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. W grudniu 1983 roku, po festiwalu Rockowisko ’83 w Łodzi, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, grupę opuścili: Andrzej Nowak i Marek Kapłon.

TSA w nowym składzie: Piekarczyk, Machel, Niekrasz oraz gitarzysta Antoni Degutis i perkusista Zbigniew Kraszewski (obaj grali wcześniej w Mietek Blues Band) powróciło na scenę wiosną 1984 roku, uczestnicząc w polskiej trasie zespołu Nazareth. W tym samym czasie, w Anglii, ukazał się ich anglojęzyczny album Spunk! Płyta otrzymała świetne recenzje, co zaowocowało jej reedycją w USA i Kanadzie (Heavy, Heavy Metal). W następnym roku na Zachodzie wydano kolejny krążek Heavy Metal World, promowany koncertami w krajach Beneluxu. Podbój tamtejszego rynku zniweczyło długo skrywane bankructwo wydawcy oraz kłopoty paszportowe niektórych muzyków.

W roku 1986 nagrali płytę Rock’n’Roll, którą wydano dwa lata później. Wiosną 1987 roku do TSA powrócił, w międzyczasie współpracujący z Martyną Jakubowicz i Tadeuszem Nalepą, Andrzej Nowak. Poza licznymi koncertami w kraju (m.in. Metalmania), TSA występowało we Francji, Czechosłowacji, Niemczech (NRD, Berlin Zachodni) i Związku Radzieckim. TSA_1981W tym okresie zespół wziął udział w przygotowaniu muzyki do rock opery Jesus Christ Superstar, w którym główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni). Intensywne trasy koncertowe i wyczerpująca praca przy spektaklu spowodowały konflikty w szeregach TSA, co w konsekwencji przyczyniło się do zawieszenia działalności zespołu. Po roku pojawiły się dwie nowe, konkurujące ze sobą formacje: TSA i TSA Evolution, wkrótce jednak przestały istnieć. Zaraz potem Andrzej Nowak i Marek Piekarczyk wyemigrowali na kilka lat do Stanów Zjednoczonych.

W kolejnych latach muzycy kilkakrotnie powracali na scenę w rozmaitych składach, lecz żadna z formacji, przypisujących sobie schedę po TSA, nie przetrwała próby czasu. Wielomiesięczna mediacja Fan Clubu Alien doprowadziła do ugody sądowej i TSA, 5 maja 2001 roku, zagrało ponownie w swoim oryginalnym, pierwotnym składzie. W kilka tygodni później kwintet oficjalnie wznowił działalność i zaczął stopniowo odzyskiwać pozycję sprzed lat. W niespełna trzy lata później, 5 kwietnia 2004 roku, na rynku pojawił się album Proceder, który otworzył nowy, trwający do dzisiaj rozdział w historii zespołu.

/*tekst napisany wespół z Piotrem Makowcem

  • 2004 – Proceder (MMP CD 0239)
  • 2004 – 1981 (MMP CD 0286)


Teksty opublikowane na płytach Metal Mind Productions
oraz w książce „Wspomnienia Miłośników Rock & Roll” (2012).


logoBannerFotter_gr

Opublikowano dnia: 06.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Strony: 1 2 3 4 5

2 Comments

  1. srsc pisze:

    Dokładnie to zdjęcie bodaj z roku 1987 z okresu płyty drugiej voo voo Sno-powiązałka.

  2. Kri pisze:

    Zdjęcie MWNH nie przedstawia tego zespołu. To voo voo już w drugim składzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

TŁUMACZENIE Google»

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij