banner

STRADIVARIUS i Gitariada 40/2015

Czwarta już edycja. Mirek Nowakowski zaczyna budować konstrukcję imprezy. W głowie ma już główny zarys kolejnego spotkania z dawnymi kędzierzyńskimi muzykami. Na pewno pojawią się nowe twarze. Reaktywują się nowe kapele. Są wstępne rozmowy na temat udziału gwiazd. Pojawią się także stali uczestnicy. Będzie na pewno Marek Raduli. Będzie Wojtek Wójcicki. Wystąpi Waldek Nowak. Udział zapowiadają inni znani nam muzycy, którzy stworzyli w międzyczasie nowe formacje. Swój udział w spotkaniu “Dinozaurów” zapowiada Tomek Ciastko. Przypomni się wraz zespołem, który działał w naszym mieście na początku lat 90 ubiegłego wieku. Mowa o nieco zapomnianej formacji pod tytułem STRADIVARIUS. Grupa występowała wtedy w składzie: Tomasz Ciastko – gitary, piano. Dariusz UFO Statkiewicz – git. Bas, Dariusz MENAGO Stojak – inst. klaw, Artur ESTER Szczęsny – śpiew oraz Tomasz Tarczyński – perkusja. To było dwadzieścia lat temu. Dzisiaj nieco starsi panowie, postanowili przypomnieć się kędzierzyńskiej publiczności. Właśnie rozpoczęli swoje przygotowania do okolicznościowych spotkań z miłośnikami rock’n’rolla tamtego okresu. Tomek skupił wokół siebie dawnych kolegów. W czteroosobowym składzie: Darek Statkiewicz – bass, Michał Kasperczyk – perkusja, Artur Szczęsny – wokal oraz Tomek Ciastko – gitary. Znów usłyszymy wirtuozerską gitarę Tomka oraz stare, dobre teksty Artura. Czeka nas nie lada wydarzenie muzyczne. Tomek jest od ponad dwudziestu lat obywatelem USA. Chęć spotkania się z kolegami, miłość do rocka oraz nostalgia za tym naszym, mimo różnych problemów, to jednak kochanym Kędzierzynem, sprawiła że “wielka woda” nie jest żadną przeszkodą. Siła rock’n’rolla jest powalająca.

Stradivarius! – czekamy na wasz występ!

tekst i zdjęcia: Zbigniew Kowalski
Opracowanie graficzne: Zygmunt Pieluch


Ludzkość czekała na kasetę magnetofonową aż 30 lat, od momentu kiedy Niemcy i Anglicy wymyślili rejestrację dźwięku za pomocą taśmy magnetycznej. Pierwsza kasetę wyprodukowal w 1963 roku koncern Philips. Niewielkie pudełko z tworzywa sztucznego, o wymiarach 102 mm długości, 64 mm szerokości i 12 mm grubości, było wówczas rewolucją na miarę dzisiejszych smartfonów, ze wzgledu na nieskomplikowana mozliwosc zapisywania i odtwarzania dzwieku.
W Polsce wyprodukowano pierwszy przenośny magnetofon kasetowy na początku lat 70 przez ZRK w oparciu o licencję firmy Thomson i był to MK 125.
Kasetą magnetofonowa kojarzymy jednak z wielkim, pirackim boomem fonograficznym przełomu lat 80. Starsze pokolenie jeszcze pamięta stoliki i łóżka polowe na ulicznych straganach, uginające się pod ciężarem kaset z utworami najlepszych światowych wykonawców, do których dostęp wcześniej był bardzo utrudniony.
Wspomniana rewolucja cyfrowa spowodowała także łatwiejszy dostęp do zapisu swej twórczości, nowej fali rodzimych artystów. Powstawały „garażowe” studia nagrań. Tam właśnie narodził się nurt „Piosenki chodnikowej” nazwanej później „Disco Polo”. Z tej możliwości korzystały również nowopowstałe rockowe kapele.
Jedną z nich była kędzierzyńsko-kozielska grupa STRADIVARIUS. Posłuchajcie ich pierwszych nagrań z 1992 roku, dokonanych tą techniką.


kaseta_1

Kiedyś muzyki
słuchało się z kaset…

Zdigitalizowana wersja kasety zespołu Stradivarius z roku 1992.kaseta




Stradivarius90_01
Stradivarius90_02

 



logoBannerFotter_gr

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł wyślij Like, a jeśli jeszcze umiesz pisać, skomentuj na Facebooku.
Share on Facebook
Facebook

Opublikowano dnia: 24.04.2015 | przez: procomgra | Kategoria: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TŁUMACZENIE Google»
%d bloggers like this:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij