Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych
– organizowany jest w Kędzierzynie-Koźlu od 1988 r. i ma charakter konkursowy, w którym weryfikacji jurorów poddają się młodzi wykonawcy z całej Polski. Jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych, który wpisał się na stałe w mapę polskich Festiwali. „Wrzosowisko” broni ginącego już gatunku piosenki turystycznej i właśnie dlatego pełni tak ważną rolę na szlaku turystycznym, ściągając do Kędzierzyna – Koźla wykonawców i widzów z całej Polski.
Głównym celem Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych jest promowanie i rozpowszechnianie utworów o wysokich walorach artystycznych, a także stwarzanie możliwości do twórczych konfrontacji młodych talentów. Ważne jest, by w przeglądzie brali udział uzdolnieni muzycznie amatorzy. Mogą to być zarówno soliści, jak również zespoły.
W tym roku była to już XXIX Edycja tej zacnej imprezy. Gośćmi specjalnymi Festiwalu byli Maria Peszek oraz Piotr Bukartyk. Tegoroczne spotkanie z piosenką poetycką zakończyło rewelacyjne spotkania przyjaciół Agnieszki Mecner i Darka Czarnego.
Piotr Bukartyk (ur. 17.05.1964 w Gorzowie Wielkopolskim) to autor, kompozytor i wykonawca piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer. Studiował kulturoznawstwo i pedagogikę. Wykonawca wielu gatunków muzycznych: od poezji śpiewanej, przez reggae, muzykę elektroniczną, aż po rocka. W latach 80. ubiegłego stulecia został laureatem między innymi Olsztyńskich Spotkań Zamkowych, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w Warszawskim studenckim klubie „Hybrydy”, Studenckiego Festiwalu Piosenki organizowanego w Krakowie. W roku 1991 na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na piosenkę kabaretową pt. „Pingwiny atakują” oraz wyróżnienie za utwór „Piosenka o spokojnej starości”. Pamiętam obydwa utwory, które Piotr wykonał wspólnie z gitarzystą Jackiem Wąsowskim. W latach 90. współpracował z kabaretem Pod Egidą, potem z zespołem Sekcja. Z tym zespołem nagrał płytę „Szampańskie wersety”, która została nominowana do Fryderyka kategorii dance i techno. Jest to o tyle ciekawe, że wspomniany album zawierał parodie wymienionych nurtów. Piotr Bukartyk to również autor i gospodarz telewizyjnego cyklu „Powrót bardów” nadawanego w programie pierwszym TVP. Wystąpił w skromnej roli wielkiego Vana Morrisona w przedstawieniu muzycznym teatru Rampa „Jeździec burzy” Arkadiusza Jakubika. Spektakl ten poświecony był grupie The Doors. Od lipca 2007 do 2009 prowadził audycję Ładne kwiatki w Programie III Polskiego Radia. Zadaniem tej lekko ironicznej audycji muzycznej była promocja piosenki napisanej i zaśpiewanej po polsku, często prezentowane były tam utwory wykonywane przez mało znane zespoły.
Teksty jego piosenek włączyli do swego repertuaru m.in. Ewa Błaszczyk, Danuta Błażejczyk, Ewelina Flinta, Czerwone Gitary, Renata Dąbkowska, Krzysztof Kiljański, Andrzej Krzywy, Grażyna Łobaszewska, Hanna Stach, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak oraz zespół Varius Manx. Jest autorem tekstu do piosenki promującej akcję „Bądź światoczuły”, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na ochronę środowiska naturalnego.
Piotr Bukartyk wystąpił jako gwiazda pierwszego dnia XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji Śpiewanej Piosenki Turystycznej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko 2016” w Kędzierzynie-Koźlu. Artystę można było usłyszeć i zobaczyć z jego pełnym zespołowym składem – Szałbydałci.
- Krzysztof Kawałko – gitara
- Michał Przybyła – bas
- Marek Błaszczyk – klawisze
- Krystian Majderdrut – perkusja
Był to wieczór pełen niesamowitych muzycznych wrażeń.
Poeta, kompozytor, gitarzysta i wokalista.
Gra muzykę improwizowaną z obszaru jazzu, jazz rocka, bluesa, rocka i ballady. Sprawia mu to wiele radości i stara się, aby tą przyjemność grania odczuwali również słuchacze. Jego muzyka cały czas ewoluuje, co słychać w pojedynczych utworach, jak też w przekroju całej jego działalności.
Od kilku lat porusza się w strefie polskiej piosenki poetyckiej. Jest uczestnikiem wielu festiwali i przeglądów piosenki poetyckiej. W wielu z nich zajmuje czołowe miejsca. Jest laureatem XXVIII Ogólnopolskiego Przegląd Poezji Śpiewanej Piosenki Turystycznej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko 2015” w Kędzierzynie-Koźlu.
Sam również przelewa na papier swoje pomysły i na koncertach gra własne utwory oraz standardy. Bawiąc się dźwiękami stara się nawiązywać kontakt z publicznością i sprawiać sobie i innym przyjemność. Oprócz występów solowych, Grzegorz gra w znanej formacji Rooster. Rooster to skład istniejący od 2009 roku, którego muzyczny wyraz charakteryzują najlepiej terminy: blues i rock.
To właśnie ubiegłoroczny laureat Grzegorz Grunwald otworzył kolejną edycję WRZOSOWISKA.
Portal retromuzyka.pl z przyjemnością uczestniczył w występie artysty czego dowodem jest fotoreportaż z tego wydarzenia.
Podczas XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji Śpiewanej Piosenki Turystycznej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko 2016” w Kędzierzynie-Koźlu dane mi było spędzić z niezwykłymi ludźmi. Postaciami, które słowa oprawiają w łagodne nuty dając nam niezwykłą radość obcowania ze sztuką. Wspaniałe występy zaproszonych gości: Grzegorza Grunwalda, Piotra Bukartyka, Wiktorii Grudniok oraz Marii Peszek uświetniły Przegląd. Dopełnieniem całości było wspaniałe spotkanie z przyjaciółmi Agnieszki Mecner oraz Darka Czarnego. Cykliczne spotkania tej znakomitej pary zostały przeniesione tym razem do DK Chemik w Kędzierzynie-Koźlu. Niewielka sala wypełniła się do ostatniego miejsca miłośnikami poezji nie tylko śpiewanej.
Otwierając spotkanie, Hania Białas powiedziała: „Mamy nadzieję, że z tego miejsca będziecie mogli powędrować szlakiem wrzosowiska 2016, bo cały czas jesteśmy na tym szlaku. Wędrujemy niesieni pięknymi nutami i pięknymi słowami. Mam nadzieję za każdym razem, że spotkania z ludźmi, którzy pojawiają się na Wrzosowisku pozwolą nam przetrwać kolejny rok. Wasza obecność tutaj jest witaminą. Ja mogę podziękować, że państwo tu są i oddać Was w ręce, w słowa, w duszę i w serce Darka Czarnego, bo wiem, że on przytuli Was muzyką i słowem i zadba o wszystkich młodych twórców i artystów z tego miasta”.
Agnieszka i Darek jako motto dzisiejszego spotkania przyjęli bardzo często zadawane pytanie. PO CO? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia relacji ze spotkania tych fantastycznych ludzi. Jest nam niezwykle miło, że mamy takich mentorów w mieście. Brawo Agnieszka Brawo Darek. Wyrazy uznania dla Hani Białas za piękne wprowadzenie w nastrój tego pięknego wieczoru.
I tym razem Agnieszka i Darek zaprosili niezwykłych gości:
Andrzej Brzozowski
Katarzyna Partyńska i Szymon Siwak
Dawid Bielas i Krzysztof Groński
Elżbieta i Stanisław Zientarowie
Zdzisław Gruca
Grupa „Drabina Jakuba Trio” w składzie; Paweł Dudzik, Marcin Dyjak i Łukasz Belcyr
Bronisław Piróg
Zespół „Szepty” w składzie: Ania Jellinek, Piotr Gabrysz, Krzysztof Bernard i Wiesław Kwinta.
Damian Struna Surow
Wśród wspaniałej publiczności byliśmy także my. Jest nam z tego powodu bardzo miło. Zapraszamy do udziału w następnych spotkaniach z Agnieszką i Darkiem., bo naprawdę warto.
Zespół Drabina Jakuba Trio wygrał tegoroczną, XXIX edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”.
Jury w składzie: Basia Stępniak Wilk, Justyna Sikora, Anna Jellinek, Darek Czarny i Radek Truś po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców:
1 miejsce – Drabina Jakuba Trio ( (nominacja do Finału 50. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie)
2 miejsce – Emilia Rutkowska (nominacja do Finału 50. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie), XYZ (nominacja do Festiwalu Bazuna)
3 miejsce – nie przyznano
Wyróżnienia:
Bez Nazwy Lirycznie, za propagowanie poezji, (nominacja do festiwalu Bazuna) Sobie Przeznaczeni – za propagowanie piosenki turystycznej
Zobacz także →
Tekst na podstawie materiałów dostępnych w sieci, zdjęcia oraz amatorski zapis audio: Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne: Zygmunt Pieluch.
Share this:
Opublikowano dnia: 02.10.2016 | przez: procomgra | Kategoria: Fotoreportaże, Zdjęcia